Podle poslední analýzy pojistných výplat organizace Christian Aid způsobilo 10 nejdražších klimatických katastrof roku 2024 škody ve výši 229 miliard dolarů a zabilo více než 2 000 lidí. Největší část finančních škod byla zaznamenána ve Spojených státech, kde bude příští měsíc prezidentem klimatický skeptik Donald Trump.
Poprvé od zahájení sestavování tohoto žebříčku v roce 2018 byly dva hurikány – Helene a Milton – zodpovědné za ztráty přes 50 miliard dolarů každý. Tyto bouře zasáhly USA v září a říjnu, uvedl server The Guardian.
Mezi další velké klimatické katastrofy roku 2024 patřily tajfun Yagi v jihovýchodní Asii, který zabil nejméně 829 lidí a způsobil ekonomické škody ve výši 12,6 miliard dolarů, bouře Boris v Evropě, která zabila minimálně 26 lidí a způsobila škody za 5 miliard dolarů, a ničivé povodně v jižní Číně, Bavorsku, Valencii a v brazilském Rio Grande do Sul.
Vzestup finančního dopadu změny klimatu, způsobené lidskou činností, byl zřejmý i v dalším historickém milníku: všechny katastrofy v top 10 měly finanční následky přes 4 miliardy dolarů. U každé z těchto katastrof vědci z oblasti klimatologie spočítali, jaký vliv mělo spalování fosilních paliv, jako je plyn, ropa a uhlí, na jejich pravděpodobnost a intenzitu.
Dr. Mariam Zachariah, výzkumnice v oblasti klimatických změn na Imperial College London, uvedla: „Většina těchto katastrof má jasné stopy změny klimatu. Extrémní počasí způsobuje neuvěřitelné utrpení po celém světě. Tento report je jen náhledem na klimatickou devastaci v roce 2024. Existuje mnoho dalších such, vln veder, lesních požárů a povodní, které se stávají častějšími a intenzivnějšími.“
Tento žebříček sestavuje organizace Christian Aid na konci každého roku na základě dat o pojistných výplatách. Charita uvedla, že skutečné náklady na katastrofy budou pravděpodobně mnohem vyšší, protože mnozí lidé, zejména v chudých zemích, nejsou pojištěni.
Kromě těchto katastrof bylo v roce 2024 zaznamenáno i několik dalších, které měly nižší okamžitý finanční dopad, ale jejich dlouhodobé důsledky – v podobě ztrát na životech, zničení důležitých ekosystémů, či poškození potravinových dodávek, sociální stability nebo vzestupu hladiny moří – budou mít nevyčíslitelné následky. Mezi ně patřily povodně v západní Africe, sesuvy půdy na Filipínách, sucha v jižní Africe a vlny veder v Bangladéši, Gaze a východní Antarktidě.
Generální ředitel Christian Aid Patrick Watt vyzval globální politiky k redukci emisí a k navýšení kompenzací pro chudé země. „Lidské utrpení způsobené klimatickou krizí je odrazem politických rozhodnutí. Neexistuje nic přirozeného na rostoucí závažnosti a frekvenci such, povodní a bouří,“ uvedl.
„Katastrofy jsou zesíleny rozhodnutími pokračovat ve spalování fosilních paliv a umožnit růst emisí. A jsou ještě zhoršovány neustálým selháním v plnění finančních závazků vůči nejchudším a nejvíce zranitelným zemím.“
Cena elektřiny pro domácnosti v Česku i loni dále narůstala. V paritě kupní síly měny v prvním loňském pololetí činila podle Eurostatu 0,321 eura za kilowatthodinu. Cena platí pro domácnost s běžnou úrovní spotřeby. Oproti prvnímu pololetí roku 2021 tak zdražila o zhruba 85 procent.
Velkou změnu přinese rok 2025 na českých dálnicích, i když ne plošně. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) na sociální síti potvrdil, že na vybraných úsecích se letos začne jezdit rychlostí až 150 kilometrů za hodinu.
V Česku se i letos budou udělovat státní vyznamenání. Hned třikrát byla metálem během svého života oceněna Jiřina Bohdalová. Její historie s českými a dokonce i československými prezidenta je opravdu dlouhá.
Rok s letopočtem 2024 je u konce. Ještě tomu tak ale ani nebylo a princ William už byl přesvědčen, že jde o nejtěžší rok jeho života. Důvodem byly pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny.
I letos se přinejmenším jednou posune výplatní termín důchodů kvůli státnímu svátku. Na webu na to upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zároveň se chystá velká systémová změna ohledně výplatních termínů.
Do nového roku 2025 vstoupila i Dara Rolins, která se bude muset vyrovnat s jednou zásadní změnou. Na svědomí ji má její partner, bývalý český fotbalový reprezentant Pavel Nedvěd.
Bilance předvánočního útoku na trzích v německém Magdeburgu se opět změnila. Podle nejnovějších informací utrpělo zranění 299 lidí, uvedl web Deutschlandfunk. Dosud se uvádělo 235 zraněných.
Karlos Vémola už si mohl užívat zaslouženého sportovního důchodu, ale nakonec se nechal přemluvit a v kariéře hodlá pokračovat i v letošním roce. O titul už ale bojovat nebude, protože o něj v neděli přišel. Jak se to mohlo stát?
Moravskoslezští kriminalisté na přelomu roku objasnili brutální vraždu bezdomovce v Krnově, kterou má mít na svědomí teprve osmnáctiletý mladík. V případu byl obviněn i jeho o rok starší kamarád, který podezřelému pomohl s ukrytím těla.
Neodbytní jsou Dominika Gottová a její manžel Timo Tolkki, když jde o peníze. Nejstarší dcera slavného zpěváka by se chtěla dostat k dalším penězům z dědictví anebo ze zisku knihy, kterou o svém otci pomáhala napsat.
V Česku loni zemřelo při mimořádných událostech na dráhách 221 osob, uvedla Drážní inspekce v tiskové zprávě. Počet usmrcených i zraněných byl v porovnání s předchozími roky nižší. Více než 85 procent obětí jsou lidé, kteří v rozporu se zákonem vstoupili do kolejí, sdělili inspektoři.
Hokejová legenda Jaromír Jágr se svou přítelkyní přivítali nový rok v horském prostředí Šumavy, konkrétně nedaleko Špičáku. Společnost jim dělal bývalý fotbalový reprezentant David Limberský, s nímž si užívali silvestrovskou atmosféru.