Jednoho večera v nahrávacím studiu v Tuckeru, stát Georgia, mě začal svědit a červenat kotník. Mám rád procházky a túry, takže jsem předpokládal, že jsem si ho při nedávné túře nějak poranil. O tři dny později jsem už kulhal a nemohl jsem na nohu ani došlápnout bez ostré bolesti. Co mě ale znepokojilo nejvíce, byla změna barvy. Kotník už nebyl jen červený a zanícený, ale začal se zbarvovat do modra a fialova.
Načasování nemohlo být horší. Jsem hudebník a ten večer jsem měl koncert. Přesvědčoval jsem se, že jsem si kotník jen narazil a jde o běžnou modřinu, píše Gabe Lustman na serveru The Guardian svou osobní zkušenost s kousnutím pavoukem.
Samotný koncert byl jako v mlze. Potil jsem se a sotva stál na nohou. Přesto jsem vystoupení dokončil, i když nevím jak. Přátelé si začali dělat starosti a chtěli vidět můj kotník. Ten byl ovázaný kompresními obvazy, abych vůbec mohl obout botu. Když jsem se snažil botu sundat, bylo to kvůli otoku téměř nemožné.
Nedlouho poté mě přátelé vzali na pohotovost. Nemohl jsem už ani chodit, takže mě museli odnést. Doktoři nevěděli, co se mnou. Po bližším prozkoumání si všimli něčeho, co připomínalo kousnutí, ale kvůli otoku to nebylo jasné. Nasadili mi trojí antibiotika a připojili mě na kapačky, zatímco čekali na specialistu na infekční nemoci.
Najednou se mi na noze začaly objevovat škrábance, které se šířily směrem nahoru, ačkoli jsem se nohy ani nedotkl. Když specialista dorazil, jeho tvář ztuhla. Vytáhl černý fix a na stehno mi nakreslil vodorovné čáry. „Pokud se škrábance dostanou přes tyto linie, hrozí amputace,“ řekl. Ztuhnul jsem.
Specialista si všiml stopy po kousnutí, která připomínala terč, s malým vpichovým otvorem uprostřed. Odhadl, že mě kousl pavouk druhu hnědá poustevnická. Týden předtím přišla do nemocnice žena s podobnými příznaky po kousnutí na ruce. Nakonec jí museli amputovat většinu ruky.
Tento druh pavouka je běžný na jihu a středozápadě USA, včetně Georgie. Úmrtí po jeho kousnutí jsou vzácná, ale byla zaznamenána. Strach a vina mě pohltily – co kdybych přišel do nemocnice příliš pozdě?
Strávil jsem pět dní v nemocnici. Antibiotika začala účinkovat a lékaři mě propustili s tím, že je musím brát dalších deset dní. Domů jsem se vracel plný obav, že se infekce vrátí. Kotník už nebyl tak zanícený, ale zůstal bolestivý a zarudlý.
Trvalo několik týdnů, než jsem mohl chodit bez bolesti. Stres z toho, co se mohlo stát, se mnou zůstal ještě dlouho. Stále mám na kotníku jizvu po kousnutí, která mi připomíná, že bych měl být vděčný, že jsem to přežil.
Od té doby vždy před obutím vysypávám boty, abych se ujistil, že se v nich neschovává pavouk. S přírodou mám obrovský respekt, ale doufám, že už nikdy nebudu jejím cílem.
Sociální sítě pod taktovkou společnosti Meta čelí masivnímu výpadku. Tisíce uživatelů hlásí problémy s připojením na Instagram, Facebook i WhatsApp, přičemž největší zasaženou oblastí jsou podle serveru Daily Mail Spojené státy.
Jiřina Bohdalová nezahálí ani krátce před Vánocemi, na které se nepochybně těší. Velkou novinku ze života nejslavnější české herečky dnes oznámila Česká televize. Legendě totiž vyšla další kniha.
Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.
Česko bude mít i v příštím roce svého zástupce v soutěži Eurovision Song Contest alias Eurovizi. Jméno českého reprezentanta ve středu dopoledne odhalila Česká televize, která zároveň oznámila velkou novinku ohledně přímých přenosů soutěže.
Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové.
Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie.
Výhledy meteorologů ohledně počasí během Vánoc zatím představují špatné zprávy pro milovníky zimních radovánek. Ti se mohou upínat na to, že předpovědi třeba nevyjdou, když do svátků stále zbývají dva týdny. Anebo mají naději v podobě horských oblastí. Tam by se bílých Vánoc měli lidé dočkat.
Milovníci kávy se možná budou muset připravit na další zdražování jejich oblíbeného nápoje. Cena kávy na světových komoditních trzích totiž dosáhla historicky nejvyšší úrovně. V úterý překročila cena arabiky, která tvoří většinu globální produkce, hranici 3,44 dolaru za libru (0,45 kg), což znamená nárůst o více než 80 % oproti minulému roku. Cena robusty se na rekordní úrovně vyšplhala již v září.