Nedávné letecké nehody, včetně havárií letů Azerbajdžánských aerolinií a společnosti Jeju Air v Jižní Koreji, znovu otevřely debatu o tom, zda je zadní část letadla skutečně bezpečnější. Podle některých svědků a fotografií trosek se zdá, že pasažéři sedící v zadní části letadla měli vyšší šanci na přežití. Avšak odborníci na leteckou bezpečnost podle CNN varují, že realita je mnohem složitější a nelze ji zjednodušit na univerzální pravidlo.
Studie z roku 2015 publikovaná magazínem TIME analyzovala letecké nehody v USA v letech 1985–2000. Zjistila, že míra úmrtnosti v zadní třetině letadla byla 32 %, zatímco v prostřední a přední části se pohybovala kolem 38–39 %. Nejlepší šanci na přežití měly prostřední sedačky v zadní třetině letadla, zatímco nejhorší míru úmrtnosti měly sedadla v uličce uprostřed kabiny.
Přesto odborníci tvrdí, že každá nehoda je jedinečná. Profesor Ed Galea z University of Greenwich, který studoval evakuace letadel, zdůrazňuje: „Neexistuje žádné magické místo, které by bylo vždy nejbezpečnější. Záleží na povaze konkrétní nehody.“
Většina moderních letadel je konstruována tak, aby vydržela náraz až 16G. Díky tomu je většina nehod, na rozdíl od těch katastrofálních, přežitelná. Klíčem k přežití je však rychlá evakuace. Letadla musí být certifikována tak, aby umožnila evakuaci všech pasažérů během 90 sekund, ale skutečnost bývá jiná.
Galea upozorňuje, že každá sekunda se počítá – pasažéři sedící do pěti řad od nouzového východu mají výrazně vyšší šanci na přežití. Pro tyto pasažéry je cesta k východu nejrychlejší, což je rozhodující v případě požáru nebo kouře, který je jednou z hlavních příčin úmrtí při leteckých nehodách.
Velkým problémem, který zpomaluje evakuaci, je nevhodné chování pasažérů. Příkladem může být havárie Aeroflotu 1492 v roce 2019, kdy mnoho lidí zemřelo, protože se snažili vzít svá zavazadla, čímž blokovali únikové cesty. Oproti tomu při nehodě japonských aerolinií v roce 2024, kdy všichni přežili, poslechli pasažéři instrukce posádky a evakuovali se bez zdržování.
Jak zvýšit šance na přežití?
Odborníci nabízejí několik rad, jak se připravit na nečekanou situaci. Před každým letem je důležité:
Profesor Galea také doporučuje počítat řady k nouzovému východu, aby bylo možné najít cestu i v zakouřeném prostoru. „Lidé, kteří si předem připraví plán, mají výrazně vyšší šanci na přežití,“ říká.
Výběr spolehlivé letecké společnosti může mít zásadní vliv na bezpečnost. Geoffrey Thomas, bývalý zakladatel AirlineRatings, doporučuje cestovat pouze s aeroliniemi, které jsou známé svou vysokou úrovní bezpečnosti a výcviku posádek. Nejlepší společnosti navíc často lákají ty nejkvalifikovanější piloty a posádku.
I když pravděpodobnost letecké nehody zůstává velmi nízká, připravenost pasažérů může rozhodnout o jejich osudu. Jak říká profesor Galea: „Každý si myslí, že se ho to netýká, dokud se to nestane. Ale právě připravená mysl může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.“
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.