Pohřeb i mejdan. Co se dělo po smrti Jiřího Bartošky (†78)?

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)
V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025), foto: Michael Zelinka / INCORP images
Marek Novotný DNES 14:42
Sdílej:

Česko se v úterý naposledy rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou, od jehož smrti zítra uplynou dva týdny. Veřejné poslední rozloučení v Rudolfinu přitom zdaleka nebylo jedinou akcí, kterou rodina připravila k uctění památky zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.  

Veřejné poslední rozloučení s Bartoškou se konalo v úterý ve Dvořákově síni Rudolfina. Od 10 hodin proudili lidé do vnitřních prostor honosné budovy v centru Prahy, kde bylo zřízeno pietní místo v podobě kanceláře populárního herce. Dveře se pro veřejnost uzavřely v 17:00. Den ale ještě zdaleka nekončil. 

Večer se totiž v útrobách konal mejdan jen pro zvané. Podle informací webu super.cz na večírku nechyběli Jiřina Bohdalová, Jiří Macháček, Jitka Schneiderová, Eliška Balzerová, Ivana Chýlková, Bolek Polívka, Miroslav Donutil, Petr Kostka nebo Jaroslav Satoranský. Dostavil se také premiér Petr Fiala (ODS). 

Úternímu rozloučení měl jeden důležitý smuteční akt také předcházet. Podle informací Blesku proběhl v tichosti a naprostém utajení pohřeb. "Pan Bartoška měl pohřeb už před několika dny, bylo to malinké," řekl zdroj deníku s tím, že obřad se uskutečnil na Karlovarsku. Mluvčí festivalu Uljana Donátová to nechtěla komentovat. 

Bartoška vystudoval činoherní herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde také v Divadle na provázku začínal. V divadelní kariéře pokračoval v ústeckém Činoherním studiu, následně zakotvil v Divadle Na zábradlí v Praze. Po sametové revoluci se přesunul do Divadla Bez zábradlí. 

Byl také úspěšným filmovým a televizním hercem, u diváků se proslavil například rolí v seriálu Sanitka. V roce 1999 získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve snímku Všichni moji blízcí. 

Bartoška je také neodmyslitelně spjatý se zmrtvýchvstáním Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. V roce 1994 se stal jeho prezidentem, kterým byl až do smrti. Zásadní byla pro festival jeho spolupráce s kritičkou Evou Zaoralovou. 

Bartoška se také angažoval v politických záležitostech. Za minulého režimu podepsal petici za propuštění Václava Havla či prohlášení Několik vět. V listopadu a prosinci 1989 během revolučních dní spoluzakládal Občanské fórum a oznamoval Havlovu kandidaturu na prezidenta během manifestace na Václavském náměstí. 

Témata:
Stalo se