Role Elona Muska na mezinárodní scéně v kontextu návratu Donalda Trumpa do Bílého domu je stále více diskutovaným tématem. Musk, který je nejen nejbohatším člověkem světa, ale i vlastníkem vlivných technologických firem jako Tesla, SpaceX a sociální sítě X (dříve Twitter), se čím dál tím více angažuje v zahraniční politice. Jeho podpora krajně pravicových stran a vůdců v Evropě vyvolává obavy mezi světovými lídry, kteří vnímají jeho aktivity jako destabilizující, uvedl server CNN.
Musk otevřeně podporuje populistické a krajně pravicové strany v Evropě, například Alternativu pro Německo (AfD) nebo Národní sdružení Marine Le Pen ve Francii. Jeho kritika zavedených lídrů, jako jsou britský premiér Keir Starmer či francouzský prezident Emmanuel Macron, je často vnímána jako snaha o ovlivňování politického klimatu v těchto zemích. Tento přístup rezonuje s Trumpovou doktrínou „America First“ a jeho kritikou globálních elit.
Muskova spolupráce s Trumpem by mohla vést k situaci, kdy bude obtížné odlišit jeho osobní zájmy od oficiální zahraniční politiky USA. Trump již oznámil, že Musk bude součástí jeho administrativy jako poradce na ministerstvu pro efektivitu vlády, což vyvolává otázky o střetu zájmů, zejména ve vztahu k Muskovo byznysovým zájmům v Číně či jeho kontroverzním postojům vůči Ukrajině.
Evropští politici reagují na Muskovo chování se znepokojením. Britský premiér Keir Starmer označil jeho komentáře k historickému skandálu sexuálního zneužívání za překročení hranic. Francouzský prezident Macron ho obvinil z šíření „mezinárodního reakčního hnutí“. Německo kritizovalo jeho podporu AfD, zatímco norský premiér Jonas Gahr Støre vyjádřil obavy z Muskova vlivu na suverénní státy.
Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil rezignaci krátce poté, co Trump pohrozil zavedením 25% tarifu na kanadské zboží. Tato situace ukazuje, jak tlak z Washingtonu, podpořený Muskovo postoji, může ovlivnit politická rozhodnutí v jiných zemích.
Muskovo jednání komplikuje vztahy USA s tradičními spojenci. Trumpova administrativa by mohla čelit obtížím při snaze získat podporu evropských zemí, pokud budou lídři těchto států vnímat Muskovo chování jako součást oficiální politiky Spojených států. To by mohlo oslabit transatlantickou spolupráci a vyvolat napětí v mezinárodních vztazích.
Muskovy obchodní zájmy, například jeho závislost na čínském trhu, mohou komplikovat americkou politiku vůči Pekingu. Trumpův kabinet, včetně nového ministra zahraničí Marca Rubia a poradce pro národní bezpečnost Michaela Waltze, je známý svými tvrdými postoji vůči Číně. Muskova role by mohla vyvolat konflikty mezi oficiální politikou USA a jeho osobními zájmy.
Navíc Muskova technologie Starlink, která hraje klíčovou roli ve válce na Ukrajině, přidává další vrstvu složitosti. Jeho zapojení do diskusí s lídry, jako je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, může ovlivnit nejen průběh války, ale i širší geopolitický vývoj.
Elon Musk se díky svému vlivu a blízkému vztahu s Donaldem Trumpem stal klíčovou postavou na poli mezinárodní politiky. Jeho role však přináší řadu výzev, od možných střetů zájmů až po narušení vztahů mezi USA a jejich spojenci. Světoví lídři budou muset najít způsob, jak se s tímto novým fenoménem vyrovnat, aniž by ohrozili vlastní pozice a suverenitu svých zemí.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?