Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou (†78). Chystá se i program jen pro zvané

Pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky
Pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky, foto: Cyril Popek / INCORP images
Marek Novotný DNES 09:13
Sdílej:

Byl to ve čtvrtek týden od chvíle, co Česko zasáhla smutná zpráva o smrti Jiřího Bartošky. Nyní už vrcholí přípravy na poslední rozloučení s legendárním hercem a prezidentem karlovarského filmového festivalu. To bude mít i neveřejnou část. 

Poslední rozloučení s Bartoškou, který zemřel ve věku 78 let, se uskuteční v úterý ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Veřejnost bude mít možnost uctít památku charismatického herce a dlouholetého prezidenta karlovarského festivalu od 10 do 17 hodin. Připraveny budou kondolenční knihy. 

Podle informací deníku Blesk se s úklidem nezačne ihned po 17. hodině. Na přání zesnulého má totiž následovat mejdan pro více než 900 pozvaných hostů. Proběhne na stejném místě jako smuteční obřad. 

Potvrzují to slova pracovníků České televize, která bude v úterý přenášet poslední rozloučení s populárním hercem. "Celodenní pokrytí události zakončí program ČT24 půlhodinovým speciálem, který odvysílá před 17. hodinou, kdy se prostor Rudolfina uzavře pro veřejnost," řekl deníku mluvčí ČT Radek Konečný.

"Večerní program v Rudolfinu proběhne v souladu s přáním rodiny a s plným respektem už bez přítomnosti televizních kamer," dodal mluvčí. 

Bartoška vystudoval činoherní herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde také v Divadle na provázku začínal. V divadelní kariéře pokračoval v ústeckém Činoherním studiu, následně zakotvil v Divadle Na zábradlí v Praze. Po sametové revoluci se přesunul do Divadla Bez zábradlí. 

Byl také úspěšným filmovým a televizním hercem, u diváků se proslavil například rolí v seriálu Sanitka. V roce 1999 získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve snímku Všichni moji blízcí. 

Bartoška je také neodmyslitelně spjatý se zmrtvýchvstáním Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. V roce 1994 se stal jeho prezidentem, kterým byl až do smrti. Zásadní byla pro festival jeho spolupráce s kritičkou Evou Zaoralovou. 

Témata:
Stalo se
Domácí
Záchranná služba

V Česku panuje podezření na nákazu ebolou. Jasno bude dnes

V Česku panuje podezření na přítomnost člověka nakaženého ebolou. Za přísných podmínek byl v pátek večer převezen americký občan z Tábora do pražské Fakultní nemocnice Bulovka. Výsledky klíčových testů by měly být známé dnes. 

Počasí
Jarní počasí

Počasí: Příští týden se do Česka vrátí téměř letní teploty

Příští týden se do Česka vrátí oteplení. Podle ČHMÚ.cz denní maxima vyrostou nad 25 stupňů.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Bez pomoci to nezvládne? Princ Harry má podle experta psychické problémy

Princ Harry (40) svým nedávným rozhovorem pro stanici BBC opět vzbudil pozornost veřejnosti i odborníků. Podle psychiatra Raje Persauda se stále nedokázal vyrovnat s traumatem z dětství, konkrétně se smrtí své matky, princezny Diany. Odborník má jasno – Harry potřebuje odbornou pomoc.

Světové celebrity
Robert De Niro

Robert De Niro otevřeně: Herci se bojí pomsty, ale už o Trumpovi nemůžu mlčet...

Na slavnostním zahájení filmového festivalu v Cannes přebíral Robert De Niro čestnou Zlatou palmu za celoživotní přínos kinematografii. Ocenění sice přijal s pokorou, ale okamžik využil k politickému poselství. Ve vášnivém projevu varoval před vzestupem autoritářství a vyzval k obraně umění, demokracie a lidské důstojnosti. Jeho slova zněla důrazně a nekompromisně, a přestože ho nadšený potlesk dojal, přiznal, že se při něm musel zhluboka nadechnout, aby se zklidnil. „Ano, dojalo mě to. Jak by také ne?“ řekl De Niro druhý den ráno.