Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před náledím a ve třech krajích navíc teploty klesnou pod -12 °C. Podle meteorologů lidem hrozí omrzliny. Jak jim předejít a co dělat, když vás potkají?
Výstraha platí pro Kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Nové Město na Moravě, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Telč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou), Jihomoravský kraj (Boskovice), Zlínský kraj (Luhačovice, Rožnov pod Radhoštěm, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Vizovice, Vsetín).
Podle meteorologů hrozí "nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. Doporučuje se chránit se teplým oblečením ve více vrstvách a vhodnou obuví. Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku. Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb."
Omrzliny jsou závažným zdravotním problémem, který vzniká při dlouhodobém vystavení nízkým teplotám. Nejčastěji se objevují na částech těla, které jsou nejméně chráněné a mají slabší prokrvení, jako jsou prsty na rukou a nohou, uši, nos nebo tváře. Chlad v kombinaci s vlhkostí a silným větrem může vést k poškození tkání, a pokud není situace včas řešena, může dokonce dojít k jejich odumření.
Mechanismus vzniku omrzlin je poměrně jednoduchý, ale jeho důsledky mohou být závažné. Při vystavení chladu se cévy v postižené oblasti zúží, aby tělo omezilo ztrátu tepla. Tento proces však také snižuje přívod krve a kyslíku do tkání. Pokud chlad působí příliš dlouho, buňky začnou odumírat. Omrzliny lze rozdělit do několika stupňů závažnosti. Nejlehčí formou jsou tzv. „povrchní omrzliny“, kdy je kůže bledá, chladná a necitlivá, ale po zahřátí se obvykle zotaví bez trvalých následků. V těžších případech však dochází k poškození hlubších vrstev tkání, což může vést až k jejich odumření a nutnosti chirurgického odstranění.
Riziko omrzlin je nejvyšší při dlouhodobém pobytu v mrazivém prostředí, obzvlášť pokud je vlhké nebo větrné. Silný vítr snižuje pocitovou teplotu a vlhkost urychluje ztrátu tělesného tepla. Nebezpečné jsou i situace, kdy je člověk fyzicky vyčerpaný, dehydrovaný nebo trpí chronickými nemocemi, jako je cukrovka či cévní poruchy. Tyto faktory omezují schopnost těla regulovat teplotu a zvyšují riziko vážného poškození tkání.
Prevence omrzlin spočívá především ve správné ochraně před chladem. Klíčem je vhodné oblečení, které má izolační a vodoodpudivé vlastnosti. Doporučuje se nosit několik vrstev, které udrží teplo, a důkladně chránit končetiny, obličej a uši. Mokré oblečení je nutné co nejrychleji vyměnit, protože vlhkost zvyšuje riziko prochladnutí. Kromě toho je důležité zůstat v pohybu, aby se zlepšil krevní oběh, a pravidelně se zahřívat v teplém prostředí. Hydratace a dostatek energie jsou také klíčové, protože pomáhají tělu lépe zvládat nízké teploty.
Pokud už omrzliny vzniknou, je nutné jednat rychle, ale opatrně. Nejprve je potřeba postiženého dostat do tepla a odstranit mokré oblečení. Zahřívání postižených míst by mělo být postupné, například vlažnou vodou o teplotě kolem 37–39 °C. Nikdy by se neměly používat horké obklady nebo přímý oheň, protože by to mohlo tkáně dále poškodit. Hluboké omrzliny, kdy je kůže černá a necitlivá, vyžadují okamžitou lékařskou péči.
Omrzliny jsou nebezpečné nejen kvůli fyzickému poškození, ale i pro dlouhodobé následky, které mohou zahrnovat ztrátu pohyblivosti, přecitlivělost na chlad nebo dokonce amputaci. Proto je zásadní předcházet jejich vzniku dodržováním preventivních opatření a při prvních příznacích okamžitě jednat. Chladné počasí by mělo být výzvou k obezřetnosti, nikoli k podceňování jeho rizik. Pamatujte, že zdraví je vždy na prvním místě.
Až třetího stupně povodňové aktivity mohou dosáhnout některé vodní toky v Jeseníkách a Beskydech kvůli vydatným dešťům. Vyplývá to z nejnovějších informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který upřesnil územní i časovou platnost varování před vydatnými srážkami a v některých oblastech zvýšil stupeň nebezpečí či upřesnil varování před povodňovými jevy.
Izraelská armáda nařídila taktickou pauzu ve vojenské činnosti na několika místech v Pásmu Gazy. Chce tak docílit toho, aby se k Palestincům dostalo více humanitární pomoci. Izrael čelil v posledních dnech sílící kritice kvůli nedostatku jídla, jímž trpí Palestinci nacházející se na území Gazy.
Českou hereckou obec zasáhla o víkendu nesmírně smutná zpráva. Zemřel herec a bavič Jiří Krampol, který v červenci oslavil 87. narozeniny. Krampol se v posledních měsících potýkal se zdravotními potížemi.
Agáta Hanychová a Jaromír Soukup se nerozešli zrovna v dobrém, proto ostatně vedou spor ohledně péče o společnou dceru Rozárku. V červenci se ale otevřela u soudu další kauza. Možná by ale nemusela mít dlouhého trvání.
Česko trápí deštivé počasí, jak avizovali meteorologové. Intenzita srážek ale místy překvapila. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal v pondělí nové varování, které zvyšuje stupeň nebezpečí výstrahy před vydatnými srážkami v oblasti Jeseníků.
Meteorologové již dnes očekávají na východě Česka trvalé a vydatné srážky, které zapříčiní tlaková níže postupují přes Maďarsko a Slovensko do Polska. Platí i příslušná výstraha. Podle expertů ale není zcela jasné, kolik srážek a kam přesně přinese.
Američané v Sýrii zlikvidovali jednoho z vysoce postavených vůdců Islámského státu. Za poslední dobu jde již o několikátou úspěšnou operaci, při které došlo k usmrcení či zadržení některého z teroristů.
Bruce Willis v březnu oslavil 70. narozeniny, ale žádného dárku ve formě zlepšení zdravotního stavu se nedočkal. Naopak, ze Spojených států amerických přicházejí zprávy o tom, že se mělo hollywoodskému herci přitížit.
První konkrétnější předpověď na začátek letošního srpna dostává jasnější obrysy. Odborníci na počasí už totiž začínají tušit, jak bude během příštího víkendu. S návratem tropů se rozhodně počítat nedá.
Jednou už to vypadalo, že Václav Neckář ukončí veleúspěšnou pěveckou kariéru. K radosti fanoušků se ale rozhodl pokračovat, proto je také neustále pod drobnohledem. Nedávno se tak řešily jeho zdravotní potíže. Slavný zpěvák ale dává jasně najevo, že to s ním není až tak špatné.
Zatím neznámý anonym chce zkomplikovat poslední červencovou sobotu lidem, kteří se v Praze chystají na nákupy. Policie prověřuje výhrůžku týkající se několika obchodních center v hlavním městě. Na místech zasahují pyrotechnici.
Sobotními silnými bouřkami to jenom začne. Meteorologové v aktualizované zprávě upravili územní platnost výstrahy před bouřkami a přidali nové varování před vydatnými srážkami a povodňovými jevy během neděle a pondělí.