Nikdo ve skutečnosti nevěřil, že by americký prezident Donald Trump dokázal ukončit tříletý konflikt na Ukrajině během 24 hodin, jak během své kandidatury opakovaně a nepravděpodobně sliboval. Dokonce i jeho nový zvláštní vyslanec pro Ukrajinu požádal o 100 dní na nalezení řešení.
Promeškání tohoto termínu a minimální zmínky o konfliktu během pondělních inauguračních oslav však podtrhují, jak obtížnou výzvou bude pro nového prezidenta ukončení bojů na Ukrajině. Trump zatím veřejně nepodnikl žádné konkrétní kroky směrem k mírovému řešení.
Ve svém inauguračním projevu Trump sice vyjmenoval celou řadu priorit, ale Ukrajina mezi nimi nezazněla. Přestože se označil za „mírotvůrce“, nenabídl žádné konkrétní závazky k pokračující americké pomoci Kyjevu.
Zdá se, že Trumpovým prvním krokem bude rozhovor s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem, kterého během pondělního projevu v Oválné pracovně obvinil z „ničení Ruska“.
„Nemůže být nadšený, moc dobře si nevede,“ řekl Trump novinářům během ceremoniálu podpisů, což byla vzácná chvíle kritiky ruského prezidenta. „Rusko je větší, má více vojáků, které může ztratit, ale to není způsob, jak řídit zemi,“ dodal podle CNN.
Na otázku, jak dlouho bude válka trvat, odpověděl, že to nemůže říci, dokud s Putinem nepromluví. „Musím mluvit s prezidentem Putinem. Budeme to muset zjistit,“ uvedl.
Trump údajně pověřil své spolupracovníky, aby brzy zařídili telefonický hovor s Putinem, jehož cílem bude naplánovat osobní setkání v následujících měsících, aby se pokusili ukončit válku na Ukrajině. Podle informací blízkých situaci již americké a ruské úřady mohou začít pracovat na organizaci tohoto setkání. Švýcarsko a Srbsko nabídly, že by mohly hostit takové jednání.
Jakékoli rozhovory mezi těmito dvěma lídry by znamenaly výrazný odklon od přístupu bývalého prezidenta Joea Bidena. Ten téměř tři roky přímo s Putinem nemluvil, protože nevěřil, že by takový dialog mohl přispět k vyřešení konfliktu.
Trump však vidí situaci jinak. Podle osoby blízké jeho uvažování je přímá komunikace s Putinem přesně tím, co je třeba k nalezení řešení.
„Jak chcete najít cestu ven z té šlamastyky, když spolu nemluvíte?“ uvedla tato osoba, popisující Trumpův přístup.
Jak přesně by mělo řešení vypadat, není jasné, ačkoliv úředníci v soukromí připouštějí, že bude téměř jistě vyžadovat ústupky ze strany Ukrajinců.
„Prezident během kampaně řekl, že chce, aby umírání přestalo,“ prohlásil v úterý nový americký ministr zahraničí Marco Rubio v rozhovoru pro NBC. „Chce, aby destrukce přestala. Myslím, že to je v zájmu všech. Ale bude to snadné? Bude to složité? Samozřejmě, protože každá strana bude muset něco obětovat.“
Zatím také není zcela jasné, do jaké míry plánuje Trump pokračovat ve strategii Bidenovy administrativy, která zahrnovala poskytování zbraní a zpravodajských informací Ukrajině. Kromě svého odporu k přijetí Ukrajiny do NATO nespecifikoval, jaké bezpečnostní záruky by byl ochoten poskytnout ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.
Trump také neřekl, kdo zaplatí za obnovu Ukrajiny, ale na základě jeho minulých vyjádření je nepravděpodobné, že by šlo o Spojené státy.
Zelenskyj v úterý projevil obavy, nakolik se Trump bude konfliktem zabývat, a naznačil, že evropské země musí přebrat větší odpovědnost.
Ukrajinský prezident zdůraznil, že zatímco Spojené státy jsou pro Evropu „nepostradatelným“ spojencem, tento vztah nemusí být plně oboustranný.
„Bude si prezident Trump vůbec všímat Evropy?“ ptal se Zelenskyj během svého vystoupení na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. „Vnímá NATO jako nezbytné a bude respektovat instituce EU?“
Zelenskyj dodal, že Evropa se musí naučit, jak se plně postarat sama o sebe, aby „svět nemohl ignorovat její důležitost“.
Ukrajinský prezident také vyzval evropské země, aby se společně postavily hrozbám ze strany Ruska a Íránu, přičemž zdůraznil velikost ruské armády ve srovnání s jinými evropskými státy a naznačil, že žádná evropská země nemůže Rusku čelit sama.
„Toto není situace, kdy by jedna země mohla zajistit svou bezpečnost sama. Jde o to, že musíme stát všichni společně, abychom něco znamenali,“ řekl.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.