Podle poslední analýzy pojistných výplat organizace Christian Aid způsobilo 10 nejdražších klimatických katastrof roku 2024 škody ve výši 229 miliard dolarů a zabilo více než 2 000 lidí. Největší část finančních škod byla zaznamenána ve Spojených státech, kde bude příští měsíc prezidentem klimatický skeptik Donald Trump.
Poprvé od zahájení sestavování tohoto žebříčku v roce 2018 byly dva hurikány – Helene a Milton – zodpovědné za ztráty přes 50 miliard dolarů každý. Tyto bouře zasáhly USA v září a říjnu, uvedl server The Guardian.
Mezi další velké klimatické katastrofy roku 2024 patřily tajfun Yagi v jihovýchodní Asii, který zabil nejméně 829 lidí a způsobil ekonomické škody ve výši 12,6 miliard dolarů, bouře Boris v Evropě, která zabila minimálně 26 lidí a způsobila škody za 5 miliard dolarů, a ničivé povodně v jižní Číně, Bavorsku, Valencii a v brazilském Rio Grande do Sul.
Vzestup finančního dopadu změny klimatu, způsobené lidskou činností, byl zřejmý i v dalším historickém milníku: všechny katastrofy v top 10 měly finanční následky přes 4 miliardy dolarů. U každé z těchto katastrof vědci z oblasti klimatologie spočítali, jaký vliv mělo spalování fosilních paliv, jako je plyn, ropa a uhlí, na jejich pravděpodobnost a intenzitu.
Dr. Mariam Zachariah, výzkumnice v oblasti klimatických změn na Imperial College London, uvedla: „Většina těchto katastrof má jasné stopy změny klimatu. Extrémní počasí způsobuje neuvěřitelné utrpení po celém světě. Tento report je jen náhledem na klimatickou devastaci v roce 2024. Existuje mnoho dalších such, vln veder, lesních požárů a povodní, které se stávají častějšími a intenzivnějšími.“
Tento žebříček sestavuje organizace Christian Aid na konci každého roku na základě dat o pojistných výplatách. Charita uvedla, že skutečné náklady na katastrofy budou pravděpodobně mnohem vyšší, protože mnozí lidé, zejména v chudých zemích, nejsou pojištěni.
Kromě těchto katastrof bylo v roce 2024 zaznamenáno i několik dalších, které měly nižší okamžitý finanční dopad, ale jejich dlouhodobé důsledky – v podobě ztrát na životech, zničení důležitých ekosystémů, či poškození potravinových dodávek, sociální stability nebo vzestupu hladiny moří – budou mít nevyčíslitelné následky. Mezi ně patřily povodně v západní Africe, sesuvy půdy na Filipínách, sucha v jižní Africe a vlny veder v Bangladéši, Gaze a východní Antarktidě.
Generální ředitel Christian Aid Patrick Watt vyzval globální politiky k redukci emisí a k navýšení kompenzací pro chudé země. „Lidské utrpení způsobené klimatickou krizí je odrazem politických rozhodnutí. Neexistuje nic přirozeného na rostoucí závažnosti a frekvenci such, povodní a bouří,“ uvedl.
„Katastrofy jsou zesíleny rozhodnutími pokračovat ve spalování fosilních paliv a umožnit růst emisí. A jsou ještě zhoršovány neustálým selháním v plnění finančních závazků vůči nejchudším a nejvíce zranitelným zemím.“
Marek Eben má ještě plnou hlavu karlovarského filmového festivalu, ale po jeho konci už se možná začne soustředit na podzimní StarDance Tour, historicky první. Zvlášť když se na turné bude muset popasovat s jednou novinkou, což si sám dobře uvědomuje.
Žhavé letní počasí si v posledních dnech vzalo prázdniny a přinejmenším v sobotu to ještě bude platit. V neděli už se maximální teploty přiblíží tropické třicítce, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Letošní ročník karlovarského filmového festivalu, který je prvním po květnové smrti prezidenta Jiřího Bartošky, se chýlí ke konci. Vyvrcholí předáním cen v sobotu večer. Na poslední chvíli dorazil do Varů i nejvyšší představitel české vlády.
V Moskvě ve čtvrtek proběhl pohřeb exministra Romana Starovojta, který údajně spáchal sebevraždu krátce poté, co jej prezident Vladimir Putin odvolal z funkce. Šéf Kremlu na smutečním obřadu chyběl a neposlal ani věnec.
Hvězdy československého šoubyznysu v těchto červencových dnech míří do Karlových Varů. Filmový festival si nenechali ujít ani nejslavnější český hokejista Jaromír Jágra a jeho současná partnerka Dominika Branišová. Slavný útočník přišel do kontaktu i se svou expartnerkou Andreou Verešovou. A zazněla zajímavá slova.
Pod 20 procent klesly preference koalice Spolu v červnovém volebním modelu agentury Median. Volby by vyhrálo opoziční hnutí ANO, hlas by mu dala téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů.
Felix Slováček vždy dráždil Dádu Patrasovou tím, jak se ve společnosti má k jiným ženám. Svou manželku provokoval hudebník i z karlovarského filmového festivalu, který si nemohl nechat ujít. Objevila se tam i jedna z jeho múz, ale zdůraznila, že na akci žádný oficiální doprovod nemá.
I v lednu 2026 se jako každý rok zvýší průměrný důchod v rámci pravidelné valorizace. Podle aktuálních odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vzroste jeho výše o 656 až 672 korun. Dosáhne tak více než 21 800 korun. Informoval o tom web novinky.cz.
Do Karlových Varů již ve čtvrtek dorazila poslední z velkých festivalových hvězd, která okoření závěr letošního 59. ročníku filmové přehlídky. Dnes a zítra se mohou přítomní fanoušci kinematografie setkat se Stellanem Skarsgårdem.
V Česku se proslýchalo o tom, že Rusové plánují teroristický útok. Bezpečnostní složky státu nicméně možnou bezpečnostní hrozbu prověřily a vyvrátily. Byla také přijata nespecifikovaná preventivní opatření. Nikdo nebyl zatčen ani umístěn do vazby, informovalo Vojenské zpravodajství.
O víkendu se začne počasí lámat. Zatímco sobota se ponese v duchu posledních dní, v neděli se oteplí, uvedl ČHMÚ.cz.