Napěti v Baltském moři: Ruská válečná loď vystřelila na vrtulník Bundeswehru

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie, foto: mil.ru
Marek Drtil 4. prosince 2024 17:22
Sdílej:

Ruská provokace v Baltském moři vyvolala ostrou reakci Německa. Ministryně zahraničí Annalena Baerbock nařídila posílit dohled poté, co ruská loď zaútočila na vrtulník Bundeswehru během mise.

Incident v Baltském moři, kde ruská loď vypálila signalizační munici na německý vojenský vrtulník, je dalším příkladem eskalujícího napětí mezi Ruskem a Západem. Přestože Annalena Baerbocková zmínila tuto událost jen stručně, fakt, že byla připomenuta během zasedání NATO, naznačuje, že Německo bere situaci vážně. Uvádí server Euronews.

„Putin útočí na náš mírový řád hybridními útoky,“ uvedla Annalena Baerbocková, když oznámila zvýšení dohledu nad kritickou infrastrukturou v Baltském moři. Tento krok reaguje na rostoucí hrozby z Ruska, které podle ní stále častěji využívá hybridní strategie k destabilizaci regionu. Použití signalizační munice, které má být podle pravidel vyhrazeno pouze pro nouzové situace, však vyvolává otázky, zda šlo o skutečný nouzový stav, nebo jen další provokaci.

Incident se odehrál v době rostoucího napětí v Baltském moři, které je pod zvýšeným dohledem kvůli opakovaným narušením infrastruktury. Minulý měsíc byl svět upozorněn, že došlo k poškození dvou komunikačních kabelů – spojujících Finsko s Německem a Švédsko s Litvou – a že šlo o možné úmyslné útoky.

Německý ministr obrany Boris Pistorius označil přerušení kabelu mezi Německem a Finskem za „akt sabotáže“ a naznačil, že za tím mohou stát hybridní aktéři. Dodal však, že motivace těchto činů zatím zůstává nejasná.

Švédsko, Německo a Litva zahájily vyšetřování role čínského plavidla Yi Peng 3, které se během poškození komunikačních kabelů nacházelo poblíž. Incident se stal součástí širšího problému hybridních útoků, které několik evropských vlád a NATO připisují Rusku, jež od invaze na Ukrajinu v roce 2022 údajně zintenzivnilo tyto aktivity. Moskva však odpovědnost za podobné činy opakovaně popírá.

Hybridní válka zahrnuje metody, jako jsou kybernetické útoky, sabotáže infrastruktury či dezinformační kampaně, které mají destabilizovat státy bez přímého vojenského střetu. Tento typ konfliktu má za cíl oslabit protivníka nenápadně, ale efektivně.

Stalo se