Osud dvou severokorejských vojáků zajatých Ukrajinou přitahuje pozornost mezinárodní komunity a otevírá složité otázky týkající se mezinárodního práva, lidských práv a geopolitiky. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj nabídl možnost, že zajatí vojáci mohou být vyměněni za ukrajinské válečné zajatce držené v Rusku. Zároveň ale zdůraznil, že pokud vojáci nebudou chtít návrat do Severní Koreje, budou existovat jiné možnosti.
Zacházení s těmito vojáky je mimořádně citlivé. Pokud by byli repatriováni do Severní Koreje, hrozilo by jim mučení, věznění, nebo dokonce smrt, protože jejich zajetí by režim mohl interpretovat jako zradu, uvedl server The Guardian.
Severokorejské vedení, které nikdy veřejně nepřiznalo nasazení svých jednotek na Ukrajině, by mohlo považovat zajaté vojáky za nežádoucí svědky. Podle některých zpráv severokorejské úřady svým vojákům dokonce nařídily, aby v případě zajetí spáchali sebevraždu.
Jižní Korea, která považuje všechny Severokorejce za své občany, by mohla zajatce přijmout jako defektory. Tato možnost by nejen poskytla vojákům ochranu před represí, ale zároveň by mohla Jižní Koreji přinést cenné zpravodajské informace o severokorejské účasti na konfliktu. Přijetí těchto vojáků by navíc představovalo propagandistický úspěch, ukazující kontrast mezi životem v totalitním režimu a demokratickou Jižní Koreou.
Otázka však není pouze právní, ale také politická. Ukrajina čelí složité situaci: musí zajistit respektování lidských práv zajatců, aniž by poškodila své vztahy s klíčovými spojenci, včetně Jižní Koreje. Zároveň se objevuje možnost, že by Rusko mohlo požadovat vrácení vojáků do Severní Koreje, aby zabránilo odhalení informací o jejich nasazení.
Mezinárodní organizace upozorňují, že návrat vojáků do Severní Koreje proti jejich vůli by byl v rozporu s principy humanitárního práva. Pokud by Ukrajina chtěla posílit svou pověst země bojující za svobodu a demokracii, mohla by hledat způsob, jak vojákům nabídnout azyl nebo bezpečné předání do Jižní Koreje.
Budoucnost těchto vojáků bude pravděpodobně záviset na diplomatických jednáních mezi Ukrajinou, Jižní Koreou a dalšími klíčovými hráči. Jejich osud však také odráží širší otázky o roli Severní Koreje ve světové politice a o tom, jak mezinárodní společenství zachází s těmi, kteří se ocitnou v kleštích totalitních režimů.
Po devíti letech vztahu oznámili Katy Perry a Orlando Bloom definitivní rozchod. Potvrdili tak spekulace, které v posledních měsících vířily sociálními sítěmi i titulními stránkami bulvárních médií. Dvojice, která vychovává čtyřletou dceru Daisy, uvedla, že jejich vztah se v posledních měsících transformoval především na roli společných rodičů.
Když jde o sportovní rivalitu, princ William a princezna Kate se rozhodně nešetří. A jak se zdá, pokud se manželé utkají v tenisu, výsledek bývá jasný: vítězkou je téměř vždy Kate Middleton.
Sharon Osbourne zveřejnila znepokojivou zprávu o zdravotním stavu svého manžela Ozzyho Osbourna v době, kdy se kapela Black Sabbath připravuje na svůj definitivně poslední koncert. Legendární průkopníci metalové hudby naposledy vystoupí dnes na stadionu Villa Park v Birminghamu.
Na červený koberec karlovarského festivalu dorazila skutečná hollywoodská legenda. Osmiletý oscarový herec Michael Douglas vystoupil z tmavého vozu v bílé košili, béžovém saku a černých džínách – a okamžitě zaujal svou přirozeností i energií.
Britský princ Harry je podle královské komentátorky Esther Krauke „zcela pod pantoflem“ své manželky Meghan Markle, a podle ní si to dobře uvědomuje i jeho otec, král Karel III. Komentátorka se tak vyjádřila k dalším výrokům a spekulacím, které se opět vynořily ohledně vztahu Sussexů a britské královské rodiny.
Bývalá česká topmodelka Hana Soukupová (39), kterou si mnozí pamatují jako „nahou dívku z reklamy na minerálku“, prožívá zásadní životní obrat. Po téměř dvaceti letech skončilo její manželství s americkým investorem Drewem Aaronem. Rozvod je už nějakou dobu uzavřený, ale rozdělení společného jmění vyvolalo pozornost – ve hře je totiž majetek v hodnotě přes půl miliardy korun.
Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech letos poprvé proběhlo bez Jiřího Bartošky, jehož přítomnost neodmyslitelně patřila k předchozím ročníkům. První večer se tak nesl nejen ve znamení filmového lesku a noblesy, ale především v duchu vzpomínky na charismatického prezidenta festivalu. Přesto – nebo možná právě proto – večer nabídl silné emoce, módní kreace i nečekané momenty.
Po více než čtyřiceti letech služby u policie se Jaroslav Černý (65), bývalý velitel pražské zásahové jednotky, rozhodl ohlédnout za svou kariérou v knize spisovatele Mirka Vaňury Ve znamení štíra. Vzpomínky zkušeného policisty nabízí nejen pohled do zákulisí zásahových operací, ale především řadu nečekaně lidských a často humorných historek s českými celebritami, mezi nimiž nechybějí Karel Gott či Hana Zagorová.
Americká zpěvačka Katy Perry a britský herec Orlando Bloom potvrdili, že se rozešli. Po téměř deseti letech vztahu a šesti letech od zasnoubení nyní pár vydal společné prohlášení, v němž oznámil, že se nadále budou soustředit na společnou výchovu své čtyřleté dcery Daisy Dove.
Česko sužovala v tomto týdnu tropická epizoda, chladno nebude ani o víkendu. Po dnech volna má však následovat výrazné ochlazení. Teploty spadnou i o více než deset stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.