Zpráva vědců pod záštitou OSN varuje, že suché oblasti nyní tvoří 40 % povrchu Země (s výjimkou Antarktidy). Tento alarmující trend se odráží v trvalé přeměně rozsáhlých území – velikostí odpovídajících oblasti o třetinu větší než Indie – z vlhkého klimatu na suché. Výsledkem je dramatický pokles zemědělské produktivity a ohrožení milionů lidí po celém světě.
Během posledních 30 let trpělo suššími podmínkami tři čtvrtiny zemské souše, přičemž vědci varují, že tento trend je nevratný. Podle Ibrahima Thiawa, výkonného tajemníka Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci (UNCCD), suché klima nezmizí, jako tomu bývá u období sucha.
Místo toho dochází k permanentní změně, která má devastující dopady na zemědělství a lidské komunity, uvedl server The Guardian.
Afrika je jedním z nejvíce postižených kontinentů. Mezi lety 1990 a 2015 ztratila přibližně 12 % svého HDP kvůli rostoucí ariditě, a podle prognóz by ztráty mohly vzrůst na 16 % během příštích pěti let. Asie čelí podobným problémům s očekávaným poklesem HDP o 7 %. Země jako Keňa se potýkají s katastrofickými výhledy, například předpokládaným snížením výnosu kukuřice o polovinu do roku 2050.
Suché oblasti jsou definovány tím, že až 90 % srážek se vypařuje, což ponechává jen 10 % dostupných vodních zdrojů pro vegetaci. Studie předpovídá, že do poloviny století dvě třetiny světové půdy ztratí schopnost zadržovat vodu.
Klimatická krize, způsobená spalováním fosilních paliv, je jedním z hlavních faktorů přispívajících k desertifikaci. K tomu se přidávají špatné zemědělské praktiky, nadměrné čerpání vody, eroze půdy a ničení přírodního vegetačního pokryvu.
Podle Praveeny Sridhar z kampaně Save Soil je degradace půdy výsledkem lidské činnosti a intenzivní zemědělství je klíčovým motorem této změny. Ztráta zdravé půdy ohrožuje nejen biodiverzitu, ale i schopnost krajiny zadržovat uhlík, což přispívá k častějším suchům, povodním a lesním požárům.
Odborníci zdůrazňují, že řešení existují, ale je nutné politické odhodlání. Mark Maslin, profesor věd o Zemi na University College London, upozorňuje, že globální společenství musí snížit emise skleníkových plynů, zpomalit desertifikaci a adaptovat se na měnící se klima. Mezi klíčová opatření patří udržitelné zemědělství, lepší hospodaření s vodou, zalesňování a obnova ekosystémů.
Kate Gannon z Grantham Institute upozornila na sociální dopady rostoucí aridity. Zvýšené sucho vede k chudobě, vyčerpávání zdrojů, nedostatku vody a potravinové nejistotě. Komunity s nejnižší schopností adaptace čelí hrozbám podvýživy, zdravotním problémům a nucené migraci, což představuje nejen obrovskou nespravedlnost, ale i globální výzvu.
Globální konference pořádaná pod záštitou UNCCD v Rijádu, jedné z nejsušších zemí světa, se zaměřuje na zastavení degradace půdy a obnovu postižených oblastí. Přestože Saúdská Arábie hostí tento summit, její ochota jednat o klimatické krizi, která je hlavním hnacím motorem desertifikace, zůstává omezená. Mnozí odborníci volají po naléhavém jednání a komplexním přístupu k řešení této globální krize.
Sociální sítě pod taktovkou společnosti Meta čelí masivnímu výpadku. Tisíce uživatelů hlásí problémy s připojením na Instagram, Facebook i WhatsApp, přičemž největší zasaženou oblastí jsou podle serveru Daily Mail Spojené státy.
Jiřina Bohdalová nezahálí ani krátce před Vánocemi, na které se nepochybně těší. Velkou novinku ze života nejslavnější české herečky dnes oznámila Česká televize. Legendě totiž vyšla další kniha.
Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.
Česko bude mít i v příštím roce svého zástupce v soutěži Eurovision Song Contest alias Eurovizi. Jméno českého reprezentanta ve středu dopoledne odhalila Česká televize, která zároveň oznámila velkou novinku ohledně přímých přenosů soutěže.
Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové.
Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie.
Výhledy meteorologů ohledně počasí během Vánoc zatím představují špatné zprávy pro milovníky zimních radovánek. Ti se mohou upínat na to, že předpovědi třeba nevyjdou, když do svátků stále zbývají dva týdny. Anebo mají naději v podobě horských oblastí. Tam by se bílých Vánoc měli lidé dočkat.
Milovníci kávy se možná budou muset připravit na další zdražování jejich oblíbeného nápoje. Cena kávy na světových komoditních trzích totiž dosáhla historicky nejvyšší úrovně. V úterý překročila cena arabiky, která tvoří většinu globální produkce, hranici 3,44 dolaru za libru (0,45 kg), což znamená nárůst o více než 80 % oproti minulému roku. Cena robusty se na rekordní úrovně vyšplhala již v září.