Jak Facebook změní svět? Rozlučme se s fakty, varuje expertka

Facebook, ilustrační fotografie.
Facebook, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Libor Novák 12. ledna 2025 17:18
Sdílej:

Meta, společnost Marka Zuckerberga, která vlastní platformy Facebook a Instagram, se ocitla pod palbou kritiky po svém rozhodnutí ukončit program ověřování faktů v USA a uvolnit omezení týkající se některých témat, jako je imigrace nebo gender. Laureátka Nobelovy ceny za mír Maria Ressa toto rozhodnutí označila za krok, který otevírá dveře „světu bez faktů“ – světu, který podle ní nahrává diktátorům a ohrožuje demokracii i novinářskou práci.

Ressa, americko-filipínská novinářka a spoluzakladatelka zpravodajského serveru Rappler, ostře kritizovala Zuckerbergovo odůvodnění, že změna je otázkou svobody projevu. Podle ní jde spíše o honbu za ziskem a mocí na úkor bezpečnosti uživatelů. Tvrdí, že odstranění faktických kontrol povede k šíření lží, strachu a nenávisti, což výrazně zhorší stav informační integrity a ohrozí uživatele na celém světě.

Meta oznámila, že v USA nahradí ověřování faktů crowdsourcovaným systémem, podobným „komunitním poznámkám“ na platformě X (dříve Twitter). Ostatní změny, včetně odstranění omezení témat, budou zavedeny celosvětově, ačkoliv odstranění faktcheckingu mimo USA zatím není v plánu. Zuckerberg zároveň uvedl, že Meta bude spolupracovat s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem na odporu vůči vládním cenzurním zásahům.

Ressa i další kritici varují, že tato rozhodnutí přicházejí ve chvíli, kdy je demokracie již ohrožena zneužíváním sociálních sítí. Organizace jako Amnesty International upozorňují na konkrétní případy, kdy byly platformy společnosti Meta využity k šíření nenávisti a násilí. Například na Filipínách byly Facebookem mladí aktivisté označováni za „komunistické povstalce“ a „teroristy“, což mohlo mít tragické důsledky.

Meta se již dříve ocitla v centru skandálů kvůli selháním při moderaci obsahu. Po masakru Rohingů v Myanmaru v roce 2018 Facebook přiznal, že jeho platforma byla použita k podněcování nenávisti a násilí. Podobné problémy byly hlášeny i v jiných částech světa, například v Etiopii, kde byl Facebook využíván ozbrojenými skupinami a obchodníky s lidmi.

Maria Ressa označuje současné období za klíčový moment pro přežití novinářské práce a demokracie. Zároveň slibuje, že bude usilovat o zachování informační integrity a bojovat proti šíření dezinformací. Podle ní jsou rozhodnutí společnosti Meta krokem zpět, který může mít katastrofální důsledky pro světový řád. 

Témata:
Stalo se
České celebrity
Felix Slováček a Dagmar Patrasová dorazili na poslední rozloučení s dcerou. (15.4.2025)

Felix Slováček popsal odcházení milované dcery Aničky (†29)

Felix Slováček v úterý vyprovodil milovanou Aničku na poslední cestu, ale v nejnovější zpovědi se vrací do neděle 6. dubna, kdy dcera po statečném boji s rakovinou zemřela. Stalo se tak v obklopení nejbližšími osobami. Jak vypadaly její poslední chvíle mezi námi? 

Zahraničí
Robert Fico

Nové záběry atentátu na Fica. Zveřejnili je Finové, autorka je původně poskytla policii

Finská veřejnoprávní televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Autorkou materiálu je kameramanka Ivana Čukanová, která je poskytla pro připravovaný dokument o současném Slovensku.

České celebrity
Dan Bárta

Dan Bárta a hrozba trvalých následků. J.A.R. odkládají koncerty

Jedna z dlouhodobě nejpopulárnějších českých kapel se uprostřed koncertní šňůry potýká s velkými personálními problémy. Zpěváka J.A.R. Dana Bártu postihlo zranění, které hudebníky zcela zásadně limituje. Co se mu stalo? 

Zahraničí
Marco Rubio

Američané couvají. Trump může vzdát snahy o mír na Ukrajině, naznačil Rubio

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.