Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před náledím a ve třech krajích navíc teploty klesnou pod -12 °C. Podle meteorologů lidem hrozí omrzliny. Jak jim předejít a co dělat, když vás potkají?
Výstraha platí pro Kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Nové Město na Moravě, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Telč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou), Jihomoravský kraj (Boskovice), Zlínský kraj (Luhačovice, Rožnov pod Radhoštěm, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Vizovice, Vsetín).
Podle meteorologů hrozí "nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. Doporučuje se chránit se teplým oblečením ve více vrstvách a vhodnou obuví. Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku. Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb."
Omrzliny jsou závažným zdravotním problémem, který vzniká při dlouhodobém vystavení nízkým teplotám. Nejčastěji se objevují na částech těla, které jsou nejméně chráněné a mají slabší prokrvení, jako jsou prsty na rukou a nohou, uši, nos nebo tváře. Chlad v kombinaci s vlhkostí a silným větrem může vést k poškození tkání, a pokud není situace včas řešena, může dokonce dojít k jejich odumření.
Mechanismus vzniku omrzlin je poměrně jednoduchý, ale jeho důsledky mohou být závažné. Při vystavení chladu se cévy v postižené oblasti zúží, aby tělo omezilo ztrátu tepla. Tento proces však také snižuje přívod krve a kyslíku do tkání. Pokud chlad působí příliš dlouho, buňky začnou odumírat. Omrzliny lze rozdělit do několika stupňů závažnosti. Nejlehčí formou jsou tzv. „povrchní omrzliny“, kdy je kůže bledá, chladná a necitlivá, ale po zahřátí se obvykle zotaví bez trvalých následků. V těžších případech však dochází k poškození hlubších vrstev tkání, což může vést až k jejich odumření a nutnosti chirurgického odstranění.
Riziko omrzlin je nejvyšší při dlouhodobém pobytu v mrazivém prostředí, obzvlášť pokud je vlhké nebo větrné. Silný vítr snižuje pocitovou teplotu a vlhkost urychluje ztrátu tělesného tepla. Nebezpečné jsou i situace, kdy je člověk fyzicky vyčerpaný, dehydrovaný nebo trpí chronickými nemocemi, jako je cukrovka či cévní poruchy. Tyto faktory omezují schopnost těla regulovat teplotu a zvyšují riziko vážného poškození tkání.
Prevence omrzlin spočívá především ve správné ochraně před chladem. Klíčem je vhodné oblečení, které má izolační a vodoodpudivé vlastnosti. Doporučuje se nosit několik vrstev, které udrží teplo, a důkladně chránit končetiny, obličej a uši. Mokré oblečení je nutné co nejrychleji vyměnit, protože vlhkost zvyšuje riziko prochladnutí. Kromě toho je důležité zůstat v pohybu, aby se zlepšil krevní oběh, a pravidelně se zahřívat v teplém prostředí. Hydratace a dostatek energie jsou také klíčové, protože pomáhají tělu lépe zvládat nízké teploty.
Pokud už omrzliny vzniknou, je nutné jednat rychle, ale opatrně. Nejprve je potřeba postiženého dostat do tepla a odstranit mokré oblečení. Zahřívání postižených míst by mělo být postupné, například vlažnou vodou o teplotě kolem 37–39 °C. Nikdy by se neměly používat horké obklady nebo přímý oheň, protože by to mohlo tkáně dále poškodit. Hluboké omrzliny, kdy je kůže černá a necitlivá, vyžadují okamžitou lékařskou péči.
Omrzliny jsou nebezpečné nejen kvůli fyzickému poškození, ale i pro dlouhodobé následky, které mohou zahrnovat ztrátu pohyblivosti, přecitlivělost na chlad nebo dokonce amputaci. Proto je zásadní předcházet jejich vzniku dodržováním preventivních opatření a při prvních příznacích okamžitě jednat. Chladné počasí by mělo být výzvou k obezřetnosti, nikoli k podceňování jeho rizik. Pamatujte, že zdraví je vždy na prvním místě.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.