Nedávné letecké nehody, včetně havárií letů Azerbajdžánských aerolinií a společnosti Jeju Air v Jižní Koreji, znovu otevřely debatu o tom, zda je zadní část letadla skutečně bezpečnější. Podle některých svědků a fotografií trosek se zdá, že pasažéři sedící v zadní části letadla měli vyšší šanci na přežití. Avšak odborníci na leteckou bezpečnost podle CNN varují, že realita je mnohem složitější a nelze ji zjednodušit na univerzální pravidlo.
Studie z roku 2015 publikovaná magazínem TIME analyzovala letecké nehody v USA v letech 1985–2000. Zjistila, že míra úmrtnosti v zadní třetině letadla byla 32 %, zatímco v prostřední a přední části se pohybovala kolem 38–39 %. Nejlepší šanci na přežití měly prostřední sedačky v zadní třetině letadla, zatímco nejhorší míru úmrtnosti měly sedadla v uličce uprostřed kabiny.
Přesto odborníci tvrdí, že každá nehoda je jedinečná. Profesor Ed Galea z University of Greenwich, který studoval evakuace letadel, zdůrazňuje: „Neexistuje žádné magické místo, které by bylo vždy nejbezpečnější. Záleží na povaze konkrétní nehody.“
Většina moderních letadel je konstruována tak, aby vydržela náraz až 16G. Díky tomu je většina nehod, na rozdíl od těch katastrofálních, přežitelná. Klíčem k přežití je však rychlá evakuace. Letadla musí být certifikována tak, aby umožnila evakuaci všech pasažérů během 90 sekund, ale skutečnost bývá jiná.
Galea upozorňuje, že každá sekunda se počítá – pasažéři sedící do pěti řad od nouzového východu mají výrazně vyšší šanci na přežití. Pro tyto pasažéry je cesta k východu nejrychlejší, což je rozhodující v případě požáru nebo kouře, který je jednou z hlavních příčin úmrtí při leteckých nehodách.
Velkým problémem, který zpomaluje evakuaci, je nevhodné chování pasažérů. Příkladem může být havárie Aeroflotu 1492 v roce 2019, kdy mnoho lidí zemřelo, protože se snažili vzít svá zavazadla, čímž blokovali únikové cesty. Oproti tomu při nehodě japonských aerolinií v roce 2024, kdy všichni přežili, poslechli pasažéři instrukce posádky a evakuovali se bez zdržování.
Jak zvýšit šance na přežití?
Odborníci nabízejí několik rad, jak se připravit na nečekanou situaci. Před každým letem je důležité:
Profesor Galea také doporučuje počítat řady k nouzovému východu, aby bylo možné najít cestu i v zakouřeném prostoru. „Lidé, kteří si předem připraví plán, mají výrazně vyšší šanci na přežití,“ říká.
Výběr spolehlivé letecké společnosti může mít zásadní vliv na bezpečnost. Geoffrey Thomas, bývalý zakladatel AirlineRatings, doporučuje cestovat pouze s aeroliniemi, které jsou známé svou vysokou úrovní bezpečnosti a výcviku posádek. Nejlepší společnosti navíc často lákají ty nejkvalifikovanější piloty a posádku.
I když pravděpodobnost letecké nehody zůstává velmi nízká, připravenost pasažérů může rozhodnout o jejich osudu. Jak říká profesor Galea: „Každý si myslí, že se ho to netýká, dokud se to nestane. Ale právě připravená mysl může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.“
Ruský prezident Vladimir Putin se od počátku své vlády snažil vybudovat obraz neotřesitelného lídra, který pevně ovládá svou zemi i její mezinárodní vliv. Nicméně současné události, a zejména porážka jeho spojence Bašára Asada v Sýrii, vrhají stín pochybností na stabilitu jeho režimu. Pád syrského prezidenta do exilu v Moskvě je nejen symbolem ztráty ruských imperiálních ambicí na Blízkém východě, ale i varovným signálem pro Putina samotného.
Karel Šíp patří k hvězdám českého šoubyznysu, ale ještě větším jménem je Jiří Suchý. Oba muže pojí přátelství, ale legendární principál Semaforu má problém s jedním označením, které populární moderátor pro lidi svého druhu vymyslel.
Česko v současnosti čelí rostoucí epidemii respiračních onemocnění, zejména chřipky, která výrazně zatěžuje zdravotnická zařízení.
Anička Slováčková se během boje se zákeřnou nemocí potýká s nejrůznějšími výkyvy, což vědí i její fanoušci, které poctivě informuje. Pravdou ale je, že dcera slavných rodičů zvažovala, že se lidem úplně ztratí z očí.
Jaromír Soukup je opět k mání, protože poslední partnerka Eva Feuereislová se rozhodla mu dát kopačky. Předtím ale odolávala velkému tlaku, protože podnikatel chtěl jejich vztah posunout na úplně jinou úroveň.
Veronika Žilková vstoupila do nového kalendářního roku jako nezadaná a ráda by ho tak strávila celý, i když je složité předjímat, co se v dalších týdnech a měsících semele. Předsevzetí známé herečky je ale jasné.
V Číně roste počet případů lidského metapneumoviru (HMPV). Rostou obavy, že tato nákaza je "horší než COVID-19". Uživatelé čínských sociálních médií, zejména na platformě Weibo, hlásí rostoucí hospitalizace kvůli respiračním onemocněním.
Záchranáři v noci na dnešek zasahovali v sídle miliardáře Leona Tsoukernika v Chodové Plané. Tsoukernik, který je známý svými vazbami na rodinu zesnulého zpěváka Karla Gotta, údajně zkolaboval po neodborné aplikaci anestetika. Na místě zasahoval záchranářský vrtulník, který podnikatele v bezvědomí přepravil do nemocnice.
Česko v posledních dnech svírají mrazy, noc na dnešek byla na řadě míst velmi chladná. Během nadcházející noci se pak má tvořit ledovka. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před její tvorbou na značné části území.
Britský král Karel III. sice pokračuje v boji s rakovinou, která mu byla diagnostikována loni, ale zároveň si plní panovnické povinnosti do nejmenšího detailu. Podle informací BBC se chystá na první zahraniční cestu v letošním roce. Povede do Polska.
Válka mezi Ruskem a Ukrajinou, která trvá již téměř tři roky, přinesla zásadní posun v rozložení sil na bojišti. Ukrajina nyní možná získává tankovou převahu nad Ruskem, i když pouze na některých úsecích 1 300 kilometrů dlouhé frontové linie. Uvedl to magazín Forbes.
StarDance si letos dává roční pauzu, ale Evě Burešové se nechtělo čekat, zdali ji někdy v budoucnu osloví Česká televize a skočila po nabídce od slovenské konkurence. V historii Let's Dance ale nebude první českou celebritou.