NASA v úterý zveřejnila nové výpočty, podle nichž asteroid 2024 YR4, přezdívaný „ničitel měst“, má 3,1% šanci v roce 2032 na dopad na Zemi. Vědci po celém světě bedlivě sledují jeho trajektorii. Informoval o tom server server France24.
Asteroid 2024 YR4, který podle údajů NASA zveřejněných v úterý představuje hrozbu pro Zemi, má nyní 3,1% šanci na dopad v roce 2032. Tento údaj ho činí nejnebezpečnějším vesmírným objektem, jaký kdy byl zaznamenán v moderních předpovědích.
Ačkoli rostoucí pravděpodobnost vyvolává obavy, odborníci varují před panikou. Světová astronomická komunita situaci pečlivě monitoruje a vesmírný dalekohled Jamese Webba se chystá zaměřit svou pozornost na asteroid již příští měsíc.
Bruce Betts z Planetary Society uvedl: "Nepanikařím," a dodal, že jak astronomové získávají více údajů, pravděpodobnost dopadu se nakonec opět sníží na nulu.
Asteroid 2024 YR4 byl poprvé detekován 27. prosince loňského roku chilskou observatoří El Sauce. Odhaduje se, že asteroid má velikost mezi 40 a 90 metry a jeho složení je běžné, bez známek vzácných kovů. V lednu 2024 Mezinárodní síť pro varování před asteroidy (IAWN) vydala varování poté, co pravděpodobnost nárazu přesáhla jedno procento. Od té doby toto číslo roste, a podle nejnovějších výpočtů NASA je pravděpodobnost nárazu 3,1 %, s datem dopadu stanoveným na 22. prosince 2032. Tato pravděpodobnost je srovnatelná s výsledkem pěti po sobě jdoucích hodů mincí.
Tento vzestup je považován za historický, protože asteroid této velikosti naposledy představoval takto významné riziko v roce 2004, kdy asteroid Apophis měl 2,7% šanci na náraz do Země v roce 2029, což bylo později vyloučeno dalšími pozorováními. Richard Moissl z Evropské kosmické agentury uvedl, že riziko 2024 YR4 je o něco nižší než 3 %, konkrétně 2,8 %, ale stále se považuje za vážně sledovanou hrozbu.
Podle odborníků se asteroid 2024 YR4 považuje za velmi vzácnou událost, ale není důvod k panice. I když je jeho potenciální dopad nebezpečný pro město, není to "zabiják planet" nebo "zabiják dinosaurů".
Bruce Betts z Planetary Society uvedl, že i když je riziko vzniku katastrofy nízké, astronomové stále sledují asteroid a věří, že data z Webbova teleskopu, který má schopnost detekovat velmi slabé objekty, budou klíčová pro určení jeho trajektorie. Teleskop se zaměří na asteroid, když se přiblíží k Jupiteru, což se stane až v roce 2028.
Pokud by pravděpodobnost rizika vzrostla o více než 10 %, Mezinárodní síť pro varování před asteroidy (IAWN) by vydala formální varování, což by vedlo k přípravám v potenciálně ohrožených oblastech.
Vědci se domnívají, že i když asteroid 2024 YR4 není dostatečně velký na to, aby způsobil globální katastrofu, jeho rychlost – až 40 000 mil za hodinu – by mohla způsobit vážnou destrukci, včetně silného výbuchu, pokud by asteroid vstoupil do atmosféry. Nejvíce ohrožené oblasti zahrnují východní Pacifik, Jižní Ameriku, Afriku, Blízký východ a jižní Asii. Přesto je stále dostatek času na přípravu.
NASA již ukázala, že je možné změnit dráhu asteroidu, a vědci zvažují i další metody, jako jsou lasery nebo jaderné výbuchy.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.
Hvězd z české herecké obce přišlo požehnaně. U rakve s ostatky zesnulého Aloise Švehlíka na středečním posledním rozloučení drželi stráž jeho neméně slavní a někdy i slavnější kolegové. Kdo všechno se ve středu před polednem objevil na jevišti v historické budově Národního divadla?
Annu Slováčkovou, se kterou se v úterý rodina rozloučila na neveřejném pohřbu, si lidé budou pamatovat nejen jako zpěvačku, ale také jako herečku, která se neodmyslitelně zapsala do srdcí diváků televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Co teď bude s její postavou?
Ornella Koktová se podílí na organizaci posledního rozloučení s babičkou ze strany svého otce Michala. Jak je přitom známo, vztahy v rodině nejsou právě nejlepší. Projevuje se to i na tom, kdo obdržel pozvánku na pohřeb.
V pátek dopoledne došlo v pražské ulici Milady Horákové k tragické nehodě, při níž tramvaj srazila dvanáctiletého chlapce. Navzdory okamžitému zásahu záchranářů se ho nepodařilo zachránit.
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.
V Česku již několik let platí zákon, který upravuje provozní dobu obchodů o vybraných svátcích. Teď jsou za dveřmi Velikonoce, kdy budou prodejny po většinu času otevřené. Během jednoho ze čtyř volných dnů ale nenakoupíte.