V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu.
Šáhid-136 je dron určený k dlouhým letům s cílem přesných úderů. Jeho hlavní výhodou je jednoduchá konstrukce, která umožňuje hromadnou výrobu za nízké náklady, uvedl server National Interest.
Tento dron má dolet přes 2 000 kilometrů, nese bojovou hlavici o hmotnosti 40 až 50 kilogramů a pohybuje se podzvukovou rychlostí přibližně 180 km/h. Jeho nejsilnější stránkou je schopnost zaplavit nepřátelskou obranu roji dronů, čímž se tradiční systémy protivzdušné obrany stávají méně účinnými.
Díky malé velikosti a nízké letové hladině je Šáhid-136 obtížně detekovatelný a těžko zachytitelný. To z něj činí účinný nástroj nejen pro zahlcení nepřátelské obrany, ale také pro provádění nenápadných a přesných útoků.
Po podpisu licenční dohody s Íránem v březnu 2024 začalo Rusko tyto drony vyrábět vlastními silami, což vedlo k jejich masivnímu nasazení na Ukrajině a ke zvýšení jejich významu v ruské vojenské strategii.
Nasazení dronů Šáhid-136 Ruskem však není omezeno pouze na ukrajinské bojiště. Tyto drony také využívají Íránem podporovaní Hútíjové v Jemenu, aby útočili na mezinárodní lodní trasy a vyzývali na souboj i mocné americké námořnictvo v Rudém moři. To dokládá rostoucí význam dronů v moderním válečnictví, zejména pro menší mocnosti, jako je Írán, které čelí intenzivním mezinárodním sankcím.
Dron Šáhid-136 představuje pro obranné systémy značné výzvy, protože je levný na výrobu a obtížně zneškodnitelný. Obrana proti rojům dronů, jako je Šáhid-136, vyžaduje vrstvené systémy protivzdušné obrany, které jsou však finančně náročné na provoz. Tento problém vytváří zásadní dilema, neboť náklady na obranu často převyšují nízké výrobní náklady dronů.
Proliferace těchto systémů, zejména mezi nestátní aktéry nebo teroristické organizace, by mohla dále komplikovat globální bezpečnost. Írán už získal cenné zkušenosti z nasazení svých dronů v různých válečných konfliktech po celém světě a aplikuje je na vývoj dalších verzí, jak Šáhid-136, tak i pokročilejších dronů. S pokračujícím vývojem dronového válečnictví je jasné, že tento fenomén bude hrát stále dominantnější roli ve strategii moderního válečnictví.
Strategické dopady dronového válečnictví se teprve začínají projevovat. Zatímco země jako Rusko, Írán a Turecko tyto technologie rychle přijímají, zůstává otázkou, zda Západ plně chápe novou realitu válek, kterou drony představují. Pokud se státy nepřizpůsobí, riskují, že v tomto rychle se měnícím bezpečnostním prostředí zaostanou.
Počasí bude příští týden nezvykle teplé. Podle ČHMÚ.cz se denní maxima budou pohybovat až k 11 stupňům.
Patricie Pagáčová samozřejmě sleduje lidi kolem sebe, takže si všímá toho, jak se chovají. I proto jí zřejmě nedělá problém pojmenovat, co se jí na dnešní společnosti nelíbí. Souvisí to s moderními technologiemi.
Princ William s vévodkyní Kate se ukázali jako přísní rodiče. Své děti sice vedou k samostatnosti, určité chování jim ale tolerovat nebudou.
Na slavnostní premiéře nové české pohádky Zlatovláska se do centra pozornosti dostal především mladý herec Tomáš Weber, který si zahrál hlavní roli Jiříka. Tento pětadvacetiletý talent, pro nějž byla role Jiříka jednou z prvních velkých příležitostí na filmovém plátně, se v rozhovoru pro Expres podělil o své dojmy z natáčení, výzvy, které musel překonat, i o své herecké ambice do budoucna.
Polský premiér Donald Tusk ve středu obvinil Rusko z plánování rozsáhlé teroristické kampaně zaměřené na letadla po celém světě. Na schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským Tusk prohlásil: „Mohu potvrdit, že Rusko plánovalo činy leteckého teroru, nejen proti Polsku, ale proti aeroliniím na celém světě.“ Uvedl to server Politico.
Princ Harry vyjádřil přesvědčení, že život ve Spojených státech je tím, co by si pro něj jeho matka, princezna Diana, přála. V rozhovoru na konferenci New York Times Dealbook Summit uvedl, že život v Kalifornii s manželkou Meghan Markleovou a jejich dětmi považuje za ideální prostředí pro rodinný život.
Princ William (42) poprvé po dlouhé době zmínil svého bratra Harryho (40) v rámci svého nového dokumentu Prince William: We Can End Homelessness, který se věnuje problematice bezdomovectví.
Britský moderátor a novinář Jeremy Clarkson (64), známý především díky pořadu Top Gear, se o víkendu podělil o své zdravotní problémy, které ho přivedly až na operační sál kvůli vážné srdeční komplikaci.
V roce 2024 byl na území České republiky zaznamenán nadnormální úhrn srážek. Podle předběžných údajů činí průměrný roční úhrn srážek 777 mm, což představuje 114 % průměru pro období 1991–2020.
Hospicová sestra Julie McFaddenová, která se dlouhodobě věnuje péči o umírající pacienty, sdílí své poznatky a zkušenosti, aby zmírnila obavy spojené s umíráním. Podle ní existuje několik běžných fyzických a psychických příznaků, které naznačují blížící se konec života. Ve svých videích na platformách, jako je YouTube, Julie odhaluje podrobnosti o těchto projevech, aby pomohla rodinám pochopit proces umírání a vyrovnat se s ním.
Marek Eben z televizních obrazovek působí jako osobnost, která umí spojovat. Byl by tedy ideálním materiálem na prezidenta. Česko ale momentálně jednoho má a ještě nějaký čas mít nebude. Eben navíc už před lety prozradil, zda by stál o pozici hlavy státu.
Vítězka reality show Bachelor Sabina Pšádová, která nedávno poskytla upřímný rozhovor v talk show Superchat, otevřeně promluvila o svém boji s psychickými problémy, úzkostmi a nízkým sebevědomím. Přestože dnes působí jako sebevědomá modelka a inspirativní osobnost, její cesta nebyla jednoduchá.