Cítit se osaměle i uprostřed davu je zkušenost, kterou sdílí mnoho lidí. Žijeme v době nebývalé propojenosti díky technologiím, a přesto se zdá, že osamělost je stále častější. Tento paradox vyvolává otázku: proč se cítíme osaměle, i když nejsme sami, a co s tím můžeme dělat? Na to odpověděl server BBC.
Osamělost má mnoho podob – každý ji vnímá jinak. Pro někoho to může být pocit nepatřičnosti v přeplněném městě, pro jiného pocit nenaplněnosti v partnerském vztahu. Možná připomínáme polárního průzkumníka z románu Mary Shelleyové, který mezi posádkou toužil po jediné opravdové duši, jež by mu porozuměla.
Přestože je izolace často spojována s osamělostí, nemusí být vždy jejím zdrojem. Studie z roku 2021 ukázala, že pocity osamělosti často narůstají v hustě obydlených městských prostředích. Moderní životní styl, zaměřený na technologie a městský ruch, nás může paradoxně odcizovat.
Z evolučního hlediska byla osamělost mechanismem přežití – signálem, že izolace je nebezpečná a je třeba vyhledat společnost. Dnes už však tato funkce může ztrácet smysl. Přesto osamělost přetrvává jako emoce, která nás vede k přehodnocení našich sociálních vazeb.
Historicky slovo "osamělost" nemělo negativní konotaci. Ve starší angličtině označovalo spíše stav "jedinosti" nebo "samoty" spojené s introspekcí či spojením s přírodou. Teprve s nástupem industrializace a individualismu se začala osamělost vnímat jako negativní stav spojený s anonymitou a ztrátou komunitního ducha.
Rozpoznat, zda jde o přechodnou nebo chronickou osamělost, je klíčové. Pokud osamělost zasahuje do každodenního života, je důležité hledat pomoc – ať už profesionální, nebo v sociálních vazbách.
Změna začíná u nás samotných. Výzkumy ukazují, že navázání kontaktu – byť jen krátkou konverzací s cizincem – může zlepšit náladu. Dobrovolnictví zase posouvá pozornost od vlastních problémů k potřebám druhých, což posiluje pocit sounáležitosti.
Spojení nemusí být nutně mezi lidmi. Čas strávený s domácími mazlíčky nebo v přírodě může přinést pocit klidu a propojení. Příroda zvyšuje náš pocit příslušnosti k určitému místu a snižuje pocit osamělosti.
I když je osamělost často vnímána negativně, může být užitečná. Nabízí čas k introspekci a transformaci. Když ztrácíme staré vazby, můžeme najít nové způsoby propojení – s druhými, se sebou samými i se světem kolem nás.
Osamělost je součástí lidského bytí, kterou není třeba stigmatizovat. Je důležité ji chápat, přijmout a hledat způsoby, jak ji proměnit ve smysluplné spojení. Tím se můžeme lépe vypořádat s jejím vlivem v našem rychle se měnícím světě.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?