Benzín v Česku je nejlevnější za 3,5 roku, nafta pak od loňského podzimu, vyplývá z dnešních dat CCS. Kdo se raduje z levných pohonných hmot v ČR, raduje se z toho, že Česko jako jedna z mála zemí EU skrze ropu velmi dlouho, takřka už tři roky, financuje Rusko a jeho válku na Ukrajině. Přitom se takto radují paradoxně často ti politici, co se jinak tváří jako proukrajinští.
Česko po invazi Ruska na Ukrajinu navýšilo podíl dovážené ruské ropy na celkovém ropném dovozu. Naprostá většina zemí EU podíl snižovala. Paradoxně se dnes někteří politici chlubí levnými cenami pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Vlastně se chlubí financováním ruských vojsk na Ukrajině. Často přitom jde o politiky, kteří se jinak stylizují do protiruských.
Nechme mluvit čísla ČSÚ.
Od března 2022 do ledna 2025, tedy za 35 měsíců ruské invaze, dovezlo Česko ropu z Ruska za takřka 134 miliardy korun. Podíl ruské ropy na celkovém množství ropného dovozu činil v těchto 35 měsících invaze celkem 52,5 %.
Přitom v 35 měsících předcházejících invazi, tedy od dubna 2019 do února 2022, dovezlo Česko ruskou ropu za zhruba 99 miliard korun. Podíl ruské ropy na celkovém množství ropného dovozu činil tehdy, v těchto 35 měsících před invazí, celkem 49,4 %. Tedy podíl před invazí byl nižší než podíl po invazi.
Pokud by roku 2022 došlo v rámci reakce Moskvy na západní sankce k prudkému propadu vývozu ruské ropy do světa, a vývoz ruské ropy do Česka v té souvislosti třeba i zcela ustal, pohonné hmoty v ČR by stály kolem 90 Kč/l, jak plyne z výpočtu analytiků největší americké banky JP Morgan z léta 2022.
To, že jsou nyní pohonné hmoty v Česku třetí nejlevnější v EU, což tolik oslavují údajně protiruští politici, není ruské ropě navzdory, ale právě kvůli ní – kvůli pokračujícímu financování ruské války na Ukrajině z českých zdrojů. Většina zemí EU se od ruské ropy již zcela odpojila, Česko stále ne – alespoň tedy ne letos v lednu a únoru. To je prostě fakt. Vzhledem k historickým danostem to není nic k zatracování, ale ani k oslavě, či dokonce k chlubení. Takové oslavování či chlubení prozrazuje elementární nepochopení toho, jak vlastně trh s ropou a pohonnými hmotami v Česku i ve světě funguje, a toho, co vše se v uplynulých letech v dané souvislosti událo.
Ještě letos v lednu, podle nejnovějších dostupných dat, Česko dovezlo ropu z Ruska za 3,1 miliardy korun, plyne z dat ČSÚ. Navíc, na což se často zapomíná, dovezlo ropné produkty ze Slovenska za 1,7 miliardy korun. Přitom Slovensko tyto produkty vyrábí hlavně z ropy opět z Ruska, které zajišťuje zhruba 90 % slovenského ropného importu. Česko tak letos v lednu dovezlo až 4,8 miliardy korun ruské ropy nebo produktů z ruské ropy. Rusko se tak stále i letos v lednu 2025 umístilo na prvním místě mezi dovozci ropy a ropných produktů do ČR.
Další dvě země EU, které vedle Česka ruskou potrubní ropu letos v lednu a únoru přímo odebíraly, představují již zmíněné Slovensko a také Maďarsko. Na rozdíl od nich už Česko prochází procesem odstřižení se od dodávek ruské ropy, který by měl být završen letos v první polovině roku, pokud už se tak tedy z důvodu aktuálního výpadku dodávek Družbou nestalo.
