Osud dvou severokorejských vojáků zajatých Ukrajinou přitahuje pozornost mezinárodní komunity a otevírá složité otázky týkající se mezinárodního práva, lidských práv a geopolitiky. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj nabídl možnost, že zajatí vojáci mohou být vyměněni za ukrajinské válečné zajatce držené v Rusku. Zároveň ale zdůraznil, že pokud vojáci nebudou chtít návrat do Severní Koreje, budou existovat jiné možnosti.
Zacházení s těmito vojáky je mimořádně citlivé. Pokud by byli repatriováni do Severní Koreje, hrozilo by jim mučení, věznění, nebo dokonce smrt, protože jejich zajetí by režim mohl interpretovat jako zradu, uvedl server The Guardian.
Severokorejské vedení, které nikdy veřejně nepřiznalo nasazení svých jednotek na Ukrajině, by mohlo považovat zajaté vojáky za nežádoucí svědky. Podle některých zpráv severokorejské úřady svým vojákům dokonce nařídily, aby v případě zajetí spáchali sebevraždu.
Jižní Korea, která považuje všechny Severokorejce za své občany, by mohla zajatce přijmout jako defektory. Tato možnost by nejen poskytla vojákům ochranu před represí, ale zároveň by mohla Jižní Koreji přinést cenné zpravodajské informace o severokorejské účasti na konfliktu. Přijetí těchto vojáků by navíc představovalo propagandistický úspěch, ukazující kontrast mezi životem v totalitním režimu a demokratickou Jižní Koreou.
Otázka však není pouze právní, ale také politická. Ukrajina čelí složité situaci: musí zajistit respektování lidských práv zajatců, aniž by poškodila své vztahy s klíčovými spojenci, včetně Jižní Koreje. Zároveň se objevuje možnost, že by Rusko mohlo požadovat vrácení vojáků do Severní Koreje, aby zabránilo odhalení informací o jejich nasazení.
Mezinárodní organizace upozorňují, že návrat vojáků do Severní Koreje proti jejich vůli by byl v rozporu s principy humanitárního práva. Pokud by Ukrajina chtěla posílit svou pověst země bojující za svobodu a demokracii, mohla by hledat způsob, jak vojákům nabídnout azyl nebo bezpečné předání do Jižní Koreje.
Budoucnost těchto vojáků bude pravděpodobně záviset na diplomatických jednáních mezi Ukrajinou, Jižní Koreou a dalšími klíčovými hráči. Jejich osud však také odráží širší otázky o roli Severní Koreje ve světové politice a o tom, jak mezinárodní společenství zachází s těmi, kteří se ocitnou v kleštích totalitních režimů.
Počasí se o víkendu mírně ochladí. Oproti předchozím dnům se v sobotu letních teplot nedočkáme, v neděli ale podle ČHMÚ.cz bude citelně tepleji.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.
Hvězd z české herecké obce přišlo požehnaně. U rakve s ostatky zesnulého Aloise Švehlíka na středečním posledním rozloučení drželi stráž jeho neméně slavní a někdy i slavnější kolegové. Kdo všechno se ve středu před polednem objevil na jevišti v historické budově Národního divadla?
Annu Slováčkovou, se kterou se v úterý rodina rozloučila na neveřejném pohřbu, si lidé budou pamatovat nejen jako zpěvačku, ale také jako herečku, která se neodmyslitelně zapsala do srdcí diváků televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Co teď bude s její postavou?
Ornella Koktová se podílí na organizaci posledního rozloučení s babičkou ze strany svého otce Michala. Jak je přitom známo, vztahy v rodině nejsou právě nejlepší. Projevuje se to i na tom, kdo obdržel pozvánku na pohřeb.
V pátek dopoledne došlo v pražské ulici Milady Horákové k tragické nehodě, při níž tramvaj srazila dvanáctiletého chlapce. Navzdory okamžitému zásahu záchranářů se ho nepodařilo zachránit.
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.