Na čtvrteční schůzce šéfů parlamentních stran k bezpečnosti Česka nebudou zastoupeny všechny strany či hnutí. Lídr opoziční SPD Tomio Okamura oznámil premiérovi Petru Fialovi (ODS), že se jednání nezúčastní. Nejistá je i účast dalšího ze subjektů.
"Musím vám poděkovat za pozvání, ale schůzky se nezúčastníme," napsal Okamura premiérovi podle webu idnes.cz s tím, že jím vedené hnutí odmítá prudké zvyšování výdajů na obranu. SPD zdůraznila, že i aktuální podmínku dvou procent HDP na obranu plní jen asi dvě třetiny členských států NATO.
Fiala stále čeká i na stanovisko dalšího opozičního hnutí ANO. Piráti, kteří v průběhu volebního období odešli do opozice, přislíbili účast ústy stranického předsedy Zdeňka Hřiba. Podle jeho slov jsou připraveni na jednání o bezpečnosti českých občanů.
"Vláda chce zvyšovat výdaje na obranu ze současných 2 % na 3 % HDP do pěti let. Všichni asi chápeme, že to bude něco stát, ale vláda musí především jasně říct, odkud ty peníze chce vzít. Zajímají nás i konkrétní kroky, do čeho se bude investovat a proč se nezačne už letos. Času je málo," napsal Hřib na sociální síti X.
Náměstek pražského primátora konstatoval, že Česko by mělo více investovat do obranných technologií a mělo by se i více zapojit do obrany EU a NATO a společně s partnery posilovat vlastní bezpečnost.
Premiér ještě v pondělí vpodvečer věřil, že na čtvrteční jednání přijdou i zástupci opozičních stran. Podle Fialy se mohou vést vášnivé debaty o zvyšování či snižování daní nebo o investicích, ale nikoliv o otázkách bezpečnosti.
"Zajištění bezpečnosti občanů je ale bez nadsázky nejdůležitější funkcí státu a má na ní být shoda napříč politickým spektrem. Zapomeňme na hádky a konflikty. Teď je v sázce mnohem víc. Naše bezpečnost a naše budoucnost. Pojďme na ní hledat shodu," uvedl předseda vlády na síti X.
Letní prázdniny jsou za polovinou, což znamená také to, že se blíží začátek historicky první StarDance Tour. Jako moderátoři u této premiéry nebudou chybět Marek Eben a Tereza Kostková. Sympatická herečka prozradila, zda už probíhají přípravy.
Čína v úterý oznámila, že přerušuje veškeré styky s českým prezidentem Petrem Pavlem. Pekingu vadí jeho nedávné setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, informoval web Politico. Podle Pražského hradu nejde o krok, který by měnil dosavadní nastavení vztahů obou stran.
V Karlových Varech proběhl před měsícem první ročník mezinárodního filmového festivalu po květnové smrti Jiřího Bartošky, kde mě lslavný herec a festivalový prezident vždy důležitou roli. Navzdory tomu, že například jeho nadání na cizí jazyky nebylo zrovna oslnivé.
Nepříjemná situace nastala během vrcholné turistické sezóny na Šumavě. Zástupci správy národního párku v úterý ustanovili krizový štáb pro odchyt vlků, kteří se vyskytují v širším okolí návštěvnického centra v Srní a vykazují nízkou hladinu plachosti. Není totiž vyloučeno, že jde o vlky chované ve zdejším výběhu.
Dara Rolins upřímně přiznala, že jí není příjemné, co se semlelo kolem fotek jejího snoubence Pavla Nedvěda s jinou ženou. Až si mohli někteří fanoušci myslet, že se schyluje k rozchodu hvězdného československého páru. Něco takového ale není na pořadu dne, potvrdila zpěvačka.
Jako blesk z čistého nebe přišla ve středu zpráva, že se přerušuje projekt Villy Gott, v jehož rámci se měla fanouškům zpřístupnit vila legendárního zpěváka Karla Gotta. Vdova Ivana Gottová to vysvětlila i zdravotními důvody. Není to poprvé, potvrzuje exkurs do minulosti.
Středa je v očích meteorologů okamžikem nástupu aktuální vlny veder. Hydrometeorologický ústav dopoledne upřesnil výstrahu platnou pro dnešní den. Zvyšuje se stupeň nebezpečí pro část jižní Moravy a nížiny v západní polovině Čech, kde hrozí velmi vysoké teploty.
Podle pokynů z Ruska jednal Kolumbijec, který už nějaký čas sedí za mřížemi, protože loni v Praze zapálil autobusy dopravního podniku. Až nyní se přesto objevují některé detaily celého případu, přičemž se ukazuje, že jeho rozsah mohl být mnohem větší. Cizinec měl totiž na seznamu další potenciální cíle.
Slovensko zasáhla smutná zpráva. Ve věku 81 let v pátek zemřela textařka, dramaturgyně a dlouholetá pracovnice Slovenské televize Vlasta Brezovská, která se narodila na území dnešní České republiky. Proslavila se mimo jiné psaním textů pro hvězdy slovenské popmusic.
S nepříjemnostmi se po červencové smrti Jiřího Krampola, s nímž se lidé v pátek naposledy rozloučili, potýkají lidé na poslední adrese, kde před odchodem na věčnost žil. Jde totiž i o peníze, přičemž řešení problému je zdánlivě v nedohlednu.
Česko čekají od dnešního dne do pátku tropická vedra, kdy teploty budou dosahovat až 37 stupňů. Podle ČHMÚ.cz se o víkendu sice ochladí, tropické teploty ale vydrží i příští týden.
Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu, je známá tím, že společně s princem Harrym často využívá k cestování soukromé tryskáče. To jim zajišťuje soukromí a bezpečnost, kterou v normálních linkách nemají. Podle nedávno zveřejněného příspěvku na sociálních sítích však není pravda, že by se Meghan vyhýbala komerčním letům a chovala se, jako by byla princezna.