Donald Trump opakovaně tvrdí, že by dokázal ukončit válku na Ukrajině. Nejprve to mělo být do 24 hodin od nástupu k moci, nyní už to je během prvních 100 dní svého druhého prezidentského mandátu. Tato ambiciózní prohlášení však vzbuzují otázky, zda je takové řešení realistické a jakých prostředků by k tomu použil. Trumpův plán se zdá být založen na kombinaci diplomatického nátlaku, redukce vojenské podpory Ukrajině a využití jeho osobních vazeb s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Trump, který má v lednu usednout do úřadu amerického prezidenta, staví ukončení války na Ukrajině mezi své hlavní priority. Jeho tým plánuje dosáhnout dohody s oběma stranami konfliktu do 100 dní od inaugurace. Tento ambiciózní cíl stanovil Keith Kellogg, Trumpův kandidát na pozici speciálního vyslance pro Ukrajinu a Rusko, během rozhovoru pro Fox News.
Kellogg uvedl, že klíčem ke spravedlivému a udržitelnému řešení je zahájení přímých rozhovorů mezi prezidentem Trumpem, ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Zdůraznil, že současný prezident Joe Biden selhal v udržování dialogu s ruským protějškem, což podle něj zpomalilo jakoukoli šanci na ukončení války.
Trump během své kampaně prohlašoval, že válku ukončí do 24 hodin od nástupu do funkce. Na úterní tiskové konferenci však svá dřívější prohlášení zmírnil a naznačil, že proces může trvat až šest měsíců.
Klíčovým prvkem Trumpovy strategie je zjevná ochota jednat s Ruskem přímo, což v minulosti naznačoval svým prohlášením, že „s Putinem dobře vychází.“ Tento přístup však může být dvojsečný. Zatímco zastánci této strategie věří, že osobní diplomacie by mohla vést k rychlejšímu ukončení bojů, kritici varují, že by Trump mohl Ukrajinu postavit do nevýhodné pozice a donutit ji k ústupkům, které by mohly mít dalekosáhlé důsledky pro její svrchovanost a územní celistvost.
Trumpův návrh omezit vojenskou pomoc Ukrajině, pokud se nezapojí do mírových jednání, by mohl sloužit jako motivace pro Kyjev, aby usedl k jednacímu stolu. Na druhé straně však tento přístup hrozí oslabením ukrajinské obrany v době, kdy se ruské síly stále aktivně pokoušejí dosáhnout svých cílů na bojišti. Ukrajina by mohla být nucena přistoupit na nevýhodné podmínky, které by mohly být interpretovány jako vítězství Moskvy.
Další důležitou otázkou je role spojenců USA v NATO. Trump v minulosti kritizoval alianci a požadoval, aby evropští spojenci nesli větší břemeno obrany. Pokud by se rozhodl výrazně snížit angažovanost USA v konfliktu, mohlo by to oslabit jednotu západního bloku a dát Rusku větší prostor k vyjednávání z pozice síly.
Trumpova představa o ukončení války během 100 dní také předpokládá, že je ruský prezident Vladimir Putin ochoten přistoupit na kompromis. Putin však dosud neprojevil žádné náznaky ochoty ustoupit od svých strategických cílů, mezi které patří nejen kontrola nad ukrajinským územím, ale také oslabení západního vlivu v regionu.
Zbývá tedy otázka, zda Trumpův plán skutečně povede k míru, nebo pouze k dočasnému příměří, které by mohlo posílit ruskou pozici. Ukončení války na Ukrajině je bezpochyby cílem, o který by mělo usilovat každé světové vedení.
Nicméně způsob, jakým toho dosáhnout, musí zohlednit nejen rychlost, ale také dlouhodobou stabilitu a bezpečnost regionu. Pokud by Trump skutečně dokázal dosáhnout míru, bude to vyžadovat nejen diplomatický talent, ale také schopnost udržet rovnováhu mezi zájmy Ukrajiny, Ruska a celého západního světa.
Velká Británie ve čtvrtek slavila výjimečné 43. narozeniny princezny Kate, které následovaly po měsících nejistoty ohledně jejího zdravotního stavu. Manželka následníka trůnu totiž bojovala se zákeřnou rakovinou. Tento boj s vážnou nemocí nepřímo zmínil i princ William ve svém přání, které dojalo celou Británii.
Kanada je jednou ze zemí, které se obávají nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států nejvíce. Stojí za tím především jeho úterní výhrůžka, že druhou největší zemi světa donutí připojit se k USA. Údajně je ochoten využít „ekonomickou sílu“.
I letos se televizní diváci mohou těšit na novou řadu Survivoru, ale zatím se neví, kdo vyrazil přežít na ostrov. Spekulace spojovaly s účastí v reality show Mirka Dopitu, manžela Agáty Hanychové. Právě ona ale vysvětlila, že to celé bylo trochu jinak.
Nová řada Survivoru, který bude opět vysílat Nova, se začíná rýsovat. Objevují se první jména soutěžících, ačkoliv ti musí držet mlčenlivost a nemohou nic potvrdit. O kom se konkrétně spekuluje?
Ve vodách jezera Rice v Minnesotě žije sladkovodní ryba, která se dožívá více než sto let a zaujala vědce svou unikátní odolností vůči stárnutí. Ryba zvaná bigmouth buffalo (Ictiobus cyprinellus) patří mezi nejdéle žijící sladkovodní druhy na světě. Přestože některé exempláře dosahují stáří až 127 let, jejich populace je v ohrožení kvůli selhání rozmnožování, které trvá už více než šest desetiletí.
Nadcházející víkend bude na horách ve znamení sněhové nadílky, naznačuje nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od pátku do neděle podle ní může spadnout až 50 centimetrů sněhu.
Rok 2024 se zapsal do historie jako nejteplejší rok, který kdy byl zaznamenán, překonávající dosavadní rekord z roku 2023 a poprvé překračující kritickou hranici stanovenou Pařížskou dohodou o klimatu. Uvedl to server CNN. Vědci také varovali, že pokud svět nezačne s oteplováním něco dělat, nadcházející desetiletí mohou být i výrazně teplejší.
Na podzim to byl mezi českými herci lazaret. Péči lékařů musela vyhledat i Tereza Ramba, která se s dopady onemocnění potýká i v úvodu letošního roku. Jak přiznala, stále je v takové situaci, že se musí radovat i z maličkostí.
Donald Trump opakovaně tvrdí, že by dokázal ukončit válku na Ukrajině. Nejprve to mělo být do 24 hodin od nástupu k moci, nyní už to je během prvních 100 dní svého druhého prezidentského mandátu. Tato ambiciózní prohlášení však vzbuzují otázky, zda je takové řešení realistické a jakých prostředků by k tomu použil. Trumpův plán se zdá být založen na kombinaci diplomatického nátlaku, redukce vojenské podpory Ukrajině a využití jeho osobních vazeb s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
V roce 1831 způsobila mohutná sopečná erupce výrazné ochlazení průměrných teplot na severní polokouli. Trvalo však téměř dvě století, než vědci odhalili původce tohoto klimatického jevu – sopku na Kurilských ostrovech, která do té doby zůstávala mimo podezření.
Tesla odhalila vylepšenou verzi svého nejpopulárnějšího elektromobilu, Modelu Y, který nyní nabídne ostřejší design, lepší efektivitu a minimalističtější interiér. Premiéru měla novinka na čínské verzi webu automobilky, přičemž se očekává, že podobné změny budou následovat i na ostatních trzích.
Boj Aničky Slováčkové se zákeřnou rakovinou pokračuje i v letošním roce. Herečce a zpěvačce se kvůli nemoci střídají dobré a špatné dny, což názorně ilustruje probíhající týden. Jeden den si stěžovala, pak ale fanoušky opět uklidnila.