Německo, největší ekonomika Evropy, čelí třetímu po sobě jdoucímu roku recese, což je nejdelší období ekonomické stagnace od druhé světové války. Podle prvních odhadů Spolkového statistického úřadu se ekonomika v roce 2024 snížila o 0,2 %, čímž navázala na pokles o 0,3 % v roce 2023. Tyto údaje mohou být podle SkyNews ještě revidovány, nicméně pokud budou potvrzeny, poukazují na hluboké hospodářské problémy země.
Současná situace je mimořádně nevýhodná pro kancléře Olafa Scholze, který se již za šest týdnů postaví voličům v nadcházejících volbách. Navíc se očekává, že situace se v roce 2025 nezlepší, bez ohledu na to, kdo volby vyhraje.
Mezi faktory zhoršujícími vyhlídky patří návrat Donalda Trumpa do Bílého domu, který pravděpodobně zavede nové dovozní tarify, přičemž Německo, s rekordním obchodním přebytkem s USA ve výši 65 miliard eur, může být jedním z hlavních cílů.
Německá ekonomika je rovněž pod tlakem kvůli rostoucím cenám energií po ruské invazi na Ukrajinu. Výrobní sektor, který je jádrem německého hospodářství, čelí konkurenci čínských výrobců a nutnosti přechodu na elektromobilitu.
Automobilky jako Volkswagen, Mercedes-Benz a BMW zápasí s rostoucími náklady na výrobu elektromobilů, zatímco čínské firmy, například BYD, nabízejí své produkty za nižší ceny.
Průmyslová výroba v Německu je stále o 15 % nižší než vrchol dosažený v roce 2017. Spotřebitelské výdaje stagnují, což je způsobeno nejistotou a poklesem cen nemovitostí. Tato situace ovlivňuje i domácnosti, které mají většinu svého majetku v nemovitostech, což ještě více zhoršuje ekonomický pesimismus.
Vlny propouštění přispívají k rostoucí nejistotě. Významné německé společnosti, jako Siemens, Bosch a Deutsche Bahn, propustily v roce 2024 více než 60 000 zaměstnanců. Volkswagen dokonce zvažuje uzavření svého prvního německého závodu ve své téměř devadesátileté historii, což by mohlo znamenat ztrátu až 15 000 pracovních míst.
I když Bundesbank očekává mírný růst o 0,2 % v roce 2025, tato prognóza není pro německé voliče příliš optimistická. Evropská centrální banka však pravděpodobně přistoupí k agresivnějšímu snižování úrokových sazeb, což by mohlo ekonomice pomoci.
Další možností pro příštího kancléře, pravděpodobně Friedricha Merze z CDU/CSU, je uvolnění dluhové brzdy z roku 2009, což by umožnilo větší veřejné výdaje, zejména v oblasti obrany.
Ekonomická stagnace ale také posiluje politické extrémy. Volební podpora levicového uskupení Aliance Sahry Wagenknecht nebo pravicové Alternativy pro Německo stále roste, což reflektuje frustraci německých voličů z neutěšené hospodářské situace.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.