Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Expertka popsala přehlížený, ale podstatný faktor

Počasí, ilustrační fotografie.
Počasí, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Libor Novák 24. ledna 2025 14:39
Sdílej:

Německá klimatická aktivistka Luisa Neubauer, známá z hnutí Fridays for Future, varuje, že rostoucí extrémní počasí, spojené s globálním oteplováním, nepřináší očekávanou podporu politických opatření na ochranu klimatu. Naopak pro The Guardian upozorňuje na vzestup konspiračních teorií, které podkopávají důvěru veřejnosti a využívají přírodní katastrofy k šíření dezinformací.

Neubauer přiznává, že věřila, že velké katastrofy, jako jsou hurikány, povodně nebo požáry, povedou k politické odpovědnosti a jednotě ve snaze čelit klimatické krizi. Její optimismus však nahradilo zklamání, když viděla, jak hurikán Helene a ničivé požáry v Kalifornii poskytly argumenty odpůrcům klimatických opatření. Podobná situace nastala i ve Španělsku, kde záplavy ve Valencii přispěly k šíření dezinformací.

Kritiku směřuje také na vliv pravicových extremistů a známých osobností, jako je Elon Musk, který podle ní posiluje krajně pravicové strany a podporuje klimatické skeptiky. Neubauer označila Muskovu podporu AfD (Alternativa pro Německo) za příklad destruktivního vlivu na veřejnou debatu o klimatu a demokracii. Musk nedávno vystoupil s názory, které oslavovali neonacisté, a veřejně podpořil krajně pravicovou rétoriku v Německu i ve Spojených státech.

Neubauer zdůrazňuje, že klimatická krize již dávno není jen technickým problémem, který lze vyřešit inovacemi. „Pokud neexistuje společná realita, ve které operujeme, nebude možné pokročit v přechodu ke klimaticky šetrné společnosti,“ řekla. Zmiňuje také klesající zájem o ekologické technologie, jako jsou tepelná čerpadla a elektromobily, a varuje před jejich zneužíváním k šíření nenávisti a dezinformací.

Aktivistka kritizuje nejen krajní pravici, ale i centristické politiky, kteří podle ní normalizují nenávistnou rétoriku vůči klimatickým aktivistům. Podle Neubauer zůstává největším selháním hnutí Fridays for Future neschopnost zakotvit klimatickou politiku jako udržitelnou součást demokratického systému, která by přežila i bez jejich aktivního tlaku.

Neubauer varuje, že Německo je jen jedním z příkladů, jak liberální demokracie po celém světě selhávají v boji proti klimatické krizi. Zmiňuje, že vzestup krajní pravice a její propojení s mezinárodními sítěmi odpůrců klimatických opatření představuje vážnou hrozbu nejen pro ochranu klimatu, ale i pro samotnou demokracii.

Stalo se