Čechům nezapomněli k Vánocům popřát vrcholní politici. Již v pondělí pustil do světa své přání prezident Petr Pavel, který promluvil společně s manželkou Evou. Dnes se k hlavě státu připojil premiér Petr Fiala (ODS) se svým vzkazem občanům.
Pavlová zmínila, že v českých domácnostech se odlišují slavnostní vánoční tabule, zvyky, tradice i přání. "Věřím, že jedno přání máme ale všichni společné. Chceme Vánoce v pohodě, klidu a obklopení těch, kdo jsou nám nejbližší. Přejeme si, abyste měli Vánoce dle vašich přání. Pomozte, prosím, taková přání plnit," řekla první dáma.
Podle prezidenta si letos Česko prošlo nelehkými chvílemi, které však opět ukázaly, jak silná a soudržná umí společnost být. "Vidět to bylo zejména při povodních, kdy lidé opět projevili ohromnou vlnu dobré vůle a ochoty si navzájem pomáhat, když se dostaneme do úzkých. Jednoduše solidarita a vzájemná podpora jsou hodnoty, které bychom měli cítit nejen o Vánocích," doplnil Pavel svou manželku.
"Milí přátelé, dovolte, abych vám všem popřál klidné a požehnané Vánoce. Vánoce jsou svátky, které mám hrozně rád, a věřím, že vy taky. Jsou to chvíle, kdy můžeme být se svými blízkými, kdy prožíváme radost, kdy zažíváme určité zklidnění, a to myslím, že všichni vítáme a všichni potřebujeme," uvedl premiér.
Podle Fialy si lidé o Vánocích vždy uvědomí, co je v životě opravdu důležité. "Lidé kolem nás, zdraví, pocit štěstí, radosti. Jsou to krásné chvíle. Tak vám přeji, abyste i ty letošní Vánoce prožili co nejlépe a abyste si odpočinuli, abyste prostě měli krásné vánoční svátky," vzkázal lídr občanských demokratů.
Pavel i Fiala v nadcházejících dnech promluví k občanům z titulu svých politických funkcí. Premiér přednese svou řeč ve čtvrtek 26. prosince. Prezident bude mít projev tradičně na Nový rok.
Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se po devíti letech objeví v politickém diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na obrazovkách České televize. Šéf jedné z koaličních stran přijal pozvánku od televizních dramaturgů.
Českou hudební scénou v týdnu otřásla zpráva o úmrtí někdejšího klávesisty kapely Olympic Jiřího Valenty. Podle dostupných informací si měl hudebník, jenž legendární formaci opustil před šesti lety, sám vzít život.
Česko má sice před sebou ještě jeden den meteorologické zimy, ale už na konci února u nás panuje jarní počasí. V pátek dokonce poprvé v letošním roce vyšplhala teplota alespoň na 20 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Dádu Patrasovou potkalo něco, s čím rozhodně nepočítala. Na sociálních sítích se totiž začala šířit zpráva o jejím údajném úmrtí. V takovém případě existuje jediná možná obrana. Patrasová se ozvala, aby uklidnila všechny fanoušky v Česku i na Slovensku.
Internetový gigant Meta chystá na sociální síti Instagram nové opatření, které má chránit dětské uživatele před nebezpečným obsahem. Upozornila na to BBC. Děje se tak v době, kdy některé země uvažují o úplných zákazech pro děti na sítích.
Agáta Hanychová opravdu nezažívá klidné časy. Do křížku se dostala i s kamarádkou Ornellou Koktovou, zároveň se opět stupňuje napětí ve vztahu s bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. Všechno nasvědčuje tomu, že jejich vzájemná dohoda je jenom cárem papíru.
V Česku už na přelomu února a března panuje jarní počasí. Nic se na tom nezmění ani o víkendu, kdy se navíc nad území republiky dostane saharský prach. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Česká televize připravuje výstavu Svět Jiřiny Bohdalové, která bude věnována jedné z nejvýraznějších osobností české filmové, divadelní a televizní historie. Expozice nabídne ucelený pohled na mimořádně rozsáhlou hereckou kariéru Jiřiny Bohdalové, jež se výrazně zapsala do kulturní paměti několika generací diváků.
Pondělní nehodu ministerského auta, v němž cestoval ministr kultury Oto Klempíř, zavinil jeho řidič. Policie ji vyřešila přímo na místě. Klempíř se po nehodě dopravil na ministerstvo jinak, ale nakonec zamířil do nemocnice. Vyšetření naštěstí neodhalilo žádný závažný problém.
Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek prostřednictvím dopisu vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby znovu pustil ropu do Maďarska. Kyjev si také má podle Orbána odpustit jakékoliv další útoky na maďarskou energetickou bezpečnost.
Britský princ Harry u příležitosti čtvrtého výročí zahájení ruské invaze na Ukrajinu ocenil tamní obyvatele a prohlásil, že jejich síla je inspirací pro celý svět. V poselství adresovaném rehabilitačnímu centru Superhumans, které se stará o zraněné válečné veterány, Harry uvedl, že Ukrajina ukázala lidstvu, jak vypadá skutečná odolnost.
Pokrovsk je zcela v rukou ruských vojáků, míní experti z Institutu pro studium války (ISW). Neplatí však domněnky Moskvy, že po pádu města se invazní armádě otevře cesta k zásadnímu postupu dále na západ. Nic takového se podle odborníků neděje.