Prezidenti Ruska a Ázerbájdžánu, Vladimir Putin a Ilham Alijev, telefonicky diskutovali o tragické havárii osobního letadla společnosti AZAL, k níž došlo 25. prosince poblíž Aktau v Kazachstánu. Informovala o tom tisková služba Kremlu.
Během rozhovoru zaznělo, že se ázerbájdžánský letoun pokusil přistát na letišti v Grozném v době, kdy toto město spolu s Mozdokem a Vladikavkazem čelilo útokům ukrajinských bezpilotních letounů. Ruská protivzdušná obrana tyto útoky odrážela, což mohlo mít vliv na bezpečnost letadla.
„Osobní letadlo Ázerbájdžánských aerolinií opakovaně podle plánu přistávalo v Grozném, přičemž v tu dobu probíhaly útoky ukrajinských UAV na města v oblasti a systémy ruské protivzdušné obrany byly v provozu,“ uvedla agentura TASS.
Vladimir Putin se omluvil za incident, který se odehrál v ruském vzdušném prostoru, a vyjádřil hlubokou soustrast rodinám obětí. „Prezident Putin se omluvil za skutečnost, že k této tragédii došlo v ruském vzdušném prostoru, a zároveň vyjádřil upřímnou soustrast rodinám obětí a popřál zraněným rychlé zotavení,“ uvedla tisková služba.
Na vyšetřování katastrofy spolupracují vyšetřovací orgány Ruska, Ázerbájdžánu a Kazachstánu. Podle Kremlu se v Grozném nacházejí dva zástupci Generální prokuratury Ázerbájdžánu, kteří koordinují činnost s ruskými úřady, včetně Vyšetřovacího výboru Ruské federace.
Ruský Vyšetřovací výbor zahájil trestní řízení podle článku 263 trestního zákoníku, který se týká porušení pravidel bezpečnosti provozu a provozování letecké dopravy. Specialisté, jak civilní, tak vojenští, jsou vyslýcháni, aby se zjistily všechny okolnosti vedoucí k havárii.
Kreml zdůraznil, že je důležitá intenzivní spolupráce mezi příslušnými úřady všech tří zemí. Tento tragický incident ukazuje potřebu zvýšené koordinace v otázkách letecké bezpečnosti v oblasti, kde probíhají vojenské operace a kde je provoz letecké dopravy vystaven vyššímu riziku.
Ruská státní média a oficiální představitelé, včetně mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, zdůrazňují nutnost počkat na výsledky vyšetřování, zatímco zcela opomíjejí možnost, že letadlo mohlo být sestřeleno.
Peskov na dotaz ohledně požadavku ázerbájdžánského poslance na ruskou omluvu odpověděl: „Tento letecký incident je stále předmětem vyšetřování. Nejsme oprávněni jej hodnotit, dokud nebudou zveřejněny závěry." Jeho postoj však odráží obvyklou strategii Kremlu při řešení podobných situací, kdy je prioritou minimalizovat škody na pověsti Ruska.
Mezitím se objevily indicie, které naznačují možnou vinu ruských protivzdušných systémů. Videozáznamy z místa ukazují poškození trupu letadla, které odpovídá šrapnelům nebo úlomkům z explozivního zařízení.
Tato zjištění přinášejí vážné problémy pro ruskou vládu, zejména vzhledem k tomu, že na palubě byli občané Ruska, Ázerbájdžánu, Kazachstánu a Kyrgyzstánu, a několik mezinárodních leteckých společností již oznámilo dočasné pozastavení letů do ruských měst.
Cílovou destinací letounu bylo město Groznyj v Čečensku, což dále komplikuje situaci. Region je pod přímou správou Ramzana Kadyrova, loajálního spojence Kremlu, což celou kauzu politicky zcitlivuje.
Incident již vyvolává vzpomínky na pád letu MH17 v roce 2014, který byl sestřelen ruskou raketou nad východní Ukrajinou. Tehdy Rusko spustilo masivní dezinformační kampaň, která zahrnovala protichůdné a absurdní teorie, od tvrzení, že letadlo sestřelili Ukrajinci, až po verzi, že šlo o letoun naplněný mrtvolami. Tyto taktiky měly jediný cíl: vytvořit chaos, zmást veřejnost a odvést pozornost od skutečných viníků.
Kladenský hokej rovná se Jaromír Jágr. Momentálně to platí na ledě i v zákulisí, protože slavný útočník je hráčem i majitelem Rytířů. Obojí se ale může v následujících týdnech a měsících změnit. Dnes se totiž objevily zajímavé informace.
Při útoku nožem v německém městě Aschaffenburg ve spolkové zemi Bavorsko zemřel dvouletý hoch a jednačtyřicetiletý muž. Další dva lidé utrpěli zranění. O události informoval web DW s odkazem na vyjádření policie. Podezřelý Afghánec byl zadržen. Motiv činu není známý, policisté se obrací na svědky.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.
Česko v úterý oběhla další smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Okolnosti jeho úmrtí jsou smutné i z toho důvodu, že 79. narozeniny měl teprve v pondělí.
Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.
Ukrajinská armáda oznámila útoky dronů na ruské cíle, včetně požáru na ropném skladu a výbuchů v závodě na výrobu vojenských letadel. Podle ukrajinských úřadů byl zasažen ropný sklad poblíž města Liski v západní Voroněžské oblasti, kde „hořely nádrže s palivem používaným okupanty“.
Stalo se to, co nikdo nepředpokládal. Princ Harry se dohodl na mimosoudním vyrovnání s mediálním domem News Group Newspapers, vydavatelem bulvárního deníku The Sun. Informuje o tom stanice Sky News. V úterý měl původně začít soudní spor, ale zahájení procesu bylo o den odloženo. Ve středu bylo oznámeno, že se obě strany sporu dohodly.
Česko se v probíhajícím týdnu obávalo o legendární Jiřinu Bohdalovou, u které se zásadním způsobem zhoršily potíže se štítnou žlázou. Musela proto na operaci. Lékaři se ale o slavnou herečku strachovali i po samotném zákroku. Proč?
Sluneční bouře fascinují a současně představují výzvu pro lidstvo už po staletí. Tyto úchvatné jevy, jako je například aurora borealis, vznikají díky slunečním erupcím – intenzivním výbuchům energie na povrchu Slunce. Přestože jsou tyto jevy okouzlující, skrývají v sobě i nebezpečí: silné sluneční bouře mohou narušit telekomunikace, satelity i elektrické sítě, což by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro globální společnost.
Hodně zvláštní je v posledních dnech dění kolem Tomáše Varteckého, který se rozhodl řešit své problémy. Lidé však mohli nabýt dojmu, že místo manželky mu pomáhá jen bývalá partnerka Anna K. K věci se proto rozhodla promluvit osoba, která má rozhodně co říct.
Druhým dnem po sobě vydává Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) výstrahu před ledovkou. Tentokrát na ni upozorňuje s předstihem, protože její tvorba hrozí během čtvrtečního dne, a to především v západní polovině země.
Zajetí dvou severokorejských vojáků na Ukrajině přináší důkazy o tom, že Severní Korea skutečně poskytuje vojenskou podporu Rusku. Tento vývoj nejen potvrzuje dlouhodobé podezření, ale také zdůrazňuje hlubší vazby mezi Moskvou a Pchjongjangem, které byly upevněny podpisem "bezlimitní" partnerské dohody v loňském roce, píše Politico.