Řecký ostrov Santorini, známý svou krajinou a turistickou popularitou, zažívá v posledních týdnech nebývalou seismickou aktivitu. V úterý ostrov zasáhlo dosud nejsilnější zemětřesení o magnitudě 5,3, které bylo součástí série stovek otřesů, jež odborníci stále pečlivě sledují. Uvedl to server ABC News.
Epicentrum otřesů se nacházelo mezi ostrovy Amorgos a Santorini, přičemž během dne bylo zaznamenáno několik dalších silnějších otřesů s magnitudou mezi 4 a 4,8. Tento neobvyklý roj zemětřesení vyvolal obavy mezi obyvateli i vědci, kteří zatím nemají jasnou odpověď na otázku, zda tato aktivita předznamenává ještě silnější otřes nebo zda bude pokračovat v podobném tempu po několik týdnů či měsíců.
Řecké úřady minulý týden vyhlásily na Santorini stav nouze. Na ostrov byly vyslány záchranné týmy vybavené drony a speciálně vycvičeným psem, zatímco pobřežní stráž a námořnictvo jsou připraveny na okamžitý zásah. Z ostrova mezitím odešly tisíce obyvatel a turistů, přičemž školy na Santorini a okolních ostrovech zůstávají uzavřené.
Místní nemocnice přijala zvláštní opatření. Podle náměstka ministra zdravotnictví Maria Themistokleouse byli na ostrov vysláni specializovaní lékaři a v nemocničním areálu byly postaveny stany pro případ nouzového přijetí pacientů. Zdravotnický personál v rámci cvičení provedl simulovanou evakuaci, během níž zdravotníci vyvezli pacienty na nosítkách ven z budovy.
Seismologové a vulkanologové pečlivě monitorují situaci a pravidelně se scházejí s vládními představiteli, aby vyhodnotili nejnovější vývoj. Ačkoli je Řecko jednou z nejseismičtějších oblastí světa, takto intenzivní a dlouhotrvající série zemětřesení je mimořádně vzácná.
Santorini, které má svou charakteristickou podobu díky obrovské sopečné erupci v dávných dobách, nyní čelí otázce, zda se v podzemí neskrývá další hrozba. Historická erupce, která ostrov formovala, patří mezi největší sopečné události v historii lidstva. Dnes je ostrov vyhledávanou destinací díky svým bílým domkům a modrým kopulím tyčícím se na okraji kaldery.
Vědci nadále analyzují data a snaží se předpovědět, zda bude současná seismická aktivita eskalovat nebo zda postupně odezní. Nejistota však znamená, že úřady musí být připraveny na všechny možné scénáře, včetně případné nutnosti rozsáhlejší evakuace.
Od konce ledna bylo na Santorini zaznamenáno na 12 000 otřesů, což vedlo k hromadnému odchodu obyvatel. Z původních 15 000 stálých rezidentů zůstalo na ostrově podle místních úřadů sotva 4 000 lidí. Ačkoliv se podle seismologů zdá, že hrozba silnějšího zemětřesení ustupuje, debaty o příčině těchto otřesů stále pokračují.
Na ostrově, který je známý svými bílými domky s modrými střechami, vulkanickými útesy a křišťálově modrým mořem, nyní panuje ponurá atmosféra. V turisticky rušné vesnici Emporio, kde běžně kavárny přetékají hosty, se místní scházejí jen v několika málo podnicích, aby diskutovali o vývoji situace.
Majitel jedné z kaváren Manolis Goulas, který s růžencem v ruce přemítá nad kávou, se musel ujmout obsluhy poté, co jeho servírka kvůli strachu z otřesů opustila ostrov, uvedl server Le Monde.
Navzdory neustálým vibracím, které v některých případech způsobují pád předmětů z polic nebo rozechvění lehčích budov, zůstávají někteří místní obyvatelé klidní. Ve vesnici se dokonce konaly tradiční bohoslužby, během nichž se lidé modlili za záchranu ostrova. V úterý je plánována zvláštní procesí na ochranu Santorini před dalšími otřesy.
Geologové a seismologové se však neshodují na tom, co přesně tyto masivní otřesy způsobuje. Zatímco někteří tvrdí, že jde o aktivitu hlubinných zlomů v moři, jiní varují před možností probuzení podmořské sopky Kolumbo, která se nachází severovýchodně od ostrova. Řecké úřady proto nadále sledují situaci a vyhodnocují rizika dalších otřesů či případných sesuvů půdy, zejména v šesti oblastech s hustou zástavbou, které byly označeny jako potenciálně nebezpečné.
Zatímco turisté na ostrov nyní téměř nejezdí, v prázdných ulicích zůstávají převážně starší obyvatelé, kteří Santorini nikdy neopustili ani během dřívějších krizí. "Dokud nespadne náš kostel, neodejdu," říká jeden z místních farmářů, zatímco prodává první letošní rajčata. Pro něj je důležitější, aby se jeho úroda udržela na stole, než aby se obával drobných otřesů pod nohama.
Řecká vláda mezitím pokračuje v monitorování situace a připravuje plán na pomoc obyvatelům, kteří se rozhodli opustit své domovy. Místní úřady věří, že pokud se aktivita zklidní, obyvatelé se brzy vrátí a ostrov se připraví na nadcházející turistickou sezónu.
Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.