Pobíráte důchod? Důchodci se dnes mohou mít lépe, než pracující

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Libor Novák 6. ledna 2025 20:52
Sdílej:

V České republice mohou někteří občané při odchodu do starobního důchodu zaznamenat zvýšení své životní úrovně, především díky konstrukci systému důchodového zabezpečení. Tento jev je výsledkem solidarity v důchodovém systému a odlišného daňového zatížení důchodů oproti příjmům ze zaměstnání.  

Princip solidarity v českém důchodovém systému zajišťuje, že lidé s nízkými příjmy mají relativně vysoký náhradový poměr mezi svými příjmy před důchodem a starobním důchodem, uvedl server finance.cz.

Příjmy jsou při výpočtu důchodu výrazně přepočítávány ve prospěch nižších výdělků. Díky tomu je konečný důchod relativně vyšší než čistá mzda. Z důchodů se neodvádí daň z příjmu, sociální ani zdravotní pojištění (s výjimkou velmi vysokých důchodů, které podléhají dani jen ojediněle).

Občan s hrubou mzdou blízkou minimální mzdě může po zohlednění výchovného na děti dosáhnout starobního důchodu, který je dokonce vyšší než jeho čistá mzda před odchodem do důchodu. Tento efekt je zřetelný zejména při dlouhé době pojištění a nízkých nebo středně nízkých příjmech.

Na druhé straně u občanů s vysokými příjmy dochází při odchodu do důchodu k výraznému poklesu životní úrovně. Náhradový poměr se s růstem příjmu snižuje, což znamená, že starobní důchod tvoří pouze malou část původní čisté mzdy.

Například občan s hrubou mzdou ve výši 100 000 Kč může mít důchod pouze kolem 25–30 % své předchozí čisté mzdy. Tento pokles je důsledkem zastropování důchodového systému, který omezuje výpočet důchodu z vysokých příjmů.

Český důchodový systém tak poskytuje určitou finanční jistotu lidem s nízkými příjmy, zatímco u občanů s vysokými příjmy motivuje k hledání alternativních způsobů zajištění na stáří, například prostřednictvím soukromých úspor či investic.

Tento princip solidarity je zásadní pro stabilitu důchodového systému, zároveň však vyvolává diskuse o jeho dlouhodobé udržitelnosti a spravedlnosti pro občany s vyššími příjmy. 

Stalo se
Zahraničí
Výbuch podmořské sopky

Katastrofa se blíží. Vědci se obávají výbuchu obří podmořské sopky

Podmořská sopka Axial Seamount, nacházející se necelých 300 mil od pobřeží Oregonu, by mohla podle vědců vybuchnout v roce 2025. Tato nejaktivnější sopka severovýchodního Tichého oceánu byla naposledy aktivní v letech 1998, 2011 a 2015. Nyní její povrch dosahuje 95 % úrovně před poslední erupcí, což naznačuje, že další výbuch je na spadnutí, uvedl server Newsweek.

České celebrity
Agáta Hanychová

Tohle Agáta Hanychová nerozdýchá. Soukupova ex promluvila o Rozárce

Rozchod Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou by měl Agátě Hanychové udělat radost, protože pro poslední partnerku podnikatele opravdu neměla hezká slova. Jenže Plastic Queen řekla na rozloučenou něco, co influencerku rozhodně nepotěší. 

České celebrity
Jiřina Bohdalová na KVIFF 2024

Jiřina Bohdalová na filmovém place. Existuje jedna věc, kterou nesnese

Jiřina Bohdalová sice ze zdravotních důvodů sekla s divadlem, ale pořád jí zůstalo televizní a filmové herectví. Má navíc dva dvorní režiséry. Vedle Zdeňka Zelenky je tím druhým Jiří Strach, který s legendou natočil i její zatím poslední film Svatá. A jak sama herečka přiznala, Strach ví, jak je k ní třeba přistupovat. 

Zahraničí
Boris Johnson

Britský expremiér Johnson ztratil nervy. Putina nazval zas***** idiotem

Bývalý britský premiér Boris Johnson označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „zas**ného idiota“ kvůli jeho imperiálním ambicím. Johnson, známý svou otevřenou podporou Ukrajiny od začátku ruské invaze v únoru 2022, použil tento výraz během rozhovoru pro zpravodajský web Delfi, uvedl server SkyNews.