Komentář Lukáše Kovandy - Podle průzkumů letos většina Čechů stráví dovolenou doma, v tuzemsku. V kempu, na chalupě, cestováním po domovině. Existuje proto pět klíčových – a nejen ekonomických – důvodů.
1) V zahraničí číhají trable i riziko…
Cestování do zahraničí je stále omezované, z důvodu pandemie. A nebo je s ním spojena řada nepříjemností, od testování, po nutnost prokazovat očkování. Stále navíc číhá riziko nějaké nové, nebezpečné mutace, která se může objevit kdekoli ve světě. To některé Čechy odrazuje od cestování hlavně do exotických zemí.
2) …a zejména senioři často neovládají jazyk zahraniční destinace
Zejména senioři se pak zdráhají cestovat z důvodu obavy onemocnění covidem v zahraničí. Často neumí pořádně jazyk, takže pobyt v zahraniční nemocnici či jen vyšetření u zahraničního lékaře je pro ně krajně stresující noční můrou, která má potenciál zkazit jim dovolenou, i kdyby po celou dobu jejího trvání zůstali zcela zdrávi.
3) Češi mají peníze, mnozí už také nově pořízené chalupy či karavany
Češi během pandemie spořili více než čtyřikrát rychlejším tempem než v letech před ní. Jsou připraveni našetřené stovky miliard korun „pustit“ do ekonomiky, a to i na pořízení dovolené v zahraničí. Jenže protože v zahraničí, jak už víme, číhají trable a riziko, letos mnohem výrazněji než před pandemií upřednostní dovolenou doma v ČR. A to na vlastní či pronajaté chatě či chalupě, v kempu či autokempu, v obytném vozu nebo v karavanu. Prodeje karavanů a obytných vozů rostou o stovky procent. Pandemie zesílila módní vlnu tuzemského chataření a chalupaření, které zažívalo renesanci už v letech před covidem, avšak během uplynulého roku jde vyloženě o boom. Podporují jej vysoké cen realit ve městech, vnímaná vyšší zdravotní rizika života ve městech, jako je rychlejší přenos pandemické nákazy, nebo covidový rozmach distanční komunikace, výuky nebo home officu.
4) Platformy typu AirBnb či home office zvyšují dostupnost a atraktivitu českého venkova
Ve své dosavadní síle se trend v tuzemsku trávené dovolené neudrží. Po odeznění pandemie dojde k návratu blíže k původnímu stavu, avšak nikoli na úplně původní úroveň. Některé změny, které covid přinese, zůstanou trvalé. Lidé budou intenzivněji svoji dovolenou trávit na chatách či chalupách v tuzemsku. Více než před pandemií také budou pracovat z domova. Dobrou investiční příležitostí bude nadále chata či chalupa zakoupená i s úmyslem pronájmu po podstatnou část roku skrze online platformy typu AirBnb.
5) Strach z inflace Čechy vede k utrácení za dovolenou, neboť se bojí znehodnocení úspor
Část z výše uvedeného spoření tvoří odložená spotřeba, další část pak opatrnostní úspory. Tato druhá část je ovšem stále slabší, protože postupně mizí obava lidí z dramatického nárůstu míry nezaměstnanosti. Také se zmírňuje jejich obava z dalšího těžkého lockdownu. Navíc vnímají zrychlující inflaci a fakt, že úroky na vkladech v bance zůstávají extrémně nízko. Aby zabránili požírání svých úspor inflací, budou tedy tím spíše a tím více peníze utrácet. Takže i proto oslabí opatrnostní motivace k tvorbě úspor.
Mirka Dopitu a Jaromíra Soukupa jsme svého času mohli vnímat jako soky v souboji o přízeň Agáty Hanychové. Uspěl první jmenovaný, který se tak momentálně může veřejně povyšovat nad toho druhého.
Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize.
Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo.
Česko dnes čeká předposlední zápas ve skupinové fázi letošního mistrovství světa s vědomím, že by do dějiště šampionátu přece jen mohla dorazit ještě jedna posila ze zámořské NHL. V noci totiž opustil Stanley Cup tým s českým hokejistou v kádru.
Jiří Krampol oslaví za necelé dva měsíce 87. narozeniny, ale pokročilý věk nevnímá jako jedinou příčinu častých zdravotních potíží, které ho trápí. Někdejší velký sportovec se domnívá, že zásadní roli sehrála jedna konkrétní věc.
Jiří Bartoška prožil většinu života za dob společného československého státu, takže není divu, že zpráva o jeho smrti v minulém týdnu zasáhla i sousední Slovensko. Vzpomínku na hereckého kolegu a prezidenta karlovarského filmového festivalu připojila i Magda Vášáryová.
Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty s metastázemi v kostech. Informovala o tom BBC s odvoláním na prohlášení jeho kanceláře.
Agáta Hanychová tvrdí, že dostala kudlu do zad, ale nechce říct, kdo ji měl zradit. Jen jedno je jisté. Spolehnout se prý může jen na členy rodiny. Fanoušci se proto domnívají, že kamarádku zklamala Ornella Koktová. Co se mělo stát?
Proměnlivé bude počasí během dalšího květnového pracovního týdne, který právě začíná. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dnešek a dny před víkendem mají být chladnější, uprostřed týdne se přechodně oteplí.
V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.
Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku.
Dáda Patrasová to nemá jednoduché, protože se před měsícem musela vyrovnat se smrtí milované dcery Aničky. Ztráta blízkého člena rodiny se na ní podepsala natolik, že v uplynulých dnech skončila v péči odborníků. A rodina o tom nechce moc mluvit.