V Číně roste počet případů lidského metapneumoviru (HMPV). Rostou obavy, že tato nákaza je "horší než COVID-19". Uživatelé čínských sociálních médií, zejména na platformě Weibo, hlásí rostoucí hospitalizace kvůli respiračním onemocněním.
Někteří uživatelé internetových fór dokonce tvrdí, že tento virus je "horší než COVID-19", což vyvolalo zájem jak u obyvatel Číny, tak i u mezinárodních zdravotnických odborníků. Vzhledem k tomu, že situace v zemi je opět velmi napjatá, protože jde o stav, který by mohl vést k dalšímu celosvětovému šíření pandemie, obavy jsou na místě, uvedl server Express.
Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění, které je běžné zejména během chladnějších měsíců a v některých zemích se objevuje pravidelně. Tento virus způsobuje infekce dýchacích cest, přičemž jeho symptomy zahrnují horečku, kašel, ucpaný nos a celkovou únavu. U většiny lidí je infekce mírná a nevyžaduje speciální lékařskou péči, avšak u starších osob a osob s oslabeným imunitním systémem může virus vést k závažným komplikacím, jako je pneumonie nebo bronchitida. To je hlavní důvod, proč jsou zdravotníci v oblasti, kde se virus šíří, stále více znepokojeni.
V Číně se HMPV začal šířit během posledního měsíce, což vedlo k nárůstu počtu hospitalizovaných pacientů a přeplněným nemocnicím. Na sociálních médiích se objevily obrázky a videa ukazující nemocnice plné pacientů, což vyvolalo podobné obavy jako v roce 2022 během pandemie COVID-19, kdy došlo k přísným karanténám a mnoha úmrtím.
Některé zprávy uvádějí, že nemocní, kteří se nakazili HMPV, se začali dostávat do nemocnic se silnou pneumonií pouhé tři až pět dní po testu na virus. Většina těchto pacientů byla ve věku mezi 50 a 60 lety, což opět vyvolává obavy, že HMPV může být velmi nebezpečný pro starší osoby.
Problém zhoršuje i skutečnost, že zdravotní úřady v Číně dosud neupustily od přísného mlčení ohledně počtu potvrzených případů a úmrtí spojených s tímto virem. Ačkoli ve veřejných prohlášeních čínští zdravotníci naznačili, že se čísla nakažených snižují, konkrétní statistiky zůstávají nejasné a veřejnost i odborníci jsou stále znepokojeni.
Jeden z čínských vědců z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí uvedl, že v současnosti se pozitivní případy detekce HMPV snižují v severních provinciích Číny, přičemž celková situace se stabilizuje. Nicméně toto zjištění nevysvětluje růst počtu hospitalizovaných, což stále vyvolává otázky.
Přestože čínské zdravotnické úřady usilují o uklidnění veřejnosti, není tomu tak u některých uživatelů sociálních médií, kteří se domnívají, že se situace může podobat situaci během pandemie COVID-19. To je podpořeno nejen obrazy přeplněných nemocnic, ale také tvrzením, že HMPV může být nebezpečný právě pro starší osoby, u nichž se objevují vážné zdravotní problémy. Někteří uživatelé na sociálních sítích dokonce hovoří o nebezpečném rychlém šíření viru a šíří zprávy o údajně přetížené zdravotnické kapacitě v některých regionech.
Přestože Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že nárůst případů HMPV v Číně je v rámci očekávání pro toto období roku v zemích severní polokoule, někteří odborníci tvrdí, že to není důvod k panice.
Podle Dr. Andrewa Catchpolea, hlavního vědeckého pracovníka organizace hVIVO, která se zaměřuje na výzkum virových onemocnění, je HMPV v podstatě virus, který se vyvíjí pomalu a změny jsou postupné, takže ho nelze považovat za virus s pandemickým potenciálem. To znamená, že v současnosti není důvod k tomu, aby byl tento virus považován za hrozbu na globální úrovni. Na rozdíl od virů, které vedly k pandemii, jako byl COVID-19, je HMPV změněný postupně a nezpůsobuje náhlé a závažné mutace.
I když zatím v Číně není oficiálně potvrzeno, že by HMPV vedl k nějakým katastrofickým následkům podobným těm, které přinesla pandemie COVID-19, zvýšený počet nemocných a obrázky přeplněných nemocnic vyvolávají oprávněné obavy, a to jak v samotné Číně, tak i na mezinárodní úrovni. Tato situace zůstává pod pečlivým dozorem zdravotnických organizací a odborníků, kteří se domnívají, že může jít o sezónní epidemii, ale zároveň varují, že nelze tento virus podceňovat.
Finská veřejnoprávní televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Autorkou materiálu je kameramanka Ivana Čukanová, která je poskytla pro připravovaný dokument o současném Slovensku.
Jedna z dlouhodobě nejpopulárnějších českých kapel se uprostřed koncertní šňůry potýká s velkými personálními problémy. Zpěváka J.A.R. Dana Bártu postihlo zranění, které hudebníky zcela zásadně limituje. Co se mu stalo?
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Jaromír Soukup se měl už o nadcházejícím víkendu vrátit do ringu, ale skutek utekl. Organizátoři v uplynulých dnech oznámili, že sobotní zápas kontroverzního podnikatele se neuskuteční. Fanoušci se ale boháče mezi provazy dočkají, nicméně až později.
Po dvou dnech s letními teplotami pozorujeme v Česku výraznou změnu počasí. Na značné části území prší a nejde o jen tak ledajaký déšť. Může se v něm objevit saharský prach, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Radostnou novinku ve čtvrtek oznámila Veronika Khek Kubařová. Jen několik týdnů před 38. narozeninami se pochlubila, že s manželem čekají po deseti letech manželství prvního potomka.
Počasí se o víkendu mírně ochladí. Oproti předchozím dnům se v sobotu letních teplot nedočkáme, v neděli ale podle ČHMÚ.cz bude citelně tepleji.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.
Hvězd z české herecké obce přišlo požehnaně. U rakve s ostatky zesnulého Aloise Švehlíka na středečním posledním rozloučení drželi stráž jeho neméně slavní a někdy i slavnější kolegové. Kdo všechno se ve středu před polednem objevil na jevišti v historické budově Národního divadla?
Annu Slováčkovou, se kterou se v úterý rodina rozloučila na neveřejném pohřbu, si lidé budou pamatovat nejen jako zpěvačku, ale také jako herečku, která se neodmyslitelně zapsala do srdcí diváků televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Co teď bude s její postavou?