Meta, společnost provozující Instagram a Facebook, oznámila, že v USA ukončuje spolupráci s externími ověřovateli faktů. Namísto toho budou uživatelé moci přidávat k příspěvkům tzv. „komunitní poznámky“. Tento krok vzbuzuje obavy, že škodlivý obsah na sociálních sítích, včetně dezinformací, bude ještě častější.
Rodiče by měli dětem vysvětlit, že informace na sociálních sítích je třeba ověřovat. Dobrým výchozím bodem je mainstreamová média. Jak pro CNN říká James P. Steyer z neziskové organizace Common Sense Media: „Pokud danou zprávu nepřinášejí i další důvěryhodná média, měli byste ji zkoumat hlouběji.“
Děti by měly pochopit, že oblíbení influenceři nejsou odborníci. Můžete jim vysvětlit, že i když sledují své oblíbené tvůrce na TikToku či YouTube pro zábavu, tito lidé často nemají odborné znalosti ani objektivitu. Upozorněte je také, že popularita příspěvku (počet lajků nebo sdílení) není zárukou jeho pravdivosti – virální obsah často těží z lidské tendence sdílet šokující příběhy.
Naučte děti hledat znaky, které mohou ukazovat na manipulaci. Například pravopisné chyby nebo nesrovnalosti v obrázcích, jako jsou ruce s nesprávným počtem prstů, mohou být indikátorem, že obsah vytvořila umělá inteligence.
Silné emocionální reakce jsou také červenou vlajkou. Dezinformace jsou často vytvořeny tak, aby vzbuzovaly extrémní emoce a podporovaly sdílení.
Upozorněte děti na algoritmy sociálních sítí – čím více sledují určitý druh obsahu, tím více podobných příspěvků jim bude nabízeno. Zároveň je důležité, aby věděly, že tvůrci často vydělávají na sledovanosti svých videí, což může být motivací pro šíření nepravdivého nebo kontroverzního obsahu.
Sdílené sledování obsahu může pomoci rodičům lépe porozumět zájmům dětí a zároveň jim ukázat, jak rozlišovat mezi pravdivými a nepravdivými informacemi. Pokud je dítě například nadšené pro zvířata, rodiče mohou společně sledovat videa ze zoologických zahrad. Algoritmy tak budou dítěti nabízet více vzdělávacího obsahu místo pochybných příspěvků.
Když si dítě není jisté, zda je obsah pravdivý, rodiče by měli nabídnout pomoc bez kritiky. Jak říká profesorka Jingsi Christina Wu: „Děti mohou cítit, že jsou souzeny nebo ignorovány, pokud rodiče jednoduše odmítnou všechny příspěvky na internetu jako nepravdivé.“
Místo toho je lepší prověřovat informace společně. Tento přístup nejen otevírá prostor pro diskusi, ale také ukazuje, že učení a mediální gramotnost jsou dovednosti, které je třeba neustále rozvíjet.
I když změny u společnosti Meta pravděpodobně povedou k většímu šíření škodlivého obsahu, rodiče mohou minimalizovat riziko tím, že děti naučí kriticky přemýšlet. Výuka mediální gramotnosti a otevřený dialog jsou klíčové kroky k tomu, aby děti dokázaly samostatně rozpoznat a odmítnout problematický obsah.
Počasí bude příští týden nezvykle teplé. Podle ČHMÚ.cz se denní maxima budou pohybovat až k 11 stupňům.
Patricie Pagáčová samozřejmě sleduje lidi kolem sebe, takže si všímá toho, jak se chovají. I proto jí zřejmě nedělá problém pojmenovat, co se jí na dnešní společnosti nelíbí. Souvisí to s moderními technologiemi.
Princ William s vévodkyní Kate se ukázali jako přísní rodiče. Své děti sice vedou k samostatnosti, určité chování jim ale tolerovat nebudou.
Na slavnostní premiéře nové české pohádky Zlatovláska se do centra pozornosti dostal především mladý herec Tomáš Weber, který si zahrál hlavní roli Jiříka. Tento pětadvacetiletý talent, pro nějž byla role Jiříka jednou z prvních velkých příležitostí na filmovém plátně, se v rozhovoru pro Expres podělil o své dojmy z natáčení, výzvy, které musel překonat, i o své herecké ambice do budoucna.
Polský premiér Donald Tusk ve středu obvinil Rusko z plánování rozsáhlé teroristické kampaně zaměřené na letadla po celém světě. Na schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským Tusk prohlásil: „Mohu potvrdit, že Rusko plánovalo činy leteckého teroru, nejen proti Polsku, ale proti aeroliniím na celém světě.“ Uvedl to server Politico.
Princ Harry vyjádřil přesvědčení, že život ve Spojených státech je tím, co by si pro něj jeho matka, princezna Diana, přála. V rozhovoru na konferenci New York Times Dealbook Summit uvedl, že život v Kalifornii s manželkou Meghan Markleovou a jejich dětmi považuje za ideální prostředí pro rodinný život.
Princ William (42) poprvé po dlouhé době zmínil svého bratra Harryho (40) v rámci svého nového dokumentu Prince William: We Can End Homelessness, který se věnuje problematice bezdomovectví.
Britský moderátor a novinář Jeremy Clarkson (64), známý především díky pořadu Top Gear, se o víkendu podělil o své zdravotní problémy, které ho přivedly až na operační sál kvůli vážné srdeční komplikaci.
V roce 2024 byl na území České republiky zaznamenán nadnormální úhrn srážek. Podle předběžných údajů činí průměrný roční úhrn srážek 777 mm, což představuje 114 % průměru pro období 1991–2020.
Hospicová sestra Julie McFaddenová, která se dlouhodobě věnuje péči o umírající pacienty, sdílí své poznatky a zkušenosti, aby zmírnila obavy spojené s umíráním. Podle ní existuje několik běžných fyzických a psychických příznaků, které naznačují blížící se konec života. Ve svých videích na platformách, jako je YouTube, Julie odhaluje podrobnosti o těchto projevech, aby pomohla rodinám pochopit proces umírání a vyrovnat se s ním.
Marek Eben z televizních obrazovek působí jako osobnost, která umí spojovat. Byl by tedy ideálním materiálem na prezidenta. Česko ale momentálně jednoho má a ještě nějaký čas mít nebude. Eben navíc už před lety prozradil, zda by stál o pozici hlavy státu.
Vítězka reality show Bachelor Sabina Pšádová, která nedávno poskytla upřímný rozhovor v talk show Superchat, otevřeně promluvila o svém boji s psychickými problémy, úzkostmi a nízkým sebevědomím. Přestože dnes působí jako sebevědomá modelka a inspirativní osobnost, její cesta nebyla jednoduchá.