To však nic nemění na tom, že letos v lednu a v únoru pokračující dovoz ruské ropy do Česka, která je kvůli západním sankcím nadále ve slevě (její cena je sankcemi zastropovaná), z velké části vysvětluje, proč jsou nyní pohonné hmoty v Česku tak levné. Sleva ruské ropy oproti světové referenční ceně ropy Brent činila letos v lednu průměrně 4,4 dolaru na barel, uvádí finský institut CREA.
Ostatní země EU s výjimkou tedy Česka, Slovenska a Maďarska se už od dodávek ruské potrubní ropy odstřihly zcela. Slovensko přitom pohonné hmoty daňově v souhrnu zatěžuje více než Česko a Maďarsko zase uplatnilo speciální daň ze slevy ruské ropy oproti světové referenční ceně.
Benzín i nafta jsou tak hlavně z těchto důvodů nyní v Česku třetí nejlevnější v EU. Levněji jsou dané pohonné hmoty k dostání pouze na Maltě a v Bulharsku, jak plyne z aktuálních dat Evropské komise. Například na Slovensku jsou nafta a benzín o sedm až osm procent dražší než v ČR, v Polsku – kde tradičně bývaly ceny paliv zpravidla levnější než v Česku – je benzín o 3,5 procenta dražší než v Česku, nafta pak o bezmála sedm procent.
Sečteno, podtrženo, pohonné hmoty v Česku jsou tak levné z velké části proto, že Česko jako jedna z mála zemí EU odebíralo ruskou ropu ještě 35. měsíc od invaze. Kdo se raduje z levných pohonných hmot v ČR, raduje se ve své podstatě z toho, že Česko jako jedna z mála zemí EU skrze ropu stále a tak dlouho financuje válku na Ukrajině.
V Česku se ochladilo již v závěru posledního březnového víkendu a přinejmenším dnes se ještě počasí nijak zvlášť neumoudří. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), podle které má na horách dokonce sněžit.
Jen několik desítek kilometrů od hranic s Českem panuje podezření na slintavku a kulhavku na farmě. V neděli o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V reakci má podle jeho slov dojít ke zpřísnění opatření na hranicích se Slovenskem.
Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu.
Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News.
Britský král Karel III. byl poprvé spatřen na veřejnosti po nedávné hospitalizaci způsobené vedlejšími účinky probíhající léčby rakoviny. Monarcha byl viděn, jak opouští Clarence House v Londýně, přičemž mával a usmíval se na přítomné příznivce. Jeho veřejné vystoupení přineslo úlevu mnoha občanům, kteří s obavami sledovali zprávy o jeho zdravotním stavu.
Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrálo opoziční hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše, jeho podpora nicméně opět klesla. Vzrostly naopak preference koalice Spolu. Do dolní parlamentní komory by se dostalo sedm kandidujících subjektů.
Z Hollywoodu přišla v neděli smutná zpráva. Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, jehož v 60. letech proslavila titulní role v televizním seriálu Dr. Kildare.
Českou fotbalovou obec zasáhla smutná zpráva během posledního březnového víkendu. Ve věku pouhých 23 let zemřel brazilský fotbalista Leandro Lima, který ještě před víkendem byl na soupisce během druholigového zápasu.
Princ William v poslední době zaujal Brity i celý svět novou vizáží, když si nechal narůst vousy. Lidé jsou totiž zvyklí na hladce oholené členy královské rodiny. Mnoho fanoušků monarchie také zajímal názor princezny Kate na manželův vzhled. Pravdu z ní dostali vojáci.
Počet potvrzených obětí pátečního zemětřesení v Asii stoupl v obou zasažených zemích. V Myanmaru zemřelo nejméně 1600 lidí a dalších 3400 osob utrpělo zranění. Thajsko hlásí 17 mrtvých. Stovky lidí se navíc stále pohřešují. Informovala o tom BBC.
Agáta Hanychová už je dospělá žena, vždyť za měsíc oslaví kulaté 40. narozeniny. Proto už jí její slavná maminka nemůže kecat do života, i když poradit samozřejmě může. Veronika Žilková tak vyslovila jedno přání ohledně složitých vztahů v dceřině rodině.
Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.