Policie vyzvala Sněmovnu k vydání Okamury. Jeho kampaň mohla být rasistická

Tomio Okamura
Tomio Okamura, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Libor Novák 7. ledna 2025 11:42
Sdílej:

Pražští kriminalisté oficiálně požádali Poslaneckou sněmovnu o vydání poslance a předsedy hnutí SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání. Tento krok souvisí podle Novinek s kontroverzní plakátovou kampaní hnutí, která byla označena za rasistickou a podněcující nenávist vůči skupinám obyvatel. Informaci potvrdil šéf žalobců z Prahy 1 Jan Lelek.

Kampaň, jež byla spuštěna po neúspěchu SPD v evropských volbách, zahrnovala vizuály vytvořené pomocí umělé inteligence. Ty zobrazovaly například Afričana v zakrvavené košili s nožem jako „lékaře z dovozu“ nebo romské děti kouřící cigarety s heslem: „Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj’ na háku…“

Jeden z těchto motivů byl použit i ve videu SPD a v podobě obrovského banneru na Václavském náměstí. Tato kampaň vyvolala vlnu kritiky od odborníků na média, neziskových organizací i politických činitelů, včetně pražského radního Jiřího Pospíšila, kteří podali trestní oznámení.

Podle Lelka policie dospěla k závěru, že existují důvody pro zahájení trestního stíhání Okamury, ale k tomu je nejprve nutné, aby ho Poslanecká sněmovna zbavila imunity. Pokud by bylo trestní stíhání zahájeno a případ dospěl k soudu, mohl by Okamura čelit trestu odnětí svobody v délce od šesti měsíců do tří let.

Okamura se ke kauze vyjádřil s tím, že o žádosti policie zatím nemá žádné informace. Stejně tak předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová uvedla, že žádný takový dokument dosud do Sněmovny nedorazil.

Policie zdůraznila, že žádost souvisí s podezřením ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Případ je stále ve fázi prověřování a bližší informace nemohou být zveřejněny. 

Témata:
Stalo se
Magazín
Mars, ilustrační fotografie.

Důkazy o životě ve vesmíru? NASA možná něco našla, je tu ale problém

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.

České celebrity
Tereza Kostková a Marta Jandová

Marta Jandová opět promluvila o strašáku vážné nemoci

Marta Jandová šla loni s pravdou ven v jedné citlivé věci, kterou by žádná žena nechtěla zažít. Některé ženy ale nemají na výběr, což byl případ populární zpěvačky. Lékaři u ní odhalili jeden velký potenciální problém, který se rozhodla řešit. 

České celebrity
Libor Bouček s manželkou.

Libor Bouček na zásadním místě. Tady se před 11 lety začal psát krásný příběh

Libor Bouček se svou rodinou utíká před zimou na exotickou dovolenou, kde si dopřejí slunce a teplo. Zvolili Mauricius, destinaci, která pro něj a jeho manželku Gabrielu nese hluboký emocionální význam a spoustu nezapomenutelných vzpomínek.

Počasí
podzimní počasí, ilustrační fotografie

Rok 2024 byl z pohledu počasí významný. Bohužel ne moc pozitivně

Rok 2024 se stal významným milníkem v dějinách klimatické změny, když byl poprvé zaznamenán průměrný globální nárůst teploty o více než 1,5 °C ve srovnání s předindustriálním obdobím. Tento symbolický práh, který byl stanoven jako ideální hranice v Pařížské dohodě, je varovným signálem pro celý svět. Vědci však zdůrazňují, že tento nárůst je zatím pouze dočasný, a naléhavě vyzývají k rozhodné akci, která by mohla změnit trajektorii budoucího klimatu.