Trump s uprchlíky nejedná v rukavičkách. Zrušil lety i těm, co na to čekali roky

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Libor Novák 23. ledna 2025 16:26
Sdílej:

Všichni uprchlíci, kteří po dlouholetém procesu získání povolení měli odcestovat do Spojených států, čelí zrušení svých letů v důsledku nového výkonného nařízení prezidenta Donalda Trumpa. Podle interního memoranda amerického ministerstva zahraničí, které získala CNN, toto rozhodnutí okamžitě ovlivnilo tisíce lidí, kteří měli již potvrzené cesty.

Memorandum adresované partnerským organizacím pro přesídlování uprchlíků uvádí, že „veškeré dříve naplánované cesty uprchlíků do Spojených států byly zrušeny a žádné nové rezervace cest se nebudou provádět.“ Tento krok je přímým důsledkem Trumpova nařízení, které pozastavilo přijímání uprchlíků do USA.

Rozhodnutí může mít vážné důsledky pro uprchlíky, kteří se nacházejí na pokraji vypršení platnosti svých lékařských vyšetření či bezpečnostních prověrek. Proces přijetí do USA je často zdlouhavý a náročný, a zrušení letů by mohlo znamenat zmaření letitého úsilí.

Podle memoranda bylo zpracovávání žádostí o uprchlický status rovněž pozastaveno, což prakticky znamená uzavření celého programu. Uprchlíci, kteří již byli přijati do Spojených států, však mohou nadále využívat podpůrné služby. Výjimkou z opatření jsou držitelé zvláštních imigrantských víz, například osoby, které pracovaly pro USA v zahraničí.

Trump ve svém výkonném nařízení uvedl, že Spojené státy nejsou schopny zvládnout příliv migrantů a uprchlíků z posledních let. Podle jeho slov je pozastavení programu nutné, dokud nebude vstup dalších uprchlíků odpovídat zájmům Spojených států. Nařízení, podepsané v pondělí, mělo podle oficiálního textu vstoupit v platnost 27. ledna, avšak memorandum naznačuje, že jeho realizace započala okamžitě.

Tento krok vyvolal obavy a nejistotu mezi uprchlíky i organizacemi, které jim pomáhají. Zatímco jedni vidí toto opatření jako ochranu národní bezpečnosti, druzí jej považují za zbytečně přísné a humanitárně nepřijatelné.

Pozastavení uprchlického programu znovu otevírá otázky ohledně postavení USA jako země tradičně poskytující azyl těm, kteří prchají před válkou, pronásledováním nebo jinými krizemi.

Stalo se
Světové celebrity
Princezna Kate se vrátila do nemocnice, kde se léčila s rakovinou.

Rakovina vévodkyně Kate: Jak změnila prince Williama?

Během uplynulého roku musela princezna Kate čelit jedné z nejnáročnějších zkoušek svého života, když bojovala s rakovinou. Nemoc, která ji zasáhla nejen fyzicky, ale také psychicky, měla zároveň hluboký dopad na její nejbližší okolí, především na její vztah s princem Williamem. 

České celebrity
Anna Slováčková

Anička Slováčková má za sebou další dramatické momenty

Anna Slováčková se obává o svůj život, protože už přes rok opět bojuje se zákeřnou rakovinou. Nic není důležitější než zdraví, ale lidé se občas strachují i o jiné věci. Vyprávět o tom může i sympatická herečka a zpěvačka. 

České celebrity
Karel Gott

Karel Gott: Jeho slavný hit znají po celém světě

Lady Carneval je nejznámější písní, jakou zpěvák Karel Gott zařadil do svého repertoáru. Byla totiž přeložena do desítek jazyků a s nadsázkou lze říct, že ji znají po celém světě. Jaké je její tajemství?

Společnost
Ilustrační fotografie.

Nad stovkami milionů počítačů se stahují mračna. Přes noc se může stát prakticky nepoužitelný i ten váš

Windows 10 je dodnes nejrozšířenějším operačním systémem na světě. Bude ale oficiálně podporován pouze do 14. října 2025, po tomto datu přestane Microsoft poskytovat pravidelné aktualizace a bezpečnostní záplaty. Tento krok by mohl ohrozit přibližně 400 milionů počítačů, které nejsou schopny přejít na Windows 11 kvůli hardwarovým požadavkům. Dalších 500 milionů uživatelů, jejichž zařízení přechod umožňují, zatím odmítlo upgradovat, píše Forbes.