Život na vlnách je pro mnohé synonymem klidu, úniku od každodenní reality a příležitostí sledovat svět, jak plyne kolem. Pro miliony cestovatelů jsou plavby oblíbené právě díky kombinaci odlehlosti a pohodlí. Co však může být odpočinkem, když jste zdraví, se může proměnit v noční můru, pokud onemocníte nebo se zraníte na palubě.
Představte si zlomenou nohu stovky mil od nejbližší nemocnice nebo infarkt v prostředí, kde je pomoc limitovaná. Každá výletní loď má sice vlastní zdravotní středisko, ale jak je vybavené? A co se děje, pokud dojde k nejhoršímu a pasažér zemře?
Dr. Aleksandar Durovic, který má za sebou 20 let zkušeností jako lékař na výletních lodích, popisuje, že práce na moři je velmi odlišná od té na pevnině. „Zapomeňte na romantiku z televizních seriálů, kde lékaři na lodích tráví večery s hosty. Ve skutečnosti je to práce plná stresu a odpovědnosti,“ řekl pro CNN.
Zdravotnické služby na lodích odpovídají doporučením Americké asociace urgentní medicíny. Výletní lodě musí mít minimálně jednoho lékaře a dvě zdravotnické místnosti, z nichž jedna slouží pro intenzivní péči. K dispozici je vybavení na sledování životních funkcí, defibrilátory a od roku 2026 i ultrazvuky. Velké lodě mívají také malé týmy sestřiček. Na menších lodích je lékař často sám a musí se spolehnout na vzdálenou podporu odborníků na pevnině.
Podle Durovice tvoří většinu lékařských případů akutní situace, jako jsou infarkty, mrtvice, zranění hlavy nebo zlomeniny. Mezi časté problémy patří také respirační potíže a virové infekce, které se musí rychle izolovat, aby se zabránilo šíření mezi pasažéry. Na lodích se léčí také posádka, která často trpí chronickými problémy, jako je vysoký krevní tlak nebo vyrážky způsobené čisticími prostředky.
Pokud je třeba pacienta převézt na pevninskou kliniku, přichází na řadu logistika. Loď může změnit trasu, aby byla blíže k pobřeží, nebo využít vrtulník. Tento proces je však velmi nákladný, a proto je cestovní pojištění klíčové. Evakuace vrtulníkem může stát až 50 000 dolarů.
Pokud pasažér zemře, tělo je uloženo v lodní márnici, dokud nedojde k vylodění. Kapitán je zodpovědný za oznámení příslušným úřadům, které tělo převezmou v přístavu. Přestože smrt na palubě není častá, lékaři přiznávají, že je to emocionálně náročné jak pro posádku, tak pro ostatní pasažéry.
Práce na lodi vyžaduje nejen odborné znalosti, ale i silnou psychickou odolnost. „Být na moři může být osamělé. Chybí vám rodina a přátelé,“ říká Amy White, která jako zdravotní sestra pracovala na lodích přes deset let. Lékařský personál se však stává nepostradatelnou součástí posádky a často organizuje oblíbené akce, které pomáhají udržet dobrou náladu na palubě.
Navzdory výzvám si Durovic pochvaluje pestrost své práce: „Každý den se něco nového naučím. Je to unikátní zkušenost, kterou si odnáším na celý život.“
Jiřina Bohdalová má za sebou náročnou operaci štítné žlázy, po které samozřejmě musí následovat rekonvalescence. Slavná herečka si to uvědomuje, ale smiřuje se s tím těžko. Vyplývá to z jejího prvního vyjádření po lékařském zákroku.
Předseda Pirátů Zdeněk Hřib v úterý oznámil, že chce být lídrem strany pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Piráti se v nich chystají kandidovat samostatně. V předchozích sněmovních volbách měli společnou kandidátku s hnutím STAN.
Na den přesně před týdnem se Česko dozvědělo o kolapsu podnikatele Leona Tsoukernika, který je známý svými vazbami na slavné lidi. Řadí se k nim například rodina Gottových. Vdova Ivana je proto s rodinou v kontaktu a zajímá se o zdravotní stav boháče, s nímž jinak řeší i své vlastní projekty.
Až se princ William ujme trůnu, nebude na povinnosti sám. Expertka na britskou monarchii tvrdí, že vedle Kate mohou významnou roli sehrát i vévoda a vévodkyně z Edinburghu. Tato „tajná zbraň“ má pomoci zajistit plynulý chod monarchie a rozdělit si klíčové úkoly.
Pachatel loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) se stěhuje. Soud v úterý na návrh obviněného rozhodl, že bude z psychiatrického oddělení přesunut do běžné vazby. Informoval o tom web aktuality.sk.
V únoru bude spoustu lidí obzvlášť zajímat, jaké bude počasí. Začnou totiž první turnusy jarních prázdnin, které rodiny s dětmi obvykle tráví na horách. Podle výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude panovat průměrná zima.
Den po 79. narozeninách zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Informoval o tom deník Blesk s odvoláním na jeho dlouholetou přítelkyni. Hannig stál například za vzestupem zpěvačky Lucie Bílé.
Donald Trump se v pondělí stal oficiálně opět americkým prezidentem. A jedna věc je tentokrát jiná než při prvním mandátu v letech 2017 až 2021. Ze stínu starších sourozenců už při inauguraci vystoupil osmnáctiletý Barron Trump.
Anna K. nevyloučila scénář, který by po loňských událostech označila řada jejích fanoušků za nemožný. V osobním životě to sice zpěvačce s Tomášem Varteckým nevyšlo, ale na hudební scéně by se na jejich společná léta dalo navázat.
Policie pokročila s případem nevydařeného pondělního útoku žáka na učitelku v základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic. Nezletilý chlapec, který je podezřelý z pokusu o vraždu, byl v úterý na základě soudního rozhodnutí umístěn do diagnostického ústavu.
Nikol Ogrodníková, která loni potěšila české sportovní fanoušky olympijskou medailí, už ví, že výjimečný bude i letošní rok. Stane se totiž maminkou. Na Silvestra s partnerem, jímž je hokejista Petr Vrána, oznámili, že čekají miminko. Nyní se oštěpařka pochlubila první těhotenskou momentkou.
Pražští policisté i v úterý vyjížděli do školy kvůli údajným výhrůžkám. Strážci zákona prověřovali oznámení, které se týkalo České zemědělské univerzity v Suchdole. Hledaný muž se nakonec přihlásil policistům na služebně.