Je to horší než za covidu? Lidé kvůli HMPV končí v nemocnicích, situace se rapidně zhoršuje

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Libor Novák 14. ledna 2025 13:05
Sdílej:

V Číně roste počet případů lidského metapneumoviru (HMPV). Rostou obavy, že tato nákaza je "horší než COVID-19". Uživatelé čínských sociálních médií, zejména na platformě Weibo, hlásí rostoucí hospitalizace kvůli respiračním onemocněním. 

Někteří uživatelé internetových fór dokonce tvrdí, že tento virus je "horší než COVID-19", což vyvolalo zájem jak u obyvatel Číny, tak i u mezinárodních zdravotnických odborníků. Vzhledem k tomu, že situace v zemi je opět velmi napjatá, protože jde o stav, který by mohl vést k dalšímu celosvětovému šíření pandemie, obavy jsou na místě, uvedl server Express.

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění, které je běžné zejména během chladnějších měsíců a v některých zemích se objevuje pravidelně. Tento virus způsobuje infekce dýchacích cest, přičemž jeho symptomy zahrnují horečku, kašel, ucpaný nos a celkovou únavu. U většiny lidí je infekce mírná a nevyžaduje speciální lékařskou péči, avšak u starších osob a osob s oslabeným imunitním systémem může virus vést k závažným komplikacím, jako je pneumonie nebo bronchitida. To je hlavní důvod, proč jsou zdravotníci v oblasti, kde se virus šíří, stále více znepokojeni.

V Číně se HMPV začal šířit během posledního měsíce, což vedlo k nárůstu počtu hospitalizovaných pacientů a přeplněným nemocnicím. Na sociálních médiích se objevily obrázky a videa ukazující nemocnice plné pacientů, což vyvolalo podobné obavy jako v roce 2022 během pandemie COVID-19, kdy došlo k přísným karanténám a mnoha úmrtím.

Některé zprávy uvádějí, že nemocní, kteří se nakazili HMPV, se začali dostávat do nemocnic se silnou pneumonií pouhé tři až pět dní po testu na virus. Většina těchto pacientů byla ve věku mezi 50 a 60 lety, což opět vyvolává obavy, že HMPV může být velmi nebezpečný pro starší osoby.

Problém zhoršuje i skutečnost, že zdravotní úřady v Číně dosud neupustily od přísného mlčení ohledně počtu potvrzených případů a úmrtí spojených s tímto virem. Ačkoli ve veřejných prohlášeních čínští zdravotníci naznačili, že se čísla nakažených snižují, konkrétní statistiky zůstávají nejasné a veřejnost i odborníci jsou stále znepokojeni.

Jeden z čínských vědců z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí uvedl, že v současnosti se pozitivní případy detekce HMPV snižují v severních provinciích Číny, přičemž celková situace se stabilizuje. Nicméně toto zjištění nevysvětluje růst počtu hospitalizovaných, což stále vyvolává otázky.

Přestože čínské zdravotnické úřady usilují o uklidnění veřejnosti, není tomu tak u některých uživatelů sociálních médií, kteří se domnívají, že se situace může podobat situaci během pandemie COVID-19. To je podpořeno nejen obrazy přeplněných nemocnic, ale také tvrzením, že HMPV může být nebezpečný právě pro starší osoby, u nichž se objevují vážné zdravotní problémy. Někteří uživatelé na sociálních sítích dokonce hovoří o nebezpečném rychlém šíření viru a šíří zprávy o údajně přetížené zdravotnické kapacitě v některých regionech.

Přestože Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že nárůst případů HMPV v Číně je v rámci očekávání pro toto období roku v zemích severní polokoule, někteří odborníci tvrdí, že to není důvod k panice.

Podle Dr. Andrewa Catchpolea, hlavního vědeckého pracovníka organizace hVIVO, která se zaměřuje na výzkum virových onemocnění, je HMPV v podstatě virus, který se vyvíjí pomalu a změny jsou postupné, takže ho nelze považovat za virus s pandemickým potenciálem. To znamená, že v současnosti není důvod k tomu, aby byl tento virus považován za hrozbu na globální úrovni. Na rozdíl od virů, které vedly k pandemii, jako byl COVID-19, je HMPV změněný postupně a nezpůsobuje náhlé a závažné mutace.

I když zatím v Číně není oficiálně potvrzeno, že by HMPV vedl k nějakým katastrofickým následkům podobným těm, které přinesla pandemie COVID-19, zvýšený počet nemocných a obrázky přeplněných nemocnic vyvolávají oprávněné obavy, a to jak v samotné Číně, tak i na mezinárodní úrovni. Tato situace zůstává pod pečlivým dozorem zdravotnických organizací a odborníků, kteří se domnívají, že může jít o sezónní epidemii, ale zároveň varují, že nelze tento virus podceňovat. 

Témata:
Stalo se
Zahraničí
Vladimir Putin

Putinovi se režim hroutí pod rukama? Už si toho všímají i v Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin se od počátku své vlády snažil vybudovat obraz neotřesitelného lídra, který pevně ovládá svou zemi i její mezinárodní vliv. Nicméně současné události, a zejména porážka jeho spojence Bašára Asada v Sýrii, vrhají stín pochybností na stabilitu jeho režimu. Pád syrského prezidenta do exilu v Moskvě je nejen symbolem ztráty ruských imperiálních ambicí na Blízkém východě, ale i varovným signálem pro Putina samotného.

České celebrity
Karel Šíp

Karel Šíp a dehonestující označení. Jiří Suchý s ním má problém

Karel Šíp patří k hvězdám českého šoubyznysu, ale ještě větším jménem je Jiří Suchý. Oba muže pojí přátelství, ale legendární principál Semaforu má problém s jedním označením, které populární moderátor pro lidi svého druhu vymyslel. 

Domácí
Nemocnice, ilustrační foto

Chřipková epidemie v Česku: Nemocnice zavádí opatření

Česko v současnosti čelí rostoucí epidemii respiračních onemocnění, zejména chřipky, která výrazně zatěžuje zdravotnická zařízení. 

České celebrity
Anna Slováčková

Nevyplácí se to. Anička Slováčková přiznala úvahy o odchodu

Anička Slováčková se během boje se zákeřnou nemocí potýká s nejrůznějšími výkyvy, což vědí i její fanoušci, které poctivě informuje. Pravdou ale je, že dcera slavných rodičů zvažovala, že se lidem úplně ztratí z očí.