Cítit se osaměle i uprostřed davu je zkušenost, kterou sdílí mnoho lidí. Žijeme v době nebývalé propojenosti díky technologiím, a přesto se zdá, že osamělost je stále častější. Tento paradox vyvolává otázku: proč se cítíme osaměle, i když nejsme sami, a co s tím můžeme dělat? Na to odpověděl server BBC.
Osamělost má mnoho podob – každý ji vnímá jinak. Pro někoho to může být pocit nepatřičnosti v přeplněném městě, pro jiného pocit nenaplněnosti v partnerském vztahu. Možná připomínáme polárního průzkumníka z románu Mary Shelleyové, který mezi posádkou toužil po jediné opravdové duši, jež by mu porozuměla.
Přestože je izolace často spojována s osamělostí, nemusí být vždy jejím zdrojem. Studie z roku 2021 ukázala, že pocity osamělosti často narůstají v hustě obydlených městských prostředích. Moderní životní styl, zaměřený na technologie a městský ruch, nás může paradoxně odcizovat.
Z evolučního hlediska byla osamělost mechanismem přežití – signálem, že izolace je nebezpečná a je třeba vyhledat společnost. Dnes už však tato funkce může ztrácet smysl. Přesto osamělost přetrvává jako emoce, která nás vede k přehodnocení našich sociálních vazeb.
Historicky slovo "osamělost" nemělo negativní konotaci. Ve starší angličtině označovalo spíše stav "jedinosti" nebo "samoty" spojené s introspekcí či spojením s přírodou. Teprve s nástupem industrializace a individualismu se začala osamělost vnímat jako negativní stav spojený s anonymitou a ztrátou komunitního ducha.
Rozpoznat, zda jde o přechodnou nebo chronickou osamělost, je klíčové. Pokud osamělost zasahuje do každodenního života, je důležité hledat pomoc – ať už profesionální, nebo v sociálních vazbách.
Změna začíná u nás samotných. Výzkumy ukazují, že navázání kontaktu – byť jen krátkou konverzací s cizincem – může zlepšit náladu. Dobrovolnictví zase posouvá pozornost od vlastních problémů k potřebám druhých, což posiluje pocit sounáležitosti.
Spojení nemusí být nutně mezi lidmi. Čas strávený s domácími mazlíčky nebo v přírodě může přinést pocit klidu a propojení. Příroda zvyšuje náš pocit příslušnosti k určitému místu a snižuje pocit osamělosti.
I když je osamělost často vnímána negativně, může být užitečná. Nabízí čas k introspekci a transformaci. Když ztrácíme staré vazby, můžeme najít nové způsoby propojení – s druhými, se sebou samými i se světem kolem nás.
Osamělost je součástí lidského bytí, kterou není třeba stigmatizovat. Je důležité ji chápat, přijmout a hledat způsoby, jak ji proměnit ve smysluplné spojení. Tím se můžeme lépe vypořádat s jejím vlivem v našem rychle se měnícím světě.
Ruský prezident Vladimir Putin se od počátku své vlády snažil vybudovat obraz neotřesitelného lídra, který pevně ovládá svou zemi i její mezinárodní vliv. Nicméně současné události, a zejména porážka jeho spojence Bašára Asada v Sýrii, vrhají stín pochybností na stabilitu jeho režimu. Pád syrského prezidenta do exilu v Moskvě je nejen symbolem ztráty ruských imperiálních ambicí na Blízkém východě, ale i varovným signálem pro Putina samotného.
Karel Šíp patří k hvězdám českého šoubyznysu, ale ještě větším jménem je Jiří Suchý. Oba muže pojí přátelství, ale legendární principál Semaforu má problém s jedním označením, které populární moderátor pro lidi svého druhu vymyslel.
Česko v současnosti čelí rostoucí epidemii respiračních onemocnění, zejména chřipky, která výrazně zatěžuje zdravotnická zařízení.
Anička Slováčková se během boje se zákeřnou nemocí potýká s nejrůznějšími výkyvy, což vědí i její fanoušci, které poctivě informuje. Pravdou ale je, že dcera slavných rodičů zvažovala, že se lidem úplně ztratí z očí.
Jaromír Soukup je opět k mání, protože poslední partnerka Eva Feuereislová se rozhodla mu dát kopačky. Předtím ale odolávala velkému tlaku, protože podnikatel chtěl jejich vztah posunout na úplně jinou úroveň.
Veronika Žilková vstoupila do nového kalendářního roku jako nezadaná a ráda by ho tak strávila celý, i když je složité předjímat, co se v dalších týdnech a měsících semele. Předsevzetí známé herečky je ale jasné.
V Číně roste počet případů lidského metapneumoviru (HMPV). Rostou obavy, že tato nákaza je "horší než COVID-19". Uživatelé čínských sociálních médií, zejména na platformě Weibo, hlásí rostoucí hospitalizace kvůli respiračním onemocněním.
Záchranáři v noci na dnešek zasahovali v sídle miliardáře Leona Tsoukernika v Chodové Plané. Tsoukernik, který je známý svými vazbami na rodinu zesnulého zpěváka Karla Gotta, údajně zkolaboval po neodborné aplikaci anestetika. Na místě zasahoval záchranářský vrtulník, který podnikatele v bezvědomí přepravil do nemocnice.
Česko v posledních dnech svírají mrazy, noc na dnešek byla na řadě míst velmi chladná. Během nadcházející noci se pak má tvořit ledovka. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před její tvorbou na značné části území.
Britský král Karel III. sice pokračuje v boji s rakovinou, která mu byla diagnostikována loni, ale zároveň si plní panovnické povinnosti do nejmenšího detailu. Podle informací BBC se chystá na první zahraniční cestu v letošním roce. Povede do Polska.
Válka mezi Ruskem a Ukrajinou, která trvá již téměř tři roky, přinesla zásadní posun v rozložení sil na bojišti. Ukrajina nyní možná získává tankovou převahu nad Ruskem, i když pouze na některých úsecích 1 300 kilometrů dlouhé frontové linie. Uvedl to magazín Forbes.
StarDance si letos dává roční pauzu, ale Evě Burešové se nechtělo čekat, zdali ji někdy v budoucnu osloví Česká televize a skočila po nabídce od slovenské konkurence. V historii Let's Dance ale nebude první českou celebritou.