KLDR údajně otestovala systém strategických řízených střel. Západu slíbila nejtvrdší reakci

KLDR testuje střelu
KLDR testuje střelu, foto: YouTube
Libor Novák 26. ledna 2025 11:08
Sdílej:

Severní Korea v neděli oznámila, že úspěšně otestovala systém strategických řízených střel a slíbila „nejtvrdší“ reakci na rostoucí vojenské cvičení mezi Spojenými státy a Jižní Koreou, které označila za „provokaci“. Jde o třetí známou zkoušku zbraní, kterou Severní Korea provedla v letošním roce, což signalizuje, že si země pravděpodobně zachová konfrontační postoj vůči USA, přestože prezident Donald Trump vyjádřil zájem obnovit jednání s Kim Čong-unem.

Podle oficiální severokorejské agentury KCNA Kim Čong-un osobně dohlížel na test strategických řízených střel odpálených z moře, píše Politico. Termín „strategické“ naznačuje, že střely mohou nést jaderné hlavice. KCNA uvedla, že střely zasáhly své cíle po letu v eliptických a osmičkových vzorcích o délce přibližně 1 500 kilometrů. Tyto informace však nelze nezávisle ověřit.

Severokorejská diplomacie zároveň vydala prohlášení, ve kterém ostře kritizovala USA za „vážné vojenské provokace“ prostřednictvím společných vojenských cvičení s Jižní Koreou. V prohlášení bylo uvedeno, že „nejlepší možností, jak čelit USA, je odpovědět nejtvrdším možným způsobem od A do Z“, dokud budou Spojené státy „odmítat suverenitu a bezpečnostní zájmy KLDR“.

Jižní Korea v reakci na testy uvedla, že zaznamenala několik odpálených střel mířících na západní vody z vnitrozemské oblasti Severní Koreje. Jižní korejský generální štáb zdůraznil připravenost na „drtivou odpověď“ ve spolupráci s americkými spojenci.

Návrat Donalda Trumpa do prezidentského úřadu vyvolal spekulace o možném obnovení diplomacie mezi Spojenými státy a Severní Koreou, zejména proto, že Trump se během svého prvního funkčního období setkal s Kimem třikrát. Avšak předchozí pokusy o jednání zkrachovaly kvůli neshodám ohledně amerických sankcí proti Severní Koreji.

Trump během nedávného rozhovoru na Fox News označil Kima za „chytrého člověka“ a potvrdil, že má v úmyslu jej znovu oslovit. Někteří experti však tvrdí, že Kim se cítí být nyní ve výhodnější vyjednávací pozici díky rozšířenému arzenálu jaderných zbraní a těsnějším vojenským vazbám na Rusko.

V Jižní Koreji panují obavy, že Trump by mohl omezit společná vojenská cvičení a změnit strategii tak, aby se zaměřil pouze na eliminaci severokorejských mezikontinentálních střel ohrožujících přímo Spojené státy, zatímco by ponechal Severní Koreji její schopnosti zaútočit na Jižní Koreu.

Severní Korea zatím na Trumpovu poslední nabídku nereagovala. Nedělní testy řízených střel byly prvními zkouškami, o kterých se ví od Trumpovy inaugurace, a naznačují, že KLDR se zatím nehodlá vzdát svého agresivního vojenského programu.
 
 

Témata:
Stalo se
České celebrity
Karel Gott

Karel Gott (†80) a nelehký osud nemovitostí po jeho smrti. Nejde jen o Bertramku

Už pět let uplynulo na podzim od smrti Karla Gotta, která zásadně ovlivnila i další osud jeho nemovitostí. Veřejnost především vnímá dění kolem vily na Bertramce, kde pod dohledem vdovy Ivany vzniká muzeum. Členové rodiny se však vytratili i z chalupy na severu Čech. 

Počasí
Ilustrační fotografie.

Předpověď počasí: V Česku bude až 14 stupňů. Do konce týdne ale nastane teplotní propad

Jak bude na přelomu ledna a února? I když se čeká značný teplotní pokles oproti úterním maximům, kdy teploty v Česku dosáhnou výrazně nadprůměrných hodnot, třeskutá zima rozhodně panovat nebude. Sněžit by však mohlo i v nižších polohách. 

České celebrity
Sára a Martin Donutilovi

Moje rodina. Sára Donutilová se rozněžnila nad fotkou s malým Eliášem

Dnes je to přesně měsíc, co Martin a Sára Donutilovi oznámili narození vytouženého syna, který dostal jméno Eliáš. Ani slavní herci to nemají jinak a snaží se uchovat si od první chvíle vzpomínky na fotkách. O uplynulém víkendu se zase měli čím pochlubit. 

Zahraničí
Rusko, Kreml

Ruským elitám dochází s Putinem trpělivost. Válka měla skončit už loni

Mnozí členové ruské politické elity jsou zklamaní, že válka proti Ukrajině neskončila v roce 2024. Tato frustrace a únava se projevují napříč různými vrstvami moci, od Kremlu po regionální správu. Podle informací z několika zdrojů blízkých Putinově administrativě a ruské vládě se očekávání rychlého ukončení bojů nenaplnila, což vede k nejistotě ohledně budoucnosti a k dalšímu zhoršení ekonomické situace země. Uvedl to portál Meduza.