Řecký ostrov Santorini, známý svou krajinou a turistickou popularitou, zažívá v posledních týdnech nebývalou seismickou aktivitu. V úterý ostrov zasáhlo dosud nejsilnější zemětřesení o magnitudě 5,3, které bylo součástí série stovek otřesů, jež odborníci stále pečlivě sledují. Uvedl to server ABC News.
Epicentrum otřesů se nacházelo mezi ostrovy Amorgos a Santorini, přičemž během dne bylo zaznamenáno několik dalších silnějších otřesů s magnitudou mezi 4 a 4,8. Tento neobvyklý roj zemětřesení vyvolal obavy mezi obyvateli i vědci, kteří zatím nemají jasnou odpověď na otázku, zda tato aktivita předznamenává ještě silnější otřes nebo zda bude pokračovat v podobném tempu po několik týdnů či měsíců.
Řecké úřady minulý týden vyhlásily na Santorini stav nouze. Na ostrov byly vyslány záchranné týmy vybavené drony a speciálně vycvičeným psem, zatímco pobřežní stráž a námořnictvo jsou připraveny na okamžitý zásah. Z ostrova mezitím odešly tisíce obyvatel a turistů, přičemž školy na Santorini a okolních ostrovech zůstávají uzavřené.
Místní nemocnice přijala zvláštní opatření. Podle náměstka ministra zdravotnictví Maria Themistokleouse byli na ostrov vysláni specializovaní lékaři a v nemocničním areálu byly postaveny stany pro případ nouzového přijetí pacientů. Zdravotnický personál v rámci cvičení provedl simulovanou evakuaci, během níž zdravotníci vyvezli pacienty na nosítkách ven z budovy.
Seismologové a vulkanologové pečlivě monitorují situaci a pravidelně se scházejí s vládními představiteli, aby vyhodnotili nejnovější vývoj. Ačkoli je Řecko jednou z nejseismičtějších oblastí světa, takto intenzivní a dlouhotrvající série zemětřesení je mimořádně vzácná.
Santorini, které má svou charakteristickou podobu díky obrovské sopečné erupci v dávných dobách, nyní čelí otázce, zda se v podzemí neskrývá další hrozba. Historická erupce, která ostrov formovala, patří mezi největší sopečné události v historii lidstva. Dnes je ostrov vyhledávanou destinací díky svým bílým domkům a modrým kopulím tyčícím se na okraji kaldery.
Vědci nadále analyzují data a snaží se předpovědět, zda bude současná seismická aktivita eskalovat nebo zda postupně odezní. Nejistota však znamená, že úřady musí být připraveny na všechny možné scénáře, včetně případné nutnosti rozsáhlejší evakuace.
Od konce ledna bylo na Santorini zaznamenáno na 12 000 otřesů, což vedlo k hromadnému odchodu obyvatel. Z původních 15 000 stálých rezidentů zůstalo na ostrově podle místních úřadů sotva 4 000 lidí. Ačkoliv se podle seismologů zdá, že hrozba silnějšího zemětřesení ustupuje, debaty o příčině těchto otřesů stále pokračují.
Na ostrově, který je známý svými bílými domky s modrými střechami, vulkanickými útesy a křišťálově modrým mořem, nyní panuje ponurá atmosféra. V turisticky rušné vesnici Emporio, kde běžně kavárny přetékají hosty, se místní scházejí jen v několika málo podnicích, aby diskutovali o vývoji situace.
Majitel jedné z kaváren Manolis Goulas, který s růžencem v ruce přemítá nad kávou, se musel ujmout obsluhy poté, co jeho servírka kvůli strachu z otřesů opustila ostrov, uvedl server Le Monde.
Navzdory neustálým vibracím, které v některých případech způsobují pád předmětů z polic nebo rozechvění lehčích budov, zůstávají někteří místní obyvatelé klidní. Ve vesnici se dokonce konaly tradiční bohoslužby, během nichž se lidé modlili za záchranu ostrova. V úterý je plánována zvláštní procesí na ochranu Santorini před dalšími otřesy.
Geologové a seismologové se však neshodují na tom, co přesně tyto masivní otřesy způsobuje. Zatímco někteří tvrdí, že jde o aktivitu hlubinných zlomů v moři, jiní varují před možností probuzení podmořské sopky Kolumbo, která se nachází severovýchodně od ostrova. Řecké úřady proto nadále sledují situaci a vyhodnocují rizika dalších otřesů či případných sesuvů půdy, zejména v šesti oblastech s hustou zástavbou, které byly označeny jako potenciálně nebezpečné.
Zatímco turisté na ostrov nyní téměř nejezdí, v prázdných ulicích zůstávají převážně starší obyvatelé, kteří Santorini nikdy neopustili ani během dřívějších krizí. "Dokud nespadne náš kostel, neodejdu," říká jeden z místních farmářů, zatímco prodává první letošní rajčata. Pro něj je důležitější, aby se jeho úroda udržela na stole, než aby se obával drobných otřesů pod nohama.
Řecká vláda mezitím pokračuje v monitorování situace a připravuje plán na pomoc obyvatelům, kteří se rozhodli opustit své domovy. Místní úřady věří, že pokud se aktivita zklidní, obyvatelé se brzy vrátí a ostrov se připraví na nadcházející turistickou sezónu.
Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.