Buckinghamský palác prolomil mlčení po výbušném rozhovoru prince Harryho, který poskytl BBC krátce poté, co soud zamítl jeho odvolání ve věci obnovení státem hrazené bezpečnostní ochrany ve Spojeném království.
Buckinghamský palác poprvé veřejně reagoval na výbušný rozhovor prince Harryho, který poskytl stanici BBC bezprostředně poté, co prohrál odvolání ohledně obnovení své státem financované bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Rozhovor se nesl v duchu tvrdé kritiky královské rodiny, především krále Karla III., kterého Harry obvinil z toho, že s ním odmítá komunikovat kvůli probíhajícímu sporu.
Palác v reakci vydal stručné, ale důrazné prohlášení: „Všechny tyto otázky byly opakovaně a důkladně přezkoumány soudy, které pokaždé dospěly ke stejnému závěru.“ Tím jasně dal najevo, že považuje celou záležitost za uzavřenou.
V rozhovoru princ Harry otevřeně hovořil o hlubokém rozkolu uvnitř královské rodiny a naznačil, že pokud by se jemu, jeho manželce Meghan nebo jejich dětem něco stalo, odpovědnost ponese právě „Firma“ – jak se často v zákulisí označuje královský aparát. „Podívejte se, kde by ležela odpovědnost. Nechcete nás snad udržet v bezpečí?“ řekl doslova.
Rozsudek, podle kterého mu státem placená ochrana nenáleží, označil Harry za „dobře zinscenované spiknutí establishmentu“ a přiznal, že ho verdikt překvapil. Podle svých slov tak ztratil možnost bezpečně přivést svou rodinu zpět do Británie. V rozhovoru zazněla i emotivní slova o jeho otci: „Nevím, kolik času mu ještě zbývá.“ Zároveň však odmítl, že by po něm žádal zásah: „Nechtěl jsem, aby zasahoval. Jen aby ustoupil a nechal odborníky dělat svou práci.“
Princ přiznal, že je mu smutno po rodné zemi, kterou by rád ukázal svým dětem, ale za současné situace to nepovažuje za možné. Připustil také, že některé členy rodiny kvůli své knize možná ztratil nadobro. Tvrdí však, že jim odpustil a stále věří v možnost smíření – byť podle něj musí iniciativa přijít ze strany krále Karla.
Z rozhovoru navíc vyplynulo, že Harry se cítí být „vyčleněn“ a tvrdí, že s ním bylo během soudního sporu zacházeno „zcela jinak než s kýmkoli jiným, kdo kdy v monarchii byl“. Soudní řízení podle něj odhalilo jeho nejhorší obavy: že člen královské rodiny nemůže být v bezpečí, pokud se rozhodne žít mimo její dosah.
Celá kauza dál prohlubuje napětí mezi princem Harrym a britskou monarchií, a přestože on sám volá po smíření, jeho slova i tón rozhovoru naznačují, že cesta zpět bude více než složitá.
Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.