Prezident Petr Pavel označil příměří mezi Izraelem a Hamásem, které v neděli se zpožděním začalo, za významný milník k posílení stability v regionu. Dohoda mezi oběma stranami dnes vstoupila v platnost se zpožděním. Hamás podle izraelské strany nedodal včas jména prvních rukojmích, kteří mají být propuštěni.
"Dohoda o příměří v Gaze a propuštění rukojmích, která dnes vstoupila v platnost, představuje významný milník na cestě k posílení stability a obnovení naděje v regionu. Tento krok vítám a vyzývám všechny strany, aby dodržovaly své závazky," napsal Pavel v neděli na sociální síti X.
Seznam o 33 jménech se objevil na sociálních sítích. Netanjahuova kancelář následně podle BBC oznámila, že příměří okamžitě začne v 11:15 místního času. V reakci na to oznámil svou rezignaci ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir, jehož strana opouští izraelskou vládu.
Začátek příměří se odložil o necelé tři hodiny. Podle mluvčího izraelské armády Daniela Hagariho i premiéra Netanjahua to zapříčinil Hamás, který si nesplnil povinnost a v rozporu s dohodou neposkytl jména vracejících se rukojmích.
Netanjahu ráno nařídil armádě, aby pokračovala ve své činnosti. IDF na sociální síti X informovala, že podniká další operace v Gaze a zasahuje teroristické cíle v severní a centrální části Pásma s pomocí dělostřelectva a letectva. "IDF je nadále připravena na útok i obranu a nedovolí jakékoliv ubližování občanům Izraele," prohlásila armáda.
Netanjahu také v sobotu vystoupil s televizním projevem, v němž zdůraznil, že Izrael je připraven pokračovat ve válce proti Hamásu, pokud jednání o druhé fázi příměří selžou. Podotkl, že má podporu zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se zítra ujme úřadu.
Podle dohody má být vyměněno 33 izraelských rukojmích za stovky uvězněných Palestinců během první fáze, která bude trvat šest týdnů. Izraelské jednotky se stáhnou z hustě obydlených oblastí Pásma Gazy a vysídleným Palestincům bude umožněno se vrátit domů. Do oblasti bude také denně proudit humanitární pomoc.
Izrael uvedl, že trojice rukojmích má být propuštěna hned první den, tedy v neděli. Další rukojmí se dostanou na svobodu v pravidelných intervalech během následujících týdnů. Podle Kataru půjde o civilistky, vojákyně, děti, seniory a nemocné či zraněné civilisty.
Jednání o případné druhé fázi, při které by mělo dojít k propuštění zbylých rukojmích, stažení izraelských vojsk a obnovení udržitelného klidu zbraní, mají začít po 16 dnech platnosti dohody. Ve třetí fázi se pak počítá s rekonstrukcí Gazy, která bude trvat roky.
Válka v Gaze je odvetou za vpád příslušníků hnutí Hamás na izraelské území, k němuž došlo 7. října 2023. Vyžádal si 1200 obětí, teroristé vzali 251 rukojmích. Podle Izraelců jich Palestinci stále drží 94, ačkoliv u 34 lidí se předpokládá, že jsou po smrti.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.
V Česku již několik let platí zákon, který upravuje provozní dobu obchodů o vybraných svátcích. Teď jsou za dveřmi Velikonoce, kdy budou prodejny po většinu času otevřené. Během jednoho ze čtyř volných dnů ale nenakoupíte.
Česko se podruhé ve dvou dnech loučilo s výraznou osobností. Po Aničce Slováčkové se ve středu uskutečnilo poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem. Uznávaný herec zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let.
Tragédie se stala ve středu odpoledne na příjezdu do Brna po dálnici D2. V koloně, která se utvořila kvůli úniku tekuté síry z cisterny, došlo ke smrtelné nehodě. Srážku dvou vozidel nepřežili tři lidé, další čtyři osoby utrpěly zranění.
Policie od noci z neděle na pondělí vyšetřuje případ vraždy ženy v Ostrově na Karlovarsku. Po činu zadržela podezřelého muže. Nyní vyšly najevo zajímavé informace o vztahu mezi obviněným a obětí a o tom, co předcházelo hrůznému činu.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Meteorologové ve středu připomněli platnou výstrahu před nebezpečím požárů a přidali další varování. Zejména na Vysočině ve čtvrtek udeří silný vítr o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko se ve středu rozloučilo s respektovaným hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let. Smuteční obřad se za velké účasti hereckých kolegů uskutečnil před polednem v historické budově Národního divadla.
Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pravdivost tohoto přísloví poznali Jakub Štáfek a především jeho druhorozená dcera. Lékaři holčičce diagnostikovali závažnou nemoc. Naštěstí je pokrok v lidském vědění takový, že již existuje léčba.
Největší pozornost byla během úterního posledního rozloučení s Aničkou Slováčkovou upřena na její rodiče. Smuteční obřad sice probíhal za zavřenými dveřmi, ale okamžiky, kdy slavní manželé dávali milované dceři poslední sbohem, se podařilo zachytit. Felix Slováček dal průchod emocím, když rakev s ostatky nakládali zpátky do auta pohřební služby.
Po roce na Velikonoce se opět opakuje jeden meteorologický jev. Do Česka dorazil písek ze Sahary, jeho příliv nad naše území vyvrcholí den před svátky. Lidé musí počítat se zhoršenou kvalitou ovzduší a sníženou viditelností.
Mnoho detailů úterního posledního rozloučení s Annou Slováčkovou zůstane utajeno, protože smuteční obřad v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze probíhal za zavřenými dveřmi. Kdo ze smutečních hostů se zastavil na rozhovor a vyjádřil své pocity?