Vladimir Putin svými rozhodnutími ohledně války na Ukrajině čelí stále silnější kritice nejen ze Západu, ale také od analytiků, kteří poukazují na historické paralely s érou cara Mikuláše II. Stejně jako poslední ruský car, který v roce 1904 vstoupil do války s Japonskem o Mančurii, zatímco ignoroval narůstající hrozbu Německa, i Putin podle odborníků podceňuje skutečné riziko, kterým je Čína, uvedl server Kyiv Independent.
Peking má historické ambice na území, které Rusko získalo od Číny v 19. století. Tato oblast, větší než celé Spojené státy východně od Mississippi, je dnes klíčová zejména kvůli svým přírodním zdrojům, jako jsou energie, minerály a voda. Jezero Bajkal, největší zásobárna sladké vody na světě, se nachází právě v této oblasti a je považováno za strategický cíl pro severní Čínu, která trpí nedostatkem vody.
Putinovo rozhodnutí napadnout Ukrajinu bylo podle mnohých odborníků osudovou chybou. Konflikt, který měl být rychlým vojenským tažením, přerostl v devastující válku, která si dosud vyžádala více než 700 000 obětí na ruské straně. Sankce, ztráta klíčových evropských energetických trhů a odchod stovek tisíc kvalifikovaných pracovníků způsobily obrovské škody ruské ekonomice.
Ruské úsilí o udržení vojenské nadvlády v regionu navíc vyčerpalo jeho vojenské zásoby a oslabilo obranu na Dálném východě, čímž se otevřela cesta k čínským ambicím. „Otázka nezní, zda Čína obrátí svou pozornost na Rusko, ale kdy,“ varují analytici.
Putinova agresivní taktika, zahrnující útoky na civilní cíle, použití kontroverzních zbraní a hrozby jaderným útokem, nejenže poškodila obraz Ruska na mezinárodní scéně, ale také posílila odhodlání NATO. Rozšíření aliance o Švédsko a Finsko proměnilo Baltské moře v „jezero NATO“ a výrazně zvýšilo vojenský tlak na Rusko.
Podle některých expertů by se ruské elity mohly nakonec od Putina odvrátit, aby ochránily své vlastní zájmy. Scénář, kdy by byl Putin odstraněn výměnou za zachování bohatství a zmírnění sankcí, není nereálný. „Rusko se ale historicky zdá být národem, který k přehodnocení své strategie potřebuje národní katastrofu,“ zaznívá v analýzách.
Pokud se Putinovi nepodaří válku na Ukrajině ukončit, bude Rusko čelit nejen dalšímu ekonomickému poklesu, ale také narůstajícímu tlaku z Pekingu. Čína, jejíž vztahy s Ruskem byly historicky poznamenány konflikty a územními spory, by se mohla stát klíčovým hráčem při přerozdělení moci v regionu.
Rusko nyní stojí před zásadní volbou: buď se zaměří na stabilizaci své pozice a ukončení konfliktu, nebo bude pokračovat v cestě vedoucí k oslabení státu, který se může stát snadnou kořistí pro svého ambiciózního souseda.
Budoucnost vztahu Dary Rolins a Pavla Nedvěda se zdá být jasně narýsovaná z toho pohledu, že proběhly zásnuby a chystá se svatba. Existuje však i řada otázek. Řeší se například to, kde bude veselka.
Česko se letos definitivně zbaví závislosti na ruské ropě, protože je už nyní připravené přejít v případě výpadků ropovodu Družba na plné zásobování ropou přes TAL a IKL. Potvrdili to premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Společnost MERO ČR a konsorcium TAL totiž dokončily hlavní technické práce na projektu TAL-PLUS.
Agátě Hanychové se přímo před zraky slavné maminky Veroniky Žilkové stal velký trapas. Lidé na módní přehlídce viděli i to, co vidět neměli.
V Česku bylo možné od úterního rána na některých místech pozorovat zajímavý úkaz. Šlo o díry v oblačnosti s poměrně neobvyklým vzhledem.
Ruský prezident Vladimir Putin se od počátku své vlády snažil vybudovat obraz neotřesitelného lídra, který pevně ovládá svou zemi i její mezinárodní vliv. Nicméně současné události, a zejména porážka jeho spojence Bašára Asada v Sýrii, vrhají stín pochybností na stabilitu jeho režimu. Pád syrského prezidenta do exilu v Moskvě je nejen symbolem ztráty ruských imperiálních ambicí na Blízkém východě, ale i varovným signálem pro Putina samotného.
Karel Šíp patří k hvězdám českého šoubyznysu, ale ještě větším jménem je Jiří Suchý. Oba muže pojí přátelství, ale legendární principál Semaforu má problém s jedním označením, které populární moderátor pro lidi svého druhu vymyslel.
Česko v současnosti čelí rostoucí epidemii respiračních onemocnění, zejména chřipky, která výrazně zatěžuje zdravotnická zařízení.
Anička Slováčková se během boje se zákeřnou nemocí potýká s nejrůznějšími výkyvy, což vědí i její fanoušci, které poctivě informuje. Pravdou ale je, že dcera slavných rodičů zvažovala, že se lidem úplně ztratí z očí.
Jaromír Soukup je opět k mání, protože poslední partnerka Eva Feuereislová se rozhodla mu dát kopačky. Předtím ale odolávala velkému tlaku, protože podnikatel chtěl jejich vztah posunout na úplně jinou úroveň.
Veronika Žilková vstoupila do nového kalendářního roku jako nezadaná a ráda by ho tak strávila celý, i když je složité předjímat, co se v dalších týdnech a měsících semele. Předsevzetí známé herečky je ale jasné.
V Číně roste počet případů lidského metapneumoviru (HMPV). Rostou obavy, že tato nákaza je "horší než COVID-19". Uživatelé čínských sociálních médií, zejména na platformě Weibo, hlásí rostoucí hospitalizace kvůli respiračním onemocněním.
Záchranáři v noci na dnešek zasahovali v sídle miliardáře Leona Tsoukernika v Chodové Plané. Tsoukernik, který je známý svými vazbami na rodinu zesnulého zpěváka Karla Gotta, údajně zkolaboval po neodborné aplikaci anestetika. Na místě zasahoval záchranářský vrtulník, který podnikatele v bezvědomí přepravil do nemocnice.