Role Elona Muska na mezinárodní scéně v kontextu návratu Donalda Trumpa do Bílého domu je stále více diskutovaným tématem. Musk, který je nejen nejbohatším člověkem světa, ale i vlastníkem vlivných technologických firem jako Tesla, SpaceX a sociální sítě X (dříve Twitter), se čím dál tím více angažuje v zahraniční politice. Jeho podpora krajně pravicových stran a vůdců v Evropě vyvolává obavy mezi světovými lídry, kteří vnímají jeho aktivity jako destabilizující, uvedl server CNN.
Musk otevřeně podporuje populistické a krajně pravicové strany v Evropě, například Alternativu pro Německo (AfD) nebo Národní sdružení Marine Le Pen ve Francii. Jeho kritika zavedených lídrů, jako jsou britský premiér Keir Starmer či francouzský prezident Emmanuel Macron, je často vnímána jako snaha o ovlivňování politického klimatu v těchto zemích. Tento přístup rezonuje s Trumpovou doktrínou „America First“ a jeho kritikou globálních elit.
Muskova spolupráce s Trumpem by mohla vést k situaci, kdy bude obtížné odlišit jeho osobní zájmy od oficiální zahraniční politiky USA. Trump již oznámil, že Musk bude součástí jeho administrativy jako poradce na ministerstvu pro efektivitu vlády, což vyvolává otázky o střetu zájmů, zejména ve vztahu k Muskovo byznysovým zájmům v Číně či jeho kontroverzním postojům vůči Ukrajině.
Evropští politici reagují na Muskovo chování se znepokojením. Britský premiér Keir Starmer označil jeho komentáře k historickému skandálu sexuálního zneužívání za překročení hranic. Francouzský prezident Macron ho obvinil z šíření „mezinárodního reakčního hnutí“. Německo kritizovalo jeho podporu AfD, zatímco norský premiér Jonas Gahr Støre vyjádřil obavy z Muskova vlivu na suverénní státy.
Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil rezignaci krátce poté, co Trump pohrozil zavedením 25% tarifu na kanadské zboží. Tato situace ukazuje, jak tlak z Washingtonu, podpořený Muskovo postoji, může ovlivnit politická rozhodnutí v jiných zemích.
Muskovo jednání komplikuje vztahy USA s tradičními spojenci. Trumpova administrativa by mohla čelit obtížím při snaze získat podporu evropských zemí, pokud budou lídři těchto států vnímat Muskovo chování jako součást oficiální politiky Spojených států. To by mohlo oslabit transatlantickou spolupráci a vyvolat napětí v mezinárodních vztazích.
Muskovy obchodní zájmy, například jeho závislost na čínském trhu, mohou komplikovat americkou politiku vůči Pekingu. Trumpův kabinet, včetně nového ministra zahraničí Marca Rubia a poradce pro národní bezpečnost Michaela Waltze, je známý svými tvrdými postoji vůči Číně. Muskova role by mohla vyvolat konflikty mezi oficiální politikou USA a jeho osobními zájmy.
Navíc Muskova technologie Starlink, která hraje klíčovou roli ve válce na Ukrajině, přidává další vrstvu složitosti. Jeho zapojení do diskusí s lídry, jako je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, může ovlivnit nejen průběh války, ale i širší geopolitický vývoj.
Elon Musk se díky svému vlivu a blízkému vztahu s Donaldem Trumpem stal klíčovou postavou na poli mezinárodní politiky. Jeho role však přináší řadu výzev, od možných střetů zájmů až po narušení vztahů mezi USA a jejich spojenci. Světoví lídři budou muset najít způsob, jak se s tímto novým fenoménem vyrovnat, aniž by ohrozili vlastní pozice a suverenitu svých zemí.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.
Extrémní vedra jsou tady. Podle ČHMÚ.cz nás v nadcházejících třech dnech čekají tropické teploty dosahující až 37 °C.