Počasí může lidem způsobit omrzliny, varují meteorologové? Jak jim předejít a jak je léčit?

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Libor Novák 13. ledna 2025 13:48
Sdílej:

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před náledím a ve třech krajích navíc teploty klesnou pod -12 °C. Podle meteorologů lidem hrozí omrzliny. Jak jim předejít a co dělat, když vás potkají?

Výstraha platí pro Kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Nové Město na Moravě, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Telč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou), Jihomoravský kraj (Boskovice), Zlínský kraj (Luhačovice, Rožnov pod Radhoštěm, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Vizovice, Vsetín). 

Podle meteorologů hrozí "nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. Doporučuje se chránit se teplým oblečením ve více vrstvách a vhodnou obuví. Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku. Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb." 

Omrzliny jsou závažným zdravotním problémem, který vzniká při dlouhodobém vystavení nízkým teplotám. Nejčastěji se objevují na částech těla, které jsou nejméně chráněné a mají slabší prokrvení, jako jsou prsty na rukou a nohou, uši, nos nebo tváře. Chlad v kombinaci s vlhkostí a silným větrem může vést k poškození tkání, a pokud není situace včas řešena, může dokonce dojít k jejich odumření.

Mechanismus vzniku omrzlin je poměrně jednoduchý, ale jeho důsledky mohou být závažné. Při vystavení chladu se cévy v postižené oblasti zúží, aby tělo omezilo ztrátu tepla. Tento proces však také snižuje přívod krve a kyslíku do tkání. Pokud chlad působí příliš dlouho, buňky začnou odumírat. Omrzliny lze rozdělit do několika stupňů závažnosti. Nejlehčí formou jsou tzv. „povrchní omrzliny“, kdy je kůže bledá, chladná a necitlivá, ale po zahřátí se obvykle zotaví bez trvalých následků. V těžších případech však dochází k poškození hlubších vrstev tkání, což může vést až k jejich odumření a nutnosti chirurgického odstranění.

Riziko omrzlin je nejvyšší při dlouhodobém pobytu v mrazivém prostředí, obzvlášť pokud je vlhké nebo větrné. Silný vítr snižuje pocitovou teplotu a vlhkost urychluje ztrátu tělesného tepla. Nebezpečné jsou i situace, kdy je člověk fyzicky vyčerpaný, dehydrovaný nebo trpí chronickými nemocemi, jako je cukrovka či cévní poruchy. Tyto faktory omezují schopnost těla regulovat teplotu a zvyšují riziko vážného poškození tkání.

Prevence omrzlin spočívá především ve správné ochraně před chladem. Klíčem je vhodné oblečení, které má izolační a vodoodpudivé vlastnosti. Doporučuje se nosit několik vrstev, které udrží teplo, a důkladně chránit končetiny, obličej a uši. Mokré oblečení je nutné co nejrychleji vyměnit, protože vlhkost zvyšuje riziko prochladnutí. Kromě toho je důležité zůstat v pohybu, aby se zlepšil krevní oběh, a pravidelně se zahřívat v teplém prostředí. Hydratace a dostatek energie jsou také klíčové, protože pomáhají tělu lépe zvládat nízké teploty.

Pokud už omrzliny vzniknou, je nutné jednat rychle, ale opatrně. Nejprve je potřeba postiženého dostat do tepla a odstranit mokré oblečení. Zahřívání postižených míst by mělo být postupné, například vlažnou vodou o teplotě kolem 37–39 °C. Nikdy by se neměly používat horké obklady nebo přímý oheň, protože by to mohlo tkáně dále poškodit. Hluboké omrzliny, kdy je kůže černá a necitlivá, vyžadují okamžitou lékařskou péči.

Omrzliny jsou nebezpečné nejen kvůli fyzickému poškození, ale i pro dlouhodobé následky, které mohou zahrnovat ztrátu pohyblivosti, přecitlivělost na chlad nebo dokonce amputaci. Proto je zásadní předcházet jejich vzniku dodržováním preventivních opatření a při prvních příznacích okamžitě jednat. Chladné počasí by mělo být výzvou k obezřetnosti, nikoli k podceňování jeho rizik. Pamatujte, že zdraví je vždy na prvním místě. 

Témata:
Stalo se
Počasí
Deštivé počasí

Počasí na Zemi: Proč se vlivem klimatické krize rapidně mění? Za vším stojí voda

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 

Kultura
Tatiana Pauhofová a Vojtěch Vodochodský ve filmu Vlny.

Nejvíc šancí na Českého lva mají Vlny a Amerikánka, ukázaly nominace

Vlny, které reprezentují Česko na Oscarech, a Amerikánka získaly nejvíce nominací pro 32. ročník výročních cen Český lev. O sošku se utká celkem 29 titulů v rámci 24 statutárních kategorií. V pondělí o tom informovala Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).

České celebrity
Eva Adamczyková

Eva Adamczyková prozradila nejhezčí tajemství. Stala se maminkou

Marek a Eva Adamczykovi se na startu nového týdne pochlubili radostnou novinkou z osobního života. Olympijská vítězka ve snowboardcrossu a známý herec se dočkali prvního potomka. Rovnou odhalili i pohlaví a jméno miminka. 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Počasí může lidem způsobit omrzliny, varují meteorologové? Jak jim předejít a jak je léčit?

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před náledím a ve třech krajích navíc teploty klesnou pod -12 °C. Podle meteorologů lidem hrozí omrzliny. Jak jim předejít a co dělat, když vás potkají?