Setkání Donalda Trumpa s britským premiérem Keirem Starmerem ve Washingtonu přineslo nečekané gesto – osobní pozvání od krále Karla III. do Británie. Jaké poselství ale nesl tajemný dopis, který Starmer americkému prezidentovi předal?
Britský premiér Keir Starmer předal Donaldu Trumpovi v Oválné pracovně dopis od krále Karla III., který obsahoval „bezprecedentní“ pozvání k druhé státní návštěvě Británie.
„Tohle je opravdu speciální. To se ještě nikdy nestalo,“ zdůraznil Starmer a označil gesto za symbol síly vzájemných vztahů. Informuje CNN.
Připomněl, že Trumpova první státní návštěva byla velkým úspěchem a král ji chce ještě překonat. Trump při otevírání dopisu pochválil Karla III. jako „velkého, skvělého pána“ a ocenil jeho „krásný“ podpis.
"Je to krásný muž." Skvělý člověk," řekl prezident a dodal: "Vlastně jsem ho poznal velmi dobře."
Dopis, který Donald Trump poskytl novinářům, odhaluje snahu krále Karla III. posílit osobní vztah s americkým prezidentem. V úvodu panovník zdůrazňuje globální výzvy a význam spolupráce mezi Spojeným královstvím a USA při prosazování společných hodnot. Dále vzpomíná na Trumpovy předchozí návštěvy Británie a nabízí mu různé možnosti setkání. „S velkou láskou vzpomínám na vaše návštěvy... a bylo by mi potěšením rozšířit toto pozvání,“ píše král a navrhuje návštěvu Dumfries House, Turnberry či Balmoralu.
Král Karel III. očividně dobře ví, jak oslovit Trumpa – a to nejen diplomaticky, ale i skrze jeho osobní zájmy. „Na obou panstvích je toho hodně, co by vás podle mě mohlo zajímat a těšit,“ píše Charles a nenápadně připomíná, že jeho nadace pomáhá školit mladé lidi v pohostinství – tedy v oboru, který přímo souvisí s Trumpovým impériem.
Panovník se snaží najít společnou řeč a zároveň připravit půdu pro státní návštěvu. „Byla by to příležitost prodiskutovat širokou škálu otázek společného zájmu,“ uvádí Charles a naznačuje, že by mohli společně promyslet detaily plánované cesty do Británie.
Nejde jen o formalitu – nabídka setkání ve Skotsku je promyšlený tah. Trumpovo oblíbené golfové hřiště v Turnberry leží jen 30 mil od Dumfries House, zatímco jeho další resort v Menie Estate není daleko od Balmoralu. Pokud se Trump rozhodne přijmout pozvání, půjde o víc než jen zdvořilostní schůzku.
Nakonec Charles dává jasně najevo, že vztahy mezi Británií a USA jsou pro něj zásadní. „Vím, že tím, že budeme pracovat společně, dále posílíme zvláštní vztah mezi našimi dvěma zeměmi, na který jsme oba tak hrdí,“ uzavírá dopis. Jde tedy nejen o osobní gesto, ale o snahu udržet transatlantické vazby v době, kdy svět čelí zásadním výzvám.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.
Jedny z nejtěžších chvil ve svém životě prožívá osmatřicetilá Veronika Arichteva. Přišla totiž o milovaného tatínka Pavla Nového, respektovaného producenta. A jak prozradila, již proběhlo poslední rozloučení.
Aktuální předpověď počasí pro vodáky není moc příznivá, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X. Vody v tuzemských řekách ubývá a vydatnější srážky jsou na většině území v nedohlednu.