Lékárník radí: Jak posilovat imunitu

Zkracující se dny, sychravé počasí a výkyvy teplot mají vliv na psychiku, a tím i na naši imunitu. Obzvláště ohrožené jsou v tomto podzimním období děti. Jejich imunita s návratem do kolektivu po pandemií vynucené pauze dostává pořádně zabrat. Jak správně posílit obranyschopnost u dospělých i dětí v tomto krizovém období radí odborná konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová.

Ilustrační foto

Každý rodič to zná. Když dítě po prázdninách začne navštěvovat školku nebo školu, přijde do kontaktu s dětským kolektivem, který je plný neznámých bakterií a virů. V domácím prostředí se imunitní systém dítěte neměl šanci s těmito viry setkat, a tak domů následně přijde se zdánlivě neškodnou rýmou, kterou ale nakazí i staršího sourozence a postupně celou rodinu. „Bohužel i to patří k takzvanému budování dětské imunity. Imunitu získáváme v průběhu života, a to buď očkováním, nebo tím, že přijdeme do kontaktu s danými viry a bakteriemi. Tím se naše imunita přirozeně posiluje. Dostatečně silný imunitní systém pak sám rozezná, zda je potřeba proti něčemu bojovat nebo ne,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová.

Nezanedbávejte spánkovou hygienu

Pozitivní zprávou je, že imunitní systém se dá posílit mimo jiné i zdravým životním stylem. K tomu patří i dostatek kvalitního spánku. Spánek má vliv na psychickou pohodu jak u dětí, tak u dospělých. Proto je důležité, aby děti i rodiče dodržovali spánkovou hygienu. „Psychika má velký vliv na fungování imunitního systému. Je tedy potřeba udržovat vnitřní pohodu, kterou ovlivňuje i dostatek spánku. I když se ideální doba spánku liší podle věku, je důležité dodržovat zásady spánkové hygieny. Mezi ně patří například spánkový rozvrh. To znamená, že každý den vstáváme a chodíme spát ve stejnou dobu. Velký vliv na náš spánek a na vyplavování hormonu melatoninu, který řídí denní rytmus organismu, má i světlo. Proto nejméně tři hodiny před spaním ztlumte všechna světla v domácnosti a před spaním nepoužívejte mobilní telefon, ani nesledujte televizi. Kvůli modrému světlu si totiž naše tělo myslí, že je ještě den,“ doporučuje Ivana Lánová.

Imunitu lze posilovat i pomocí přírody

Posilování imunity je běh na dlouhou trať, a proto je potřeba kromě doplňků stravy imunitu posilovat i správně zvoleným jídelníčkem. Dopřejte si dostatek čerstvého ovoce, zeleniny a vlákniny. Grapefruity, pomeranče nebo třeba rakytník, jsou bohaté na vitamin C. Neváhejte a vyrobte si například domácí rakytníkový sirup. Výroba domácích sirupů se pak může stát oblíbenou společnou aktivitou rodičů s dětmi za sychravého počasí. Nezapomínejte i na bylinky. „Bylinky jsou známé tím, že jsou léčivé. To věděly už naše babičky. Nebojte se sáhnout například po echinacee, která patří mezi imunostimulanty,“ doporučuje Ivana Lánová.

Zahřát se pak můžete čajem z čerstvého zázvoru, který má silné antiseptické účinky a je vhodný i pro děti.

Vitaminy jako prevence

Přestože většinu vitaminů získáváme ze stravy, některé je potřeba doplnit mimo běžné stravování. Během rizikového období, mezi které se právě řadí podzimní měsíce, je potřeba doplňovat vitamin C. „Vitamin C nejlépe funguje ve spojení se selenem a zinkem,“ říká Lánová. Naši imunitu snižuje i nedostatek slunce, kterým trpíme během podzimních a zimních měsíců. „Vitamin D se nachází téměř ve všech lidských tkáních a buňkách a podílí se na správné funkci životně důležitých orgánů. Je důležitý jak u dospělých, tak u dětí, protože posiluje přirozenou obranyschopnost organismu a u dětí podporuje mimo jiné i vývoj zubů a kostí,“  dodává Lánová.  Při výběru potravinových doplňků je potřeba být opatrný a dbát na správnou kvalitu, složení a vstřebatelnost. Málo kdo ví, že stejně tak jako u léků, i u vitaminů je nutné dodržovat určitá pravidla užívání. Například vitamin C můžete brát kdykoli během dne, ale můžete se jím i snadno předávkovat. Vitaminy A, D, E a K jsou rozpustné v tucích, takže je vhodné je brát po jídle, jinak se obíráte o jejich blahodárné účinky. Užitečný přehled účinků jednotlivých vitaminů naleznete na webu: www.benu.cz/vitaminovy_rok

„Co se týče správné volby vitaminů a minerálů, je důležitý tzv. přístup šitý na míru. Ne každému může vyhovovat to samé. Pro někoho jsou díky svému složení vhodné doplňky s pomalým uvolňováním, pro někoho jiného zase s okamžitým efektem. Vše záleží i na medikaci, kterou zákazník užívá k léčení jiných zdravotních problémů. Některé minerály se například s některými léky vzájemně vylučují,“ vysvětluje Lánová a nabádá: „Nejlepší je se o výběru poradit s lékárníkem. V našich lékárnách jsme zákazníkům k dispozici, umíme posoudit vhodnost konkrétních vitaminů a doplňků stravy v závislosti na užívaných lécích. Zároveň nabízíme zákazníkům řadu preventivních programů, mezi nimi například měření hladiny cukru a cholesterolu v krvi, nebo například unikátní testování paměti s cílem zachytit případné poruchy a doporučit další postup,“ dodává Lánová.

Témata: zdraví | imunita | lidé

V kauze Pandora Papers figurují i přední světové hvězdy showbyznysu

05.10.2021 11:09 V dokumentech mezinárodního projektu Pandora Papers figurují kromě světových vůdců rovněž hvězdy…

TikTok překonal hranici miliardy uživatelů

27.09.2021 18:45 Síť pro vytváření a sdílení krátkých videí TikTok v létě překonala hranici jedné miliardy aktivních…

Instagram pozastaví vývoj verze pro děti do 13 let

27.09.2021 17:54 Aktualizováno Provozovatel komunikační sítě Instagram pozastaví vývoj verze nazvané Instagram Kids, která měla…

První vodíkový vrtulník dostává obrysy

27.09.2021 17:28 Za duchovního otce letectví je právem považován Leonardo da Vinci, autor mnoha návrhů létajících…

Karel Gott už dva roky chybí na hudební scéně. Jak si ho lidé připomenou?

23.09.2021 11:01 V říjnu uplynou dva roky od smrti zpěváka Karla Gotta, jeho odkaz ale žije dál. Připomeňte si s…

NASA vybrala na Měsíci lokalitu, kde bude VIPER pátrat po vodě

21.09.2021 15:29 Americká vesmírná agentura NASA vybrala na Měsíci lokalitu, kde má za dva roky začít pátrat po vodě…

Astronauti na Marsu by si podle vědců mohli stavět domy z prachu a krve

18.09.2021 09:35 Přeprava jedné cihly na Mars může stát i přes milion liber (30 milionů Kč) - výstavba kolonie na…

Do vesmíru historicky poprvé odletěla civilní posádka bez astronautů

16.09.2021 12:01 Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX dnes z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vynesla na…

Apple představil nový iPhone 13 a další generaci Apple Watch

14.09.2021 21:56 Aktualizováno Americká technologická společnost Apple dnes představila novou generaci svých chytrých telefonů…

Bitva na Bílé hoře 2021: Zažijte, jaké to mohlo být roku 1620

11.09.2021 08:37 Již 16. rokem se uskuteční v Praze rekonstrukce bitvy na Bílé Hoře. Jedná se o výjimečnou a…

Související:

Nejnovější

reklama