Zajetí dvou severokorejských vojáků na Ukrajině přináší důkazy o tom, že Severní Korea skutečně poskytuje vojenskou podporu Rusku. Tento vývoj nejen potvrzuje dlouhodobé podezření, ale také zdůrazňuje hlubší vazby mezi Moskvou a Pchjongjangem, které byly upevněny podpisem "bezlimitní" partnerské dohody v loňském roce, píše Politico.
Ukrajinská armáda zveřejnila podrobnosti o zajetí těchto vojáků. Jeden z nich, zraněný během bitvy, se pokusil spáchat sebevraždu tím, že si úmyslně způsobil zranění na hlavě nárazem do betonového sloupu. Poté, co byl stabilizován a odvezen na ošetření, projevil zájem sledovat korejské romantické filmy, což vojáci interpretovali jako známku lidskosti a zoufalství zároveň.
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského utrpěla Severní Korea od svého zapojení do konfliktu těžké ztráty – až 4 000 mrtvých nebo zraněných. Severokorejští vojáci se objevili na bojišti v říjnu a od té doby si mezi ukrajinskými jednotkami získali pověst vojáků, kteří raději volí smrt než zajetí.
Jedním z hlavních důvodů, proč je zajetí těchto vojáků pro Ukrajinu významné, je jejich propagandistická hodnota. Videointerview s nimi, zveřejněné prezidentem Zelenským, obsahují svědectví o tom, jak byli oklamáni falešnými doklady a přislíbením, že se jedná pouze o výcvikovou misi v Rusku. Tento příběh zdůrazňuje brutalitu a klamné praktiky, které Rusko používá při získávání podpory od svých spojenců.
Ukrajinská armáda také uvedla, že při prohlídce zajatců našli u jednoho z nich nůž, granát a... klobásu. Když byl vyzván, aby vše odhodil, odmítl se vzdát klobásy, což vojáci respektovali jako zoufalý pokus o zachování posledních zásob potravin.
Severní Korea ani Rusko oficiálně nepotvrdily zapojení severokorejských jednotek do války. Podle ukrajinských zdrojů byly dokonce ruské jednotky instruovány, aby zohavili obličeje mrtvých severokorejských vojáků, aby bylo obtížné jejich identifikaci prokázat. Tyto informace však Moskva i Pchjongjang popírají.
Celá situace zdůrazňuje temný aspekt konfliktu, kdy jsou lidské životy nejen obětovány na bojišti, ale také využívány jako součást širší politické a propagandistické hry. Zajatí severokorejští vojáci představují nejen důkaz o globálním dosahu války na Ukrajině, ale také smutnou připomínku toho, jak daleko mohou státy zajít ve svém spojenectví.
Česko v úterý oběhla další smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Okolnosti jeho úmrtí jsou smutné i z toho důvodu, že 79. narozeniny měl teprve v pondělí.
Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.
Ukrajinská armáda oznámila útoky dronů na ruské cíle, včetně požáru na ropném skladu a výbuchů v závodě na výrobu vojenských letadel. Podle ukrajinských úřadů byl zasažen ropný sklad poblíž města Liski v západní Voroněžské oblasti, kde „hořely nádrže s palivem používaným okupanty“.
Stalo se to, co nikdo nepředpokládal. Princ Harry se dohodl na mimosoudním vyrovnání s mediálním domem News Group Newspapers, vydavatelem bulvárního deníku The Sun. Informuje o tom stanice Sky News. V úterý měl původně začít soudní spor, ale zahájení procesu bylo o den odloženo. Ve středu bylo oznámeno, že se obě strany sporu dohodly.
Česko se v probíhajícím týdnu obávalo o legendární Jiřinu Bohdalovou, u které se zásadním způsobem zhoršily potíže se štítnou žlázou. Musela proto na operaci. Lékaři se ale o slavnou herečku strachovali i po samotném zákroku. Proč?
Sluneční bouře fascinují a současně představují výzvu pro lidstvo už po staletí. Tyto úchvatné jevy, jako je například aurora borealis, vznikají díky slunečním erupcím – intenzivním výbuchům energie na povrchu Slunce. Přestože jsou tyto jevy okouzlující, skrývají v sobě i nebezpečí: silné sluneční bouře mohou narušit telekomunikace, satelity i elektrické sítě, což by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro globální společnost.
Hodně zvláštní je v posledních dnech dění kolem Tomáše Varteckého, který se rozhodl řešit své problémy. Lidé však mohli nabýt dojmu, že místo manželky mu pomáhá jen bývalá partnerka Anna K. K věci se proto rozhodla promluvit osoba, která má rozhodně co říct.
Druhým dnem po sobě vydává Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) výstrahu před ledovkou. Tentokrát na ni upozorňuje s předstihem, protože její tvorba hrozí během čtvrtečního dne, a to především v západní polovině země.
Zajetí dvou severokorejských vojáků na Ukrajině přináší důkazy o tom, že Severní Korea skutečně poskytuje vojenskou podporu Rusku. Tento vývoj nejen potvrzuje dlouhodobé podezření, ale také zdůrazňuje hlubší vazby mezi Moskvou a Pchjongjangem, které byly upevněny podpisem "bezlimitní" partnerské dohody v loňském roce, píše Politico.
Českem v pondělí otřásla zpráva o nevydařeném útoku žáka na spolužáky a vyučující v základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic. K události už se vyjádřila policie. Nyní poprvé promluvila i učitelka, která chlapce, jehož soud poslal pro tuto chvíli do diagnostického ústavu, zpacifikovala.
Ránu za ranou schytává podnikatelská činnost Jaromíra Soukupa. Už nějaký čas je minulostí to, čeho si veřejnost všímala nejvíc, tedy působení na TV Barrandov. Nyní se známý podnikatel vytrácí z další společnosti, kde působil dlouhá léta.
Agáta Hanychová v dubnu oslaví kulaté 40. narozeniny, ale postavu ji mohou závidět i některé mnohem mladší ženy. Takové by zřejmě zajímalo, jak se influencerka po třech porodech udržuje v kondici. Dělá snad něco speciálního?