Záhadné rychlé radiové záblesky (FRB), krátké záblesky rádiových vln trvající jen několik milisekund, fascinují astronomy od svého objevu v roce 2007. Tyto extrémně energetické impulzy uvolní během okamžiku stejné množství energie, jaké Slunce vyprodukuje za celý den. Navzdory jejich četnosti však vědci stále hledají odpovědi na otázky, co tyto záblesky způsobuje, jak vznikají a odkud přicházejí, píše CNN.
Čtyři nové studie nyní přinášejí poznatky o původu těchto záhadných signálů, přičemž dvě konkrétní FRB pocházejí z míst, která jsou od sebe dramaticky odlišná. Jeden záblesk byl vystopován k chaotickému a magneticky aktivnímu prostředí v blízkosti neutronové hvězdy známé jako magnetar. Druhý záblesk, který vědci sledovali po dobu několika měsíců, se naopak objevil na okraji vzdálené, téměř „mrtvé“ galaxie, kde již nevznikají žádné nové hvězdy.
Klíčovou roli při odhalení obou záblesků sehrál přístroj CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment), speciální radioteleskop určený k detekci FRB. Od roku 2020 tento přístroj zaznamenal tisíce záblesků a významně přispěl k pochopení jejich původu. Výsledky ukazují, že FRB mohou mít různé „chutě“ a vznikat odlišnými mechanismy.
„Každý nový objev o původu FRB otevírá nové okno do dynamiky vesmíru,“ řekl Ryan Mckinven, spoluautor všech čtyř studií.
Záblesk označený jako FRB 20221022A byl poprvé detekován v roce 2022. Trval pouhých 2,5 milisekundy a jeho rádiové vlny měly silnou polarizaci – vzor připomínající hladkou S-křivku. Tento vzorec naznačoval, že záblesk pocházel z prostředí ovlivněného intenzivním magnetickým polem, typickým pro magnetary, což jsou vysoce magnetizované rotující neutronové hvězdy.
Astronomové vystopovali zdroj tohoto záblesku k galaxii vzdálené 200 milionů světelných let a přesně určili, že vznikl v magnetosféře – oblasti intenzivního magnetického pole přibližně 10 000 kilometrů od neutronové hvězdy. Tak přesné určení polohy je podle vědců obdobou toho, jako by bylo možné z povrchu Měsíce změřit šířku DNA šroubovice.
Druhý FRB, označený jako FRB 20240209A, byl objeven v únoru 2024 a následně zaznamenal dalších 21 impulsů až do července téhož roku. Vědci určili, že pochází z okraje staré galaxie vzdálené 2 miliardy světelných let, kde se již dlouhou dobu netvoří nové hvězdy. Tato oblast je překvapivě vzdálená od galaktického centra, což vyvolává otázky, jak může tak energetická událost vzniknout v oblasti bez aktivních hvězd.
Podle vědců mohl být tento FRB vytvořen v husté hvězdokupě, kde dochází k interakcím neutronových hvězd nebo kolapsu bílých trpaslíků. Výsledky naznačují, že ne všechny FRB musí vznikat v mladých hvězdných systémech, což posouvá naše chápání těchto fenoménů.
Nové výzkumy přinášejí zásadní vhled do původu FRB, ale mnoho otázek zůstává nezodpovězeno, zejména pokud jde o mechanismy, které tyto záblesky spouštějí. Vylepšené technologie detekce a plánované pozorování pomocí teleskopu Jamese Webba by mohly přinést další klíčové informace.
„Každý nový objev posouvá naše porozumění záhadám vesmíru,“ uzavřela Tarraneh Eftekhari, spoluautorka jedné ze studií.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.
Felix Slováček v úterý vyprovodil milovanou Aničku na poslední cestu, ale v nejnovější zpovědi se vrací do neděle 6. dubna, kdy dcera po statečném boji s rakovinou zemřela. Stalo se tak v obklopení nejbližšími osobami. Jak vypadaly její poslední chvíle mezi námi?
Finská veřejnoprávní televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Autorkou materiálu je kameramanka Ivana Čukanová, která je poskytla pro připravovaný dokument o současném Slovensku.
Jedna z dlouhodobě nejpopulárnějších českých kapel se uprostřed koncertní šňůry potýká s velkými personálními problémy. Zpěváka J.A.R. Dana Bártu postihlo zranění, které hudebníky zcela zásadně limituje. Co se mu stalo?
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Jaromír Soukup se měl už o nadcházejícím víkendu vrátit do ringu, ale skutek utekl. Organizátoři v uplynulých dnech oznámili, že sobotní zápas kontroverzního podnikatele se neuskuteční. Fanoušci se ale boháče mezi provazy dočkají, nicméně až později.
Po dvou dnech s letními teplotami pozorujeme v Česku výraznou změnu počasí. Na značné části území prší a nejde o jen tak ledajaký déšť. Může se v něm objevit saharský prach, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).