Všichni uprchlíci, kteří po dlouholetém procesu získání povolení měli odcestovat do Spojených států, čelí zrušení svých letů v důsledku nového výkonného nařízení prezidenta Donalda Trumpa. Podle interního memoranda amerického ministerstva zahraničí, které získala CNN, toto rozhodnutí okamžitě ovlivnilo tisíce lidí, kteří měli již potvrzené cesty.
Memorandum adresované partnerským organizacím pro přesídlování uprchlíků uvádí, že „veškeré dříve naplánované cesty uprchlíků do Spojených států byly zrušeny a žádné nové rezervace cest se nebudou provádět.“ Tento krok je přímým důsledkem Trumpova nařízení, které pozastavilo přijímání uprchlíků do USA.
Rozhodnutí může mít vážné důsledky pro uprchlíky, kteří se nacházejí na pokraji vypršení platnosti svých lékařských vyšetření či bezpečnostních prověrek. Proces přijetí do USA je často zdlouhavý a náročný, a zrušení letů by mohlo znamenat zmaření letitého úsilí.
Podle memoranda bylo zpracovávání žádostí o uprchlický status rovněž pozastaveno, což prakticky znamená uzavření celého programu. Uprchlíci, kteří již byli přijati do Spojených států, však mohou nadále využívat podpůrné služby. Výjimkou z opatření jsou držitelé zvláštních imigrantských víz, například osoby, které pracovaly pro USA v zahraničí.
Trump ve svém výkonném nařízení uvedl, že Spojené státy nejsou schopny zvládnout příliv migrantů a uprchlíků z posledních let. Podle jeho slov je pozastavení programu nutné, dokud nebude vstup dalších uprchlíků odpovídat zájmům Spojených států. Nařízení, podepsané v pondělí, mělo podle oficiálního textu vstoupit v platnost 27. ledna, avšak memorandum naznačuje, že jeho realizace započala okamžitě.
Tento krok vyvolal obavy a nejistotu mezi uprchlíky i organizacemi, které jim pomáhají. Zatímco jedni vidí toto opatření jako ochranu národní bezpečnosti, druzí jej považují za zbytečně přísné a humanitárně nepřijatelné.
Pozastavení uprchlického programu znovu otevírá otázky ohledně postavení USA jako země tradičně poskytující azyl těm, kteří prchají před válkou, pronásledováním nebo jinými krizemi.
Nespokojení občané na Slovensku míří do ulic, aby vyjádřili svůj názor se směrováním země pod vedením čtyřnásobného premiéra Roberta Fica. Organizátoři protestů předpokládají velkou účast.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pátek oznámil, že obdržel pozvání k jednání na nejvyšší úrovni od několika zemí východní Asie, včetně Severní Koreje. Tato zpráva však vyvolala rozporuplné reakce, neboť ji následně popřela Kim Jo-čong, vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Podle ní Severní Korea žádné takové pozvání neposlala.
Krvavý útok nožem v Bavorsku, jehož oběťmi se staly děti, otřásl politickou scénou v Německu. Opoziční konzervativní lídr reagoval přislíbením tvrdých reforem v oblasti azylové a hraniční politiky, čímž zásadně ovlivnil průběh předvolební kampaně.
Německá klimatická aktivistka Luisa Neubauer, známá z hnutí Fridays for Future, varuje, že rostoucí extrémní počasí, spojené s globálním oteplováním, nepřináší očekávanou podporu politických opatření na ochranu klimatu. Naopak pro The Guardian upozorňuje na vzestup konspiračních teorií, které podkopávají důvěru veřejnosti a využívají přírodní katastrofy k šíření dezinformací.
Moderátor a bavič Karel Šíp se ve své knize Do hrobu si to nevemu zabývá nejen záhadami, historií a Karlem Gottem, ale zmínil i Jiřinku Bohdalovou!
Šéf Bílého domu Donald Trump nasadil zběsilé tempo a ostře se pouští do samotných základů americké demokracie. Zřízení země, kde si lidé mohou stěžovat doslova na cokoli a často uspějí, se ocitá v ohrožení. Tyto hodnoty, byť někdy extravagantní, představují pro celý svět jedinečný symbol svobody a spravedlnosti. Pokud se Trumpovi podaří tento symbol zničit, demokratické zřízení ztratí svého nejsilnějšího ochránce, což by mohlo odstartovat jeho úpadek a erozi na globální úrovni.
Během uplynulého roku musela princezna Kate čelit jedné z nejnáročnějších zkoušek svého života, když bojovala s rakovinou. Nemoc, která ji zasáhla nejen fyzicky, ale také psychicky, měla zároveň hluboký dopad na její nejbližší okolí, především na její vztah s princem Williamem.
Anna Slováčková se obává o svůj život, protože už přes rok opět bojuje se zákeřnou rakovinou. Nic není důležitější než zdraví, ale lidé se občas strachují i o jiné věci. Vyprávět o tom může i sympatická herečka a zpěvačka.
Lady Carneval je nejznámější písní, jakou zpěvák Karel Gott zařadil do svého repertoáru. Byla totiž přeložena do desítek jazyků a s nadsázkou lze říct, že ji znají po celém světě. Jaké je její tajemství?
Windows 10 je dodnes nejrozšířenějším operačním systémem na světě. Bude ale oficiálně podporován pouze do 14. října 2025, po tomto datu přestane Microsoft poskytovat pravidelné aktualizace a bezpečnostní záplaty. Tento krok by mohl ohrozit přibližně 400 milionů počítačů, které nejsou schopny přejít na Windows 11 kvůli hardwarovým požadavkům. Dalších 500 milionů uživatelů, jejichž zařízení přechod umožňují, zatím odmítlo upgradovat, píše Forbes.
Česko se připravuje na víkendové oteplení, které víceméně vydrží i pro příští pracovní týden. Děti během něj půjdou do školy jen čtyřikrát, protože na pátek připadají pololetní prázdniny. O to více lidí bude zajímat předpověď počasí.
Česko zasáhla minulý týden smutná zpráva o úmrtí Jiřího Vondry, moderátora Radia Kiss a hlasu pardubického hokeje. Na Dynamu mu již v neděli dali sbohem. Tento týden uspořádá poslední rozloučení rodina. Zároveň vyšlo najevo, co bylo příčinou smrti.