Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátek prohlásil, že Rusko a Severní Korea (KLDR) mají „velmi úzké vazby“ mezi armádními a bezpečnostními složkami.
Ukrajinská vojenská rozvědka ve čtvrtek oznámila, že první severokorejské jednotky, vycvičené v Rusku, byly nasazeny v Kurské oblasti, kde Ukrajina zahájila ofenzívu začátkem srpna. Podle informací serveru Ukrainska pravda se v Rusku nachází přibližně 12 000 severokorejských vojáků, včetně 500 důstojníků a tří generálů. Tito vojáci procházejí výcvikem na pěti vojenských základnách pod dohledem ruského náměstka ministra obrany Junuse-beka Jevkurova, který je zodpovědný za jejich výcvik a adaptaci.
Severokorejští vojáci, kteří byli vysláni do Ruska, zatím nebyli nasazeni na frontové linii na Ukrajině. Podle informací polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského se momentálně nacházejí na ruském Dálném východě, kde absolvují výcvik.
Jihokorejský ministr obrany Kim Jong-hjun ostře kritizoval Severní Koreu za vyslání vojáků do Ruska na podporu jeho vojenské operace na Ukrajině. Ministr označil tyto vojáky za „žoldnéře“, kteří mají posloužit jako „potrava pro kanóny“, a obvinil severokorejského vůdce Kim Čong-una z toho, že prodal svou armádu k podpoře „nelegální a agresivní války“.
Finský prezident Alexander Stubb označil vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu za důkaz zoufalství Ruska, které se více než dva a půl roku potýká s neúspěchy ve své invazi na Ukrajinu. Stubb to uvedl v úterý během návštěvy Berlína, kde komentoval znepokojivé zprávy o možném zapojení vojáků KLDR do bojů na Ukrajině.
Jižní Korea zvažuje vyslání vojenského personálu na Ukrajinu a přímé dodávky zbraní Kyjevu. Tento krok by byl reakcí na prohlubující se vojenské vazby mezi Severní Koreou a Ruskem, které podle jihokorejské tajné služby zahrnují vyslání severokorejských vojáků do Ruska k výcviku a následnému nasazení na frontu na Ukrajině.
Generální tajemník NATO Mark Rutte v pátek uvedl, že Severoatlantická aliance zatím nemůže potvrdit informace jihokorejských zpravodajských služeb o tom, že Severní Korea vysílá své jednotky na podporu ruské armády ve válce na Ukrajině.
Severní Korea v úterý odpálila části silnic Gyeongui a Donghae, které spojují obě Koreje, informovala jihokorejská armáda. Incident se odehrál kolem poledne severně od demarkační linie, která rozděluje Severní a Jižní Koreu.
Severokorejci po pauze pokračují ve svých nechutných přeshraničních praktikách. Nad Jižní Koreu totiž opět vyslali balóny s plastovými pytli, které jsou plné odpadků. Informovala o tom v sobotu jihokorejská armáda.
V Severní Koreji si v sobotu připomněli výročí konce korejské války závazkem, že komunistický režim v případě konfliktu úplně zničí své nepřátele, pokud to nařídí vůdce Kim Čong-un. Upozornil na to britský deník Guardian, který se odvolává na severokorejská státní média.
Severní Korea v úterý uvedla, že ji nezajímají výroky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa o jeho vztazích s tamním režimem. Jedná se o první reakci Pchjongjangu na Trumpovy časté zmínky o jeho přátelství s vůdcem KLDR Kim Čong-unem, uvedl server NK News.
Severokorejská diktatura v neděli podrobila kritice vojenské cvičení Jižní Koreji, USA a Japonska v mezinárodních vodách na jih od jihokorejského ostrovního letoviska Čedžu. Manévry podle Pchjongjangu ukazují, že vztahy mezi zmíněnými zeměmi se změnili v "asijskou verzi NATO".
Ruský prezident Vladimir Putin dorazil po setkání s Kim Čong-unem v Severní Koreji na státní návštěvu do Vietnamu, oznámil ruský prezidentský úřad. Upozornil na to server BBC.
Mychajlo Podoljak, poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta, ve středu uvedl, že Severní Korea pomáhá Rusku v zabíjení ukrajinských civilistů a vyzval k důraznější mezinárodní izolaci obou zemí. Uvedl to server Ukrajinska pravda.
Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un v Pchjongjangu podepsali smlouvu o komplexním strategickém partnerství mezi oběma zeměmi. Tato smlouva, jejíž cílem je rozšířit ekonomickou a vojenskou spolupráci a upevnit jednotnou frontu proti Washingtonu, nahrazuje předchozí dohody mezi Ruskem a Severní Koreou z let 1961, 2000 a 2001, uvedl server CNN.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un prohlásil, že KLDR se nikdy nevzdá projektu vesmírného průzkumu. Vojenské průzkumné satelity jsou podle něj klíčové pro národní sebeobranu proti nepřátelským hrozbám. S odvoláním na severokorejská média to uvedla agentura Reuters.
Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje v množství, které pravděpodobně přesahuje limit stanovený Radou bezpečnosti OSN. Uvedl to mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby.
Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una.
Severokorejská diktatura v pondělí odpálila několik raket krátkého doletu, informoval o tom její jižní soused. Podle agentury Reuters se jednalo o první takový test po dvou měsících, Soul a Tokyo podrobily Pchjongjang ostré kritice.
Severokorejci už od loňského září dodali Rusku více než 10 tisíc kontejnerů s municí a dalším vojenským materiálem, oznámilo americké ministerstvo zahraničí v pátek. Například balistické střely již Moskva použila k útokům na Ukrajinu.
Evropská unie se ve středu dohodla na třináctém balíku protiruských sankcí kvůli vojenské agresi proti Ukrajině. Kromě Moskvy jim budou čelit například i čínské firmy či jeden severokorejský politik, půjde o trest za poskytování vojenské pomoci Rusku.
Během návštěvy loděnic v přístavním městě Nampcho vyzval severokorejský vůdce Kim Čong-un k posílení vojenského námořnictva, což označil za klíčový úkol v přípravě na válku. Upozornila na to agentura AP.