Meta, společnost provozující Instagram a Facebook, oznámila, že v USA ukončuje spolupráci s externími ověřovateli faktů. Namísto toho budou uživatelé moci přidávat k příspěvkům tzv. „komunitní poznámky“. Tento krok vzbuzuje obavy, že škodlivý obsah na sociálních sítích, včetně dezinformací, bude ještě častější.
Rodiče by měli dětem vysvětlit, že informace na sociálních sítích je třeba ověřovat. Dobrým výchozím bodem je mainstreamová média. Jak pro CNN říká James P. Steyer z neziskové organizace Common Sense Media: „Pokud danou zprávu nepřinášejí i další důvěryhodná média, měli byste ji zkoumat hlouběji.“
Děti by měly pochopit, že oblíbení influenceři nejsou odborníci. Můžete jim vysvětlit, že i když sledují své oblíbené tvůrce na TikToku či YouTube pro zábavu, tito lidé často nemají odborné znalosti ani objektivitu. Upozorněte je také, že popularita příspěvku (počet lajků nebo sdílení) není zárukou jeho pravdivosti – virální obsah často těží z lidské tendence sdílet šokující příběhy.
Naučte děti hledat znaky, které mohou ukazovat na manipulaci. Například pravopisné chyby nebo nesrovnalosti v obrázcích, jako jsou ruce s nesprávným počtem prstů, mohou být indikátorem, že obsah vytvořila umělá inteligence.
Silné emocionální reakce jsou také červenou vlajkou. Dezinformace jsou často vytvořeny tak, aby vzbuzovaly extrémní emoce a podporovaly sdílení.
Upozorněte děti na algoritmy sociálních sítí – čím více sledují určitý druh obsahu, tím více podobných příspěvků jim bude nabízeno. Zároveň je důležité, aby věděly, že tvůrci často vydělávají na sledovanosti svých videí, což může být motivací pro šíření nepravdivého nebo kontroverzního obsahu.
Sdílené sledování obsahu může pomoci rodičům lépe porozumět zájmům dětí a zároveň jim ukázat, jak rozlišovat mezi pravdivými a nepravdivými informacemi. Pokud je dítě například nadšené pro zvířata, rodiče mohou společně sledovat videa ze zoologických zahrad. Algoritmy tak budou dítěti nabízet více vzdělávacího obsahu místo pochybných příspěvků.
Když si dítě není jisté, zda je obsah pravdivý, rodiče by měli nabídnout pomoc bez kritiky. Jak říká profesorka Jingsi Christina Wu: „Děti mohou cítit, že jsou souzeny nebo ignorovány, pokud rodiče jednoduše odmítnou všechny příspěvky na internetu jako nepravdivé.“
Místo toho je lepší prověřovat informace společně. Tento přístup nejen otevírá prostor pro diskusi, ale také ukazuje, že učení a mediální gramotnost jsou dovednosti, které je třeba neustále rozvíjet.
I když změny u společnosti Meta pravděpodobně povedou k většímu šíření škodlivého obsahu, rodiče mohou minimalizovat riziko tím, že děti naučí kriticky přemýšlet. Výuka mediální gramotnosti a otevřený dialog jsou klíčové kroky k tomu, aby děti dokázaly samostatně rozpoznat a odmítnout problematický obsah.
Jiřina Bohdalová se i v téměř 94 letech těší poměrně dobrému zdraví, může tak mít plány i na příští rok. Jeden takový odhalila v souvislosti s akcí, které se zúčastnila v botanické zahradě v Praze.
Člověk by řekl, že s Dádou Patrasovou a Felixem Slováčkem, truchlícími rodiči zesnulé Aničky Slováčkové, momentálně každý soucítí. Některé informace ale hovoří o opaku.
Jaromír Soukup před časem zmizel z televizních obrazovek, kde byl dlouhá léta prakticky nepřetržitě. Podnikání v médiích se mu ale zhroutilo. Nyní se na scénu vrací. Soukup naznačil, že už příští týden chystá comeback.
Karel Šíp si občas nebere servítky při obraně své úspěšné televizní talk show Všechnopárty. Aktuálně se popasoval s kritikou, že počet mužských hostů převažuje nad počtem žen v pořadu.
Rozsáhlý požár vypukl ve středu večer v Ostravě-Přívoze, kde hořela budova dříve populárního bistra. Panovaly přitom obavy, že se uvnitř mohou nacházet lidé bez domova. To se naštěstí nepotvrdilo. Příčina události je předmětem vyšetřování.
Televizním divákům neunikly emoce Evy Burešové během nedělního přímého přenosu slovenské televizní show Let's Dance. Vyvolalo je úmrtí Anny Slováčkové po dlouhém boji s vážnou nemocí. Zazněla přitom slova, po kterých musí Burešová vysvětlovat, jaký byl její vztah se Slováčkovou.
Felix Slováček potvrdil, že rodina bude respektovat přání Anny Slováčkové, takže poslední rozloučení bude mít podobu neveřejného pohřbu v kostele. Lidé v Praze by však přece jen měli mít možnost uctít památku zesnulé herečky a zpěvačky.
Předpověď na Velikonoce by chtělo mnoho lidí znát co nejdříve. Aktuální výhled z dílny Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naznačuje, že před svátky dojde v Česku k ochlazení o několik stupňů.
Anna Slováčková byla inspirativní i tím, že se navzdory rakovině, které v neděli ve věku 29 let podlehla, snažila žít normálním životem a pokračovala v umělecké kariéře. Podle nejnovějších informací se ještě v závěru března zmiňovala spolupracovníkům o plánech na letošní léto.
Změny v celní politice oznámil ve středu americký prezident Donald Trump. Zatímco na Čínu uvalil ještě vyšší cla ve výši 125 procent, více než sedmi desítkám zemí, které projevily ochotu jednat, snížil cla na 10 procent na následujících 90 dní.
V Praze došlo ve středu odpoledne k loupežnému přepadení, při kterém bylo údajně odcizeno přes sto milionů korun. Na případ upozornil web novinky.cz. Policistům se zatím podařilo vypátrat a zajistit vozidlo. Do vyšetřování jsou zapojeni i lidé z oddělení vražd.
V posledních dnech došlo k vyostření sporu mezi generálním ředitelem Tesly Elonem Muskem a hlavním obchodním poradcem prezidenta Donalda Trumpa Peterem Navarrem. Tento konflikt vznikl v reakci na nově zavedená cla, která Trumpova administrativa uvalila.