Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.
Ministerstvo zahraničí Severní Koreje v oficiálním prohlášení uvedlo, že podobné „provokace“ ze strany Spojených států a jejich spojenců zvyšují bezpečnostní nestabilitu v regionu. Podle Korejské ústřední tiskové agentury (KCNA) vyjádřil šéf oddělení pro zahraniční politiku „vážné znepokojení“ nad narůstajícím napětím, které přičítá vojenským aktivitám zmíněných zemí.
Ve své zprávě ministerstvo znovu zdůraznilo, že „vykonávání práva na sebeobranu k ochraně svrchovanosti a bezpečnostních zájmů státu bude prováděno intenzivněji“. Varování dále obsahovalo zmínku o „nejtvrdší strategii protiakcí“, kterou chce Severní Korea nasadit s cílem odradit jakékoliv vojenské provokace svých nepřátel.
Trojstranné vojenské cvičení, jehož součástí byly americké bombardéry B-1B, mělo za cíl posílit společné obranné schopnosti Jižní Koreje, USA a Japonska tváří v tvář narůstající hrozbě severokorejského jaderného a raketového programu.
Tato cvičení následují po sérii severokorejských raketových testů, včetně údajného odpálení hypersonické balistické střely středního doletu 6. ledna a několika krátkodosahových balistických střel, které byly vypuštěny v úterý.
V separátním komentáři, rovněž zveřejněném prostřednictvím KCNA, Severní Korea ostře kritizovala Spojené státy za zvyšování výdajů na obranu. Podle tohoto komentáře může další růst amerického obranného rozpočtu zvýšit riziko vojenských střetů na Korejském poloostrově a v okolním regionu. Severní Korea proto slíbila další posílení svých obranných schopností.
Severokorejská vláda označila kroky Spojených států za přímou hrozbu a argumentovala, že agresivní politika Washingtonu a jeho spojenců nutí Pchjongjang k tomu, aby své schopnosti sebeobrany „zdokonaloval a prováděl dokonaleji“. Tyto události dále prohlubují napětí v regionu, kde je bezpečnostní situace stále křehčí, zejména s ohledem na pokračující vojenské aktivity všech stran.
Marek Eben, známý svou distingovaností a uhlazeným vystupováním, se v očích mnoha lidí stal symbolem slušnosti a kultivovaného projevu. Přesto i on, jak sám přiznává, má své okamžiky, kdy si musí ulevit – především za volantem, kde se ani jemu nevyhnou drobné „rozmluvy“ s navigací.
Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.
Bylo jasné, že i Simona Stašová bude oslovena, aby se vyjádřila ke zdravotnímu stavu Jiřiny Bohdalové. Maminka populární herečky se minulý týden podrobila vážné operaci štítné žlázy, která se neustále zvětšovala. Byl to risk, konstatovala neméně slavná dcera.
Kladenský hokej rovná se Jaromír Jágr. Momentálně to platí na ledě i v zákulisí, protože slavný útočník je hráčem i majitelem Rytířů. Obojí se ale může v následujících týdnech a měsících změnit. Dnes se totiž objevily zajímavé informace.
Při útoku nožem v německém městě Aschaffenburg ve spolkové zemi Bavorsko zemřel dvouletý hoch a jednačtyřicetiletý muž. Další dva lidé utrpěli zranění. O události informoval web DW s odkazem na vyjádření policie. Podezřelý Afghánec byl zadržen. Motiv činu není známý, policisté se obrací na svědky.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.
Česko v úterý oběhla další smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Okolnosti jeho úmrtí jsou smutné i z toho důvodu, že 79. narozeniny měl teprve v pondělí.
Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.
Ukrajinská armáda oznámila útoky dronů na ruské cíle, včetně požáru na ropném skladu a výbuchů v závodě na výrobu vojenských letadel. Podle ukrajinských úřadů byl zasažen ropný sklad poblíž města Liski v západní Voroněžské oblasti, kde „hořely nádrže s palivem používaným okupanty“.
Stalo se to, co nikdo nepředpokládal. Princ Harry se dohodl na mimosoudním vyrovnání s mediálním domem News Group Newspapers, vydavatelem bulvárního deníku The Sun. Informuje o tom stanice Sky News. V úterý měl původně začít soudní spor, ale zahájení procesu bylo o den odloženo. Ve středu bylo oznámeno, že se obě strany sporu dohodly.
Česko se v probíhajícím týdnu obávalo o legendární Jiřinu Bohdalovou, u které se zásadním způsobem zhoršily potíže se štítnou žlázou. Musela proto na operaci. Lékaři se ale o slavnou herečku strachovali i po samotném zákroku. Proč?
Sluneční bouře fascinují a současně představují výzvu pro lidstvo už po staletí. Tyto úchvatné jevy, jako je například aurora borealis, vznikají díky slunečním erupcím – intenzivním výbuchům energie na povrchu Slunce. Přestože jsou tyto jevy okouzlující, skrývají v sobě i nebezpečí: silné sluneční bouře mohou narušit telekomunikace, satelity i elektrické sítě, což by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro globální společnost.