Americký prezident Donald Trump zaujal konfrontační postoj vůči Číně. Ostře ji kritizoval za údajný dovoz fentanylu, který podle něj proniká do Spojených států přes Mexiko a Kanadu. Ve snaze reagovat na tuto situaci plánuje Trump zavést cla na čínské zboží. Jejich konkrétní výše zatím není definitivně stanovena – rozhodující budou probíhající přezkumy, které mají být dokončeny v dubnu. Cla by se však mohla pohybovat v rozmezí od 10 až do 60 %.
Trump podle agentury Reuters zvažuje uvalení cel na Evropskou unii, Mexiko, Kanadu – a také Čínu. Od začátku února chce proti všem těmto zemím uvalit 25% cla. „Evropská unie je pro nás velmi, velmi špatná. Takže na ně budou uvalena cla. Je to jediný způsob, jak dosáhnout spravedlnosti,“ vylíčil.
Znovu připomněl svá obvinění o tom, že Čína je jedním ze zprostředkovatelů dovozu drogy fentanyl do Spojených států. Jeho administrativa prý jedná minimálně o desetiprocentním sankčním clu na čínský dovoz, protože „fentanyl se z Číny do USA dostává přes Mexiko a Kanadu“.
Čína je údajně připravená udržovat komunikaci s Washingtonem, aby obě strany mohly řešit „rozdíly a rozšířit vzájemně výhodnou spolupráci“. „Vždy jsme přesvědčeni, že v obchodní nebo celní válce není vítěz. Čína bude vždy pevně hájit své národní zájmy,“ zdůraznil mluvčí čínské diplomacie Mao Ning.
Trump federálním agenturám nařídil, aby přezkumy obchodních otázek dokončily do začátku dubna. Mimo jiné také Čínu podezírá z „nekalých obchodních praktik a měnových manipulací“. Výsledek těchto přezkumů následně určí, jestli Trumpovy předvolební sliby o 60% clech na čínský dovoz budou splnitelné.
„Trump se pravděpodobně rozhodl postupovat trochu pomaleji a také se ujistit, že má pro tento druh akcí co nejpevnější právní základ. Přemýšlí, jak nejlépe využít svého vlivu, aby dosáhl toho, co chce,“ míní ekonomický expert William Reinsch.
Čína už dříve avizovala, že se proti Trumpově agresivní obchodní politice bude tvrdě bránit. Obchodní vztahy mezi USA a Čínou patří k největším a nejdůležitějším na světě, přičemž vzájemná výměna zboží a služeb dosahuje enormních objemů. V této souvislosti panuje v Pekingu velká nejistota ohledně toho, co Trump udělá.
Čínské úřady již naznačily možnou odvetu. Hrozí zahájením rozsáhlých vyšetřování amerických výrobců čipů a plánují zavést cla na dovoz průmyslových plastů. Podle prestižního amerického listu New York Times se Čína snaží nastupující administrativu upozornit. „Je to varovný výstřel pro novou administrativu, že nebudeme sedět se založenýma rukama a máme páky i v případě prohloubení obchodních technologických válek,“ upřesnil ekonom Myron Brilliant.
Nový prezident USA minulý pátek informoval o „velmi dobrém“ telefonátu s čínským lídrem Si Ťin-pchingem. „Právě jsem mluvil s čínským předsedou Si Ťin-pchingem. Očekávám, že společně vyřešíme mnoho problémů, a to okamžitě,“ řekl podle CNN.
Podobně se o telefonátu zmínil Peking. Podle tamní diplomacie Si a Trump „přikládají vzájemným interakcím velký význam a doufají v dobrý začátek čínsko-amerických vztahů“ během druhého funkčního období Trumpa.
Ten přišel s prvním vstřícným krokem, když přislíbil 90denní lhůtu pro společnost Byte Dance, aby mohla najít amerického majitele pro USA. Končící prezident Biden již loni v dubnu podepsal zákon, kterým nařídil společnosti ByteDance prodej sociální sítě TikTok do rukou nečínského majitele pod pohrůžkou zákazu. Nejvyšší soud minulý pátek tuto judikaturu posvětil.
Bidenova administrativa nicméně téhož dne vydala prohlášení, v němž dala najevo, že chce rozhodnutí o vykonání zákona nechat na Trumpově administrativě. Trump poté naznačil, že by mohl dát firmě dalších 90 dní na prodej. V této souvislosti byl TikTok v USA opět uveden do provozu, o čemž informoval například server MarketWatch.
Nespokojení občané na Slovensku míří do ulic, aby vyjádřili svůj názor se směrováním země pod vedením čtyřnásobného premiéra Roberta Fica. Organizátoři protestů předpokládají velkou účast.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pátek oznámil, že obdržel pozvání k jednání na nejvyšší úrovni od několika zemí východní Asie, včetně Severní Koreje. Tato zpráva však vyvolala rozporuplné reakce, neboť ji následně popřela Kim Jo-čong, vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Podle ní Severní Korea žádné takové pozvání neposlala.
Krvavý útok nožem v Bavorsku, jehož oběťmi se staly děti, otřásl politickou scénou v Německu. Opoziční konzervativní lídr reagoval přislíbením tvrdých reforem v oblasti azylové a hraniční politiky, čímž zásadně ovlivnil průběh předvolební kampaně.
Německá klimatická aktivistka Luisa Neubauer, známá z hnutí Fridays for Future, varuje, že rostoucí extrémní počasí, spojené s globálním oteplováním, nepřináší očekávanou podporu politických opatření na ochranu klimatu. Naopak pro The Guardian upozorňuje na vzestup konspiračních teorií, které podkopávají důvěru veřejnosti a využívají přírodní katastrofy k šíření dezinformací.
Moderátor a bavič Karel Šíp se ve své knize Do hrobu si to nevemu zabývá nejen záhadami, historií a Karlem Gottem, ale zmínil i Jiřinku Bohdalovou!
Šéf Bílého domu Donald Trump nasadil zběsilé tempo a ostře se pouští do samotných základů americké demokracie. Zřízení země, kde si lidé mohou stěžovat doslova na cokoli a často uspějí, se ocitá v ohrožení. Tyto hodnoty, byť někdy extravagantní, představují pro celý svět jedinečný symbol svobody a spravedlnosti. Pokud se Trumpovi podaří tento symbol zničit, demokratické zřízení ztratí svého nejsilnějšího ochránce, což by mohlo odstartovat jeho úpadek a erozi na globální úrovni.
Během uplynulého roku musela princezna Kate čelit jedné z nejnáročnějších zkoušek svého života, když bojovala s rakovinou. Nemoc, která ji zasáhla nejen fyzicky, ale také psychicky, měla zároveň hluboký dopad na její nejbližší okolí, především na její vztah s princem Williamem.
Anna Slováčková se obává o svůj život, protože už přes rok opět bojuje se zákeřnou rakovinou. Nic není důležitější než zdraví, ale lidé se občas strachují i o jiné věci. Vyprávět o tom může i sympatická herečka a zpěvačka.
Lady Carneval je nejznámější písní, jakou zpěvák Karel Gott zařadil do svého repertoáru. Byla totiž přeložena do desítek jazyků a s nadsázkou lze říct, že ji znají po celém světě. Jaké je její tajemství?
Windows 10 je dodnes nejrozšířenějším operačním systémem na světě. Bude ale oficiálně podporován pouze do 14. října 2025, po tomto datu přestane Microsoft poskytovat pravidelné aktualizace a bezpečnostní záplaty. Tento krok by mohl ohrozit přibližně 400 milionů počítačů, které nejsou schopny přejít na Windows 11 kvůli hardwarovým požadavkům. Dalších 500 milionů uživatelů, jejichž zařízení přechod umožňují, zatím odmítlo upgradovat, píše Forbes.
Česko se připravuje na víkendové oteplení, které víceméně vydrží i pro příští pracovní týden. Děti během něj půjdou do školy jen čtyřikrát, protože na pátek připadají pololetní prázdniny. O to více lidí bude zajímat předpověď počasí.
Česko zasáhla minulý týden smutná zpráva o úmrtí Jiřího Vondry, moderátora Radia Kiss a hlasu pardubického hokeje. Na Dynamu mu již v neděli dali sbohem. Tento týden uspořádá poslední rozloučení rodina. Zároveň vyšlo najevo, co bylo příčinou smrti.