Donald Trump se stal 47. prezidentem USA a během inauguračního projevu nastínil, kam se budou Spojené státy ubírat následující 4 roky.
Trump zmínil dopady přírodních katastrof, které zasáhly různé části Spojených států. Hovořil o hurikánu v Severní Karolíně a požárech v Kalifornii, přičemž zdůraznil, že požáry zasáhly i ty nejbohatší a nejvlivnější, z nichž někteří jsou přítomni v Kapitolské rotundě. „Nemají už domov. To je zajímavé,“ poznamenal Trump směrem k publiku.
Dále kritizoval americký zdravotní systém, který podle něj selhává v dobách krizí, přestože na něj USA vynakládají více peněz než kterákoliv jiná země. Kromě toho ostře odsoudil vzdělávací systém, který prý „učí naše děti, aby se styděly samy za sebe“. Zdůraznil, že všechny tyto problémy se začnou měnit již ode dneška, a to rychle.
V pokračování projevu prohlásil, že získal mandát k „úplnému a totálnímu zvrácení“ toho, co nazval „strašnou zradou“ vládnoucí elity vůči americkému lidu. Slíbil, že Američanům vrátí „jejich víru, jejich bohatství, jejich demokracii a jejich svobodu“. „Od této chvíle je konec úpadku Ameriky,“ uvedl Trump.
Během svého projevu Trump také kritizoval administrativu bývalého prezidenta Joea Bidena. "Máme vládu, která není schopna zvládnout ani jednoduchou krizi doma, zatímco se zároveň zaplétá do nekonečného seznamu katastrofických událostí v zahraničí," řekl Trump.
Dalšími oblastmi, na které se zaměřil, byla imigrace. Zmínil, že vláda "nechrání naše vynikající, zákony dodržující občany, ale poskytuje útočiště a ochranu nebezpečným zločincům". Dále prohlásil, že USA vynakládají neomezené prostředky na obranu cizích hranic, ale odmítají chránit americké hranice a, co je důležitější, vlastní obyvatele.
V projevu také uznal, že mnoho lidí přišlo o domovy kvůli požárům, které v posledních týdnech postihly Los Angeles. Uvedl, že požárníci čelili silným větrům, které požáry šířily rychleji a ztěžovaly jejich uhašení. "Požáry zuří přes domy a komunity, dokonce zasáhly i některé z nejbohatších a nejmocnějších lidí v naší zemi, z nichž někteří jsou právě teď tady. Již nemají domov," poznamenal Trump. "To je zajímavé. Ale nemůžeme to dovolit," dodal.
Poté prohlásil, že dnešek, 20. ledna 2025, je "dnem osvobození". "Doufám, že naše nedávné prezidentské volby budou pamatovány jako největší a nejdůležitější volby v historii naší země," uvedl Trump.
Nastínil také několik odvážných exekutivních opatření, která hodlá přijmout k implementaci klíčových priorit své administrativy. Prvním zásadním oznámením bylo jeho rozhodnutí vyhlásit národní nouzový stav na mexicko-americké hranici, což podle něj okamžitě zastaví nelegální imigraci. Zdůraznil, že miliony "kriminálních cizinců" budou vráceny do svých domovských zemí a oznámil obnovení kontroverzní politiky "Zůstaň v Mexiku" spolu s plánem na vyslání dalších vojáků a zdrojů na hranici.
Trump také prohlásil, že jeho administrativa bude označovat drogové kartely za zahraniční teroristické organizace, což vyvolalo silný aplaus z publika. Využil "Zákona o nepřátelských cizincích" z roku 1798, který podle něj umožní vládě použít plnou moc federálních a státních orgánů k boji proti "zahraničním gangům na americké půdě."
Další klíčovou součástí Trumpova programu bylo řešení inflace a rostoucích cen energií. Sliboval, že přikáže svému kabinetu využít všechny dostupné prostředky k "porážce" inflace a snížení cen zboží. Navíc znovu zdůraznil svůj závazek k energetické nezávislosti vyhlášením národního energetického stavu nouze a zvýšením domácí těžby ropy a zemního plynu. "Amerika bude opět výrobní národ," prohlásil Trump, a chlubil se ohromnými zásobami ropy a zemního plynu v zemi. Jeho heslo "Drill baby drill" bylo přivítáno nadšeným aplausem.
Trumpova inaugurační řeč zahrnovala také plány na zpětné zrušení ekologických regulací, zejména Zelené nové dohody. Oznámil svůj záměr zrušit mandát na elektromobily, což podle něj ochrání americký automobilový průmysl a splní jeho slib americkým pracovníkům v automobilovém průmyslu. "Budete si moci koupit auto dle svého výběru," slíbil a naznačil návrat k americkým automobilům ve fantastickém množství.
Trump rovněž oznámil, že změní název Mexického zálivu na Záliv Ameriky. „Amerika znovu získá své zasloužené místo jako největší, nejmocnější a nejrespektovanější národ na Zemi – inspirovat úžas a obdiv celého světa,“ řekl Trump. „Za krátkou dobu změníme název Mexického zálivu na Záliv Ameriky.“
Trump také hovořil o Panamském průplavu, který označil za „hloupý dar, který nikdy neměl být udělen“ Panamě. Prohlásil, že Panamský průplav „provozuje Čína“. „Nedali jsme to Číně. Bereme to zpět,“ řekl a jeho slova vyvolala potlesk od jeho příznivců.
Trump následně zdůraznil, že jeho poselství Američanům je „jednat s odvahou, energií a vitalitou největší civilizace v historii“. Hovořil o ambicích a dosažení „nových výšin vítězství a úspěchu“. Trump také uvedl, že USA zvýší své bohatství, rozšíří své území a ponesou svou vlajku do nových horizontů – včetně Marsu. „Náš osud budeme následovat až ke hvězdám, abychom zasadili hvězdy a pruhy na planetě Mars,“ prohlásil.
Trump uzavřel svůj projev tím, že vyzdvihnul svůj politický návrat a prohlásil, že „americký lid promluvil“. „Stojím před vámi jako důkaz, že nikdy nevěřte, že něco je nemožné. V Americe je nemožné to, co děláme nejlépe,“ řekl Trump.
Na závěr uvedl, že Amerika nebude dobyta ani zastrašena. „Nezklameme. Od tohoto dne budou Spojené státy americké svobodným, suverénním a nezávislým národem,“ prohlásil „Budoucnost je naše a naše zlatá éra právě začala.“
Velké haló na české divadelní scéně je z rozhodnutí Prahy ohledně budoucnosti legendární Ypsilonky. Hrozí totiž konec té podoby divadla, kterou publikum zná desítky let. Martin Dejdar z toho logicky není nadšený.
Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.
V roce 2025 si někteří senioři mohou výrazně finančně přilepšit, a to až o několik tisíc korun měsíčně. Aby však tuto výhodu získali, je nezbytné, aby si o bonus aktivