Rok 2024 se zapsal do historie jako nejteplejší rok, který kdy byl zaznamenán, překonávající dosavadní rekord z roku 2023 a poprvé překračující kritickou hranici stanovenou Pařížskou dohodou o klimatu. Uvedl to server CNN. Vědci také varovali, že pokud svět nezačne s oteplováním něco dělat, nadcházející desetiletí mohou být i výrazně teplejší.
Podle údajů evropské monitorovací agentury Copernicus byla globální průměrná teplota o 1,6 stupně vyšší ve srovnání s obdobím před průmyslovou revolucí, kdy lidstvo začalo masivně využívat fosilní paliva. Tento milník vyvolává vážné obavy vědců, protože dlouhodobé překročení této hranice by mohlo znamenat nevratné změny pro lidskou společnost a přírodní ekosystémy.
Zatímco jednorázové překročení této hodnoty vědci vnímají jako varovný signál, nikoliv jako definitivní bod zlomu, rok 2024 ukazuje, jak blízko k tomuto nebezpečí lidstvo již je. Podle Joeriho Rogelje, profesora klimatických studií na Imperial College v Londýně, tento rekord svědčí o tom, že se rychle blížíme k mezní situaci, kterou bude obtížné zvládnout. Data z analýzy Copernicus navíc ukazují, že uplynulý rok byl jen dalším z celé série extrémně teplých let – všech deset nejteplejších let v historii se odehrálo v posledním desetiletí.
Za těmito čísly se skrývají devastující důsledky. Každý zlomek stupně navíc znamená větší riziko pro lidi i ekosystémy, jak zdůraznil Rogelj. Extrémní počasí, které se v roce 2024 projevilo po celém světě, odhaluje, jak zničující již současné oteplování je. Spojené státy zažily dvě po sobě jdoucí ničivé hurikány, podpořené mimořádně teplými oceány, které si vyžádaly stovky obětí. Španělsko čelilo katastrofálním záplavám, které připravily o život více než 200 lidí. Amazonské řeky se propadly na rekordně nízké hladiny během nejhoršího sucha v historii regionu a Filipíny zažily mimořádně intenzivní tajfunovou sezónu, během níž udeřilo šest bouří během pouhých třiceti dnů.
Klimatická krize hrála klíčovou roli ve všech těchto extrémech, jak ukazují vědecké analýzy. Přestože hlavním faktorem rekordního tepla zůstává klimatická změna způsobená člověkem, rok 2024 byl také ovlivněn dalšími fenomény. Patří mezi ně jev El Niño, který má přirozený oteplující efekt, a regulace snižující znečištění z lodní dopravy, což sice prospívá lidskému zdraví, ale zároveň snižuje množství částic odrážejících sluneční záření zpět do vesmíru. Další vliv mohla mít erupce podmořské sopky v roce 2022, která uvolnila obrovské množství vodní páry – silného skleníkového plynu – do atmosféry.
Podle vědců je nepravděpodobné, že by rok 2025 překonal rekord roku 2024, zejména vzhledem k příchodu jevu La Niña, který má na globální klima ochlazující vliv. To však neznamená, že klimatická krize polevuje. Jak upozornil Paulo Ceppi, klimatolog z Imperial College, krátkodobé ochlazení nemění dlouhodobý trend oteplování, který je jasně vzestupný.
Budoucí dekády pravděpodobně přinesou ještě vyšší teploty, pokud lidstvo nezmění své chování. „Svět nepotřebuje zázračné řešení,“ zdůraznila klimatoložka Friederike Otto. „Přesně víme, co je třeba udělat – přejít od fosilních paliv k udržitelným zdrojům energie.“ Tento krok je nejen nezbytný pro ochranu planety, ale i pro zabezpečení budoucnosti lidské civilizace.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.