Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy.
Jeden z vládních úředníků serveru Meduza řekl: „Hlavním pocitem je zklamání. Očekávali jsme, že bojování skončí, a spolu s tím dojde i k nějakému zmírnění sankcí. Místo toho se tlak jen zvyšuje.“
Rusko čelí ekonomickým problémům, které se na konci roku 2024 staly „bodem napětí“. Velké podniky otevřeně kritizovaly vysoké úrokové sazby stanovené Centrální bankou. „Většina firem zatím přežívá, někteří dokonce rostou, ale to jen díky využívání opuštěných aktiv zahraničních společností. Všichni vědí, že to nebude trvat věčně,“ uvedl konzultant spolupracující s ruskou vládou.
Výsledek prezidentských voleb v USA v roce 2024, kdy zvítězil Donald Trump, přinesl mezi ruskými elitami určitou naději na rychlejší mírové jednání. Tyto naděje však postupně slábnou, protože pozice Trumpa a Kremlu ohledně podmínek míru se výrazně liší.
Podle jednoho ze zdrojů je pro Vladimira Putina klíčové získat kontrolu nad čtyřmi ukrajinskými regiony. Trump má však vlastní představy, což vytváří nejistotu ohledně možného kompromisu.
I přes válečnou únavu čelí Kreml dilematu ohledně toho, co bude následovat po skončení konfliktu. „Pokud SVO skončí, co přijde dál? Jak vysvětlíme lidem, proč je teď těžké a kdy se situace zlepší? Nikdo na tyto otázky nemá odpovědi,“ uvedl zdroj blízký prezidentské administrativě.
Na nedávném semináři pro místní gubernátory diskutovala administrativa scénáře pro „poválečnou realitu“. Jednou z možností bylo uspořádání předčasných voleb v roce 2025 a vytvoření tzv. „parlamentu vítězství“, který by zahrnoval podíl vojenského personálu. Tyto návrhy však zatím nejsou konkrétní.
Další možností, jak obnovit veřejnou podporu, by mohla být hlubší integrace s Běloruskem. To by zahrnovalo například společné úřady nebo dokonce „sjednocení zemí“. Zda je tento scénář realistický, však závisí na běloruském prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, který si přeje zachovat svou plnou moc.
Podle průzkumů většina Rusů podporuje zahájení mírových jednání. I data z prokremelských průzkumů ukazují, že dvě třetiny obyvatel byly nespokojené s výsledky roku 2024. Navzdory tomu se zdá, že Kreml zůstává odhodlán pokračovat ve své současné strategii a označit jakýkoli výsledek za vítězství.
Válka na Ukrajině tak nejen pokračuje, ale stává se zdrojem rostoucí nejistoty a rozdělení i mezi samotnými ruskými elitami. Jakýkoliv posun směrem k míru bude záviset na schopnosti vedení najít kompromis, který bude přijatelný jak doma, tak v zahraničí.
Počasí bude příští týden nezvykle teplé. Podle ČHMÚ.cz se denní maxima budou pohybovat až k 11 stupňům.
Patricie Pagáčová samozřejmě sleduje lidi kolem sebe, takže si všímá toho, jak se chovají. I proto jí zřejmě nedělá problém pojmenovat, co se jí na dnešní společnosti nelíbí. Souvisí to s moderními technologiemi.
Princ William s vévodkyní Kate se ukázali jako přísní rodiče. Své děti sice vedou k samostatnosti, určité chování jim ale tolerovat nebudou.
Na slavnostní premiéře nové české pohádky Zlatovláska se do centra pozornosti dostal především mladý herec Tomáš Weber, který si zahrál hlavní roli Jiříka. Tento pětadvacetiletý talent, pro nějž byla role Jiříka jednou z prvních velkých příležitostí na filmovém plátně, se v rozhovoru pro Expres podělil o své dojmy z natáčení, výzvy, které musel překonat, i o své herecké ambice do budoucna.
Polský premiér Donald Tusk ve středu obvinil Rusko z plánování rozsáhlé teroristické kampaně zaměřené na letadla po celém světě. Na schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským Tusk prohlásil: „Mohu potvrdit, že Rusko plánovalo činy leteckého teroru, nejen proti Polsku, ale proti aeroliniím na celém světě.“ Uvedl to server Politico.
Princ Harry vyjádřil přesvědčení, že život ve Spojených státech je tím, co by si pro něj jeho matka, princezna Diana, přála. V rozhovoru na konferenci New York Times Dealbook Summit uvedl, že život v Kalifornii s manželkou Meghan Markleovou a jejich dětmi považuje za ideální prostředí pro rodinný život.
Princ William (42) poprvé po dlouhé době zmínil svého bratra Harryho (40) v rámci svého nového dokumentu Prince William: We Can End Homelessness, který se věnuje problematice bezdomovectví.
Britský moderátor a novinář Jeremy Clarkson (64), známý především díky pořadu Top Gear, se o víkendu podělil o své zdravotní problémy, které ho přivedly až na operační sál kvůli vážné srdeční komplikaci.
V roce 2024 byl na území České republiky zaznamenán nadnormální úhrn srážek. Podle předběžných údajů činí průměrný roční úhrn srážek 777 mm, což představuje 114 % průměru pro období 1991–2020.
Hospicová sestra Julie McFaddenová, která se dlouhodobě věnuje péči o umírající pacienty, sdílí své poznatky a zkušenosti, aby zmírnila obavy spojené s umíráním. Podle ní existuje několik běžných fyzických a psychických příznaků, které naznačují blížící se konec života. Ve svých videích na platformách, jako je YouTube, Julie odhaluje podrobnosti o těchto projevech, aby pomohla rodinám pochopit proces umírání a vyrovnat se s ním.
Marek Eben z televizních obrazovek působí jako osobnost, která umí spojovat. Byl by tedy ideálním materiálem na prezidenta. Česko ale momentálně jednoho má a ještě nějaký čas mít nebude. Eben navíc už před lety prozradil, zda by stál o pozici hlavy státu.
Vítězka reality show Bachelor Sabina Pšádová, která nedávno poskytla upřímný rozhovor v talk show Superchat, otevřeně promluvila o svém boji s psychickými problémy, úzkostmi a nízkým sebevědomím. Přestože dnes působí jako sebevědomá modelka a inspirativní osobnost, její cesta nebyla jednoduchá.