Putinovi nedochází, co ho čeká. Čína napadne Rusko, varují odborníci

Vladimir Putin
Vladimir Putin, foto: Kremlin.ru
Libor Novák 14. ledna 2025 9:26
Sdílej:

Vladimir Putin svými rozhodnutími ohledně války na Ukrajině čelí stále silnější kritice nejen ze Západu, ale také od analytiků, kteří poukazují na historické paralely s érou cara Mikuláše II. Stejně jako poslední ruský car, který v roce 1904 vstoupil do války s Japonskem o Mančurii, zatímco ignoroval narůstající hrozbu Německa, i Putin podle odborníků podceňuje skutečné riziko, kterým je Čína, uvedl server Kyiv Independent.

Peking má historické ambice na území, které Rusko získalo od Číny v 19. století. Tato oblast, větší než celé Spojené státy východně od Mississippi, je dnes klíčová zejména kvůli svým přírodním zdrojům, jako jsou energie, minerály a voda. Jezero Bajkal, největší zásobárna sladké vody na světě, se nachází právě v této oblasti a je považováno za strategický cíl pro severní Čínu, která trpí nedostatkem vody.

Putinovo rozhodnutí napadnout Ukrajinu bylo podle mnohých odborníků osudovou chybou. Konflikt, který měl být rychlým vojenským tažením, přerostl v devastující válku, která si dosud vyžádala více než 700 000 obětí na ruské straně. Sankce, ztráta klíčových evropských energetických trhů a odchod stovek tisíc kvalifikovaných pracovníků způsobily obrovské škody ruské ekonomice.

Ruské úsilí o udržení vojenské nadvlády v regionu navíc vyčerpalo jeho vojenské zásoby a oslabilo obranu na Dálném východě, čímž se otevřela cesta k čínským ambicím. „Otázka nezní, zda Čína obrátí svou pozornost na Rusko, ale kdy,“ varují analytici.

Putinova agresivní taktika, zahrnující útoky na civilní cíle, použití kontroverzních zbraní a hrozby jaderným útokem, nejenže poškodila obraz Ruska na mezinárodní scéně, ale také posílila odhodlání NATO. Rozšíření aliance o Švédsko a Finsko proměnilo Baltské moře v „jezero NATO“ a výrazně zvýšilo vojenský tlak na Rusko.

Podle některých expertů by se ruské elity mohly nakonec od Putina odvrátit, aby ochránily své vlastní zájmy. Scénář, kdy by byl Putin odstraněn výměnou za zachování bohatství a zmírnění sankcí, není nereálný. „Rusko se ale historicky zdá být národem, který k přehodnocení své strategie potřebuje národní katastrofu,“ zaznívá v analýzách.

Pokud se Putinovi nepodaří válku na Ukrajině ukončit, bude Rusko čelit nejen dalšímu ekonomickému poklesu, ale také narůstajícímu tlaku z Pekingu. Čína, jejíž vztahy s Ruskem byly historicky poznamenány konflikty a územními spory, by se mohla stát klíčovým hráčem při přerozdělení moci v regionu.

Rusko nyní stojí před zásadní volbou: buď se zaměří na stabilizaci své pozice a ukončení konfliktu, nebo bude pokračovat v cestě vedoucí k oslabení státu, který se může stát snadnou kořistí pro svého ambiciózního souseda.

Stalo se