Podle poslední analýzy pojistných výplat organizace Christian Aid způsobilo 10 nejdražších klimatických katastrof roku 2024 škody ve výši 229 miliard dolarů a zabilo více než 2 000 lidí. Největší část finančních škod byla zaznamenána ve Spojených státech, kde bude příští měsíc prezidentem klimatický skeptik Donald Trump.
Poprvé od zahájení sestavování tohoto žebříčku v roce 2018 byly dva hurikány – Helene a Milton – zodpovědné za ztráty přes 50 miliard dolarů každý. Tyto bouře zasáhly USA v září a říjnu, uvedl server The Guardian.
Mezi další velké klimatické katastrofy roku 2024 patřily tajfun Yagi v jihovýchodní Asii, který zabil nejméně 829 lidí a způsobil ekonomické škody ve výši 12,6 miliard dolarů, bouře Boris v Evropě, která zabila minimálně 26 lidí a způsobila škody za 5 miliard dolarů, a ničivé povodně v jižní Číně, Bavorsku, Valencii a v brazilském Rio Grande do Sul.
Vzestup finančního dopadu změny klimatu, způsobené lidskou činností, byl zřejmý i v dalším historickém milníku: všechny katastrofy v top 10 měly finanční následky přes 4 miliardy dolarů. U každé z těchto katastrof vědci z oblasti klimatologie spočítali, jaký vliv mělo spalování fosilních paliv, jako je plyn, ropa a uhlí, na jejich pravděpodobnost a intenzitu.
Dr. Mariam Zachariah, výzkumnice v oblasti klimatických změn na Imperial College London, uvedla: „Většina těchto katastrof má jasné stopy změny klimatu. Extrémní počasí způsobuje neuvěřitelné utrpení po celém světě. Tento report je jen náhledem na klimatickou devastaci v roce 2024. Existuje mnoho dalších such, vln veder, lesních požárů a povodní, které se stávají častějšími a intenzivnějšími.“
Tento žebříček sestavuje organizace Christian Aid na konci každého roku na základě dat o pojistných výplatách. Charita uvedla, že skutečné náklady na katastrofy budou pravděpodobně mnohem vyšší, protože mnozí lidé, zejména v chudých zemích, nejsou pojištěni.
Kromě těchto katastrof bylo v roce 2024 zaznamenáno i několik dalších, které měly nižší okamžitý finanční dopad, ale jejich dlouhodobé důsledky – v podobě ztrát na životech, zničení důležitých ekosystémů, či poškození potravinových dodávek, sociální stability nebo vzestupu hladiny moří – budou mít nevyčíslitelné následky. Mezi ně patřily povodně v západní Africe, sesuvy půdy na Filipínách, sucha v jižní Africe a vlny veder v Bangladéši, Gaze a východní Antarktidě.
Generální ředitel Christian Aid Patrick Watt vyzval globální politiky k redukci emisí a k navýšení kompenzací pro chudé země. „Lidské utrpení způsobené klimatickou krizí je odrazem politických rozhodnutí. Neexistuje nic přirozeného na rostoucí závažnosti a frekvenci such, povodní a bouří,“ uvedl.
„Katastrofy jsou zesíleny rozhodnutími pokračovat ve spalování fosilních paliv a umožnit růst emisí. A jsou ještě zhoršovány neustálým selháním v plnění finančních závazků vůči nejchudším a nejvíce zranitelným zemím.“
Sedm let uplynulo v pondělí od velkolepé svatby prince Harryho a jeho manželky Meghan, která si výročí připomněla na sociálních sítích. Roky krásných vzpomínek má ostře sledovaný pár zachované ve fotkách, jak vévodkyně odhalila.
Nový film Karavan s Aňou Geislerovou v hlavní roli budí pozornost, protože je po desítkách let prvním českým filmem v soutěži na mezinárodním filmovém festivalu ve francouzském Cannes.
Andreu Pomeje na zahradě kousl její pes. Tak moc, že musela vyhledat odbornou lékařskou pomoc v nemocnici. Celá věc přitom mohla skončit mnohem hůř.
Americký prezident Donald Trump znovu rozvířil politické napětí, když na své sociální síti Truth Social obvinil známé osobnosti ze spáchání „nelegálního volebního podvodu“. Podle jeho tvrzení měly být některé z největších celebrit světa, včetně zpěvačky Beyoncé, zaplaceny za veřejnou podporu viceprezidentky Kamaly Harrisové, což Trump označil za „nelegální kampaňový příspěvek“.
Herec Alan Alda, známý především ze seriálu M*A*S*H, prozradil v rozhovoru pro časopis People, jak v devětaosmdesáti letech zvládá život s Parkinsonovou nemocí, kterou mu lékaři diagnostikovali v roce 2015. Přestože ho nemoc výrazně omezuje, neztrácí smysl pro humor a optimismus.
Česko v posledních dnech spekulovalo o tom, od koho dostala Agáta Hanychová pomyslnou kudlu do zad, jak se sama svěřila na sociální síti. Lidé měli jednu favoritku, přičemž se ukázalo, že odhady to byly správné.
Více než pět let již uplynulo od smrti nejslavnějšího českého zpěváka Karla Gotta. Slavík měl celkem čtyři dcery, které se teoreticky mohly ucházet o dědictví. Nejstarší z nich, Dominika, se nároku vzdala výměnou za jednorázovou výplatu. A trochu toho lituje.
V Česku se již vyskytlo první letošní tornádo, hurikány se mu naštěstí vyhýbají. Obavy z nich ale rostou v oblasti Atlantiku, zejména v USA. Letošní sezóna bude pravděpodobně nadprůměrně aktivní, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Na hlavním nádraží v Hamburku na severu Německa došlo k útoku nožem. Informovala o tom DW s odvoláním na policii a německá média. Nejméně šest lidí utrpělo vážná zranění. Vlaky nabírají zpoždění, některé spoje jsou zcela rušeny.
Hromadná nehoda s tragickými následky se stala v pátek před polednem na dálnici D10. Podle policie havarovalo celkem devět vozidel. Nejméně jeden člověk zemřel, další z účastníků havárie utrpěl zranění.
Ivana Gottová zákonitě musela po smrti Karla Gotta začít nový život, jehož hlavní náplní je péče o odkaz zesnulého manžela. Vdova učinila zásadní rozhodnutí, když se s rodinou přestěhovala z Bertramky. Jak na známé osobnosti reagují jejich noví sousedé?
Policie nadále vyšetřuje středeční tragické úmrtí nezletilého chlapce v jihočeském Táboře jako nedbalostní jednání. Podle nejnovějších mediálních informací měl hoch s kamarádem najít zbraň, která mu následně způsobila smrtelné zranění.