Rok 2024 se zapsal do historie jako nejteplejší rok, který kdy byl zaznamenán, překonávající dosavadní rekord z roku 2023 a poprvé překračující kritickou hranici stanovenou Pařížskou dohodou o klimatu. Uvedl to server CNN. Vědci také varovali, že pokud svět nezačne s oteplováním něco dělat, nadcházející desetiletí mohou být i výrazně teplejší.
Podle údajů evropské monitorovací agentury Copernicus byla globální průměrná teplota o 1,6 stupně vyšší ve srovnání s obdobím před průmyslovou revolucí, kdy lidstvo začalo masivně využívat fosilní paliva. Tento milník vyvolává vážné obavy vědců, protože dlouhodobé překročení této hranice by mohlo znamenat nevratné změny pro lidskou společnost a přírodní ekosystémy.
Zatímco jednorázové překročení této hodnoty vědci vnímají jako varovný signál, nikoliv jako definitivní bod zlomu, rok 2024 ukazuje, jak blízko k tomuto nebezpečí lidstvo již je. Podle Joeriho Rogelje, profesora klimatických studií na Imperial College v Londýně, tento rekord svědčí o tom, že se rychle blížíme k mezní situaci, kterou bude obtížné zvládnout. Data z analýzy Copernicus navíc ukazují, že uplynulý rok byl jen dalším z celé série extrémně teplých let – všech deset nejteplejších let v historii se odehrálo v posledním desetiletí.
Za těmito čísly se skrývají devastující důsledky. Každý zlomek stupně navíc znamená větší riziko pro lidi i ekosystémy, jak zdůraznil Rogelj. Extrémní počasí, které se v roce 2024 projevilo po celém světě, odhaluje, jak zničující již současné oteplování je. Spojené státy zažily dvě po sobě jdoucí ničivé hurikány, podpořené mimořádně teplými oceány, které si vyžádaly stovky obětí. Španělsko čelilo katastrofálním záplavám, které připravily o život více než 200 lidí. Amazonské řeky se propadly na rekordně nízké hladiny během nejhoršího sucha v historii regionu a Filipíny zažily mimořádně intenzivní tajfunovou sezónu, během níž udeřilo šest bouří během pouhých třiceti dnů.
Klimatická krize hrála klíčovou roli ve všech těchto extrémech, jak ukazují vědecké analýzy. Přestože hlavním faktorem rekordního tepla zůstává klimatická změna způsobená člověkem, rok 2024 byl také ovlivněn dalšími fenomény. Patří mezi ně jev El Niño, který má přirozený oteplující efekt, a regulace snižující znečištění z lodní dopravy, což sice prospívá lidskému zdraví, ale zároveň snižuje množství částic odrážejících sluneční záření zpět do vesmíru. Další vliv mohla mít erupce podmořské sopky v roce 2022, která uvolnila obrovské množství vodní páry – silného skleníkového plynu – do atmosféry.
Podle vědců je nepravděpodobné, že by rok 2025 překonal rekord roku 2024, zejména vzhledem k příchodu jevu La Niña, který má na globální klima ochlazující vliv. To však neznamená, že klimatická krize polevuje. Jak upozornil Paulo Ceppi, klimatolog z Imperial College, krátkodobé ochlazení nemění dlouhodobý trend oteplování, který je jasně vzestupný.
Budoucí dekády pravděpodobně přinesou ještě vyšší teploty, pokud lidstvo nezmění své chování. „Svět nepotřebuje zázračné řešení,“ zdůraznila klimatoložka Friederike Otto. „Přesně víme, co je třeba udělat – přejít od fosilních paliv k udržitelným zdrojům energie.“ Tento krok je nejen nezbytný pro ochranu planety, ale i pro zabezpečení budoucnosti lidské civilizace.
Kladenský hokej rovná se Jaromír Jágr. Momentálně to platí na ledě i v zákulisí, protože slavný útočník je hráčem i majitelem Rytířů. Obojí se ale může v následujících týdnech a měsících změnit. Dnes se totiž objevily zajímavé informace.
Při útoku nožem v německém městě Aschaffenburg ve spolkové zemi Bavorsko zemřel dvouletý hoch a jednačtyřicetiletý muž. Další dva lidé utrpěli zranění. O události informoval web DW s odkazem na vyjádření policie. Podezřelý Afghánec byl zadržen. Motiv činu není známý, policisté se obrací na svědky.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.
Česko v úterý oběhla další smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Okolnosti jeho úmrtí jsou smutné i z toho důvodu, že 79. narozeniny měl teprve v pondělí.
Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.
Ukrajinská armáda oznámila útoky dronů na ruské cíle, včetně požáru na ropném skladu a výbuchů v závodě na výrobu vojenských letadel. Podle ukrajinských úřadů byl zasažen ropný sklad poblíž města Liski v západní Voroněžské oblasti, kde „hořely nádrže s palivem používaným okupanty“.
Stalo se to, co nikdo nepředpokládal. Princ Harry se dohodl na mimosoudním vyrovnání s mediálním domem News Group Newspapers, vydavatelem bulvárního deníku The Sun. Informuje o tom stanice Sky News. V úterý měl původně začít soudní spor, ale zahájení procesu bylo o den odloženo. Ve středu bylo oznámeno, že se obě strany sporu dohodly.
Česko se v probíhajícím týdnu obávalo o legendární Jiřinu Bohdalovou, u které se zásadním způsobem zhoršily potíže se štítnou žlázou. Musela proto na operaci. Lékaři se ale o slavnou herečku strachovali i po samotném zákroku. Proč?
Sluneční bouře fascinují a současně představují výzvu pro lidstvo už po staletí. Tyto úchvatné jevy, jako je například aurora borealis, vznikají díky slunečním erupcím – intenzivním výbuchům energie na povrchu Slunce. Přestože jsou tyto jevy okouzlující, skrývají v sobě i nebezpečí: silné sluneční bouře mohou narušit telekomunikace, satelity i elektrické sítě, což by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro globální společnost.
Hodně zvláštní je v posledních dnech dění kolem Tomáše Varteckého, který se rozhodl řešit své problémy. Lidé však mohli nabýt dojmu, že místo manželky mu pomáhá jen bývalá partnerka Anna K. K věci se proto rozhodla promluvit osoba, která má rozhodně co říct.
Druhým dnem po sobě vydává Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) výstrahu před ledovkou. Tentokrát na ni upozorňuje s předstihem, protože její tvorba hrozí během čtvrtečního dne, a to především v západní polovině země.
Zajetí dvou severokorejských vojáků na Ukrajině přináší důkazy o tom, že Severní Korea skutečně poskytuje vojenskou podporu Rusku. Tento vývoj nejen potvrzuje dlouhodobé podezření, ale také zdůrazňuje hlubší vazby mezi Moskvou a Pchjongjangem, které byly upevněny podpisem "bezlimitní" partnerské dohody v loňském roce, píše Politico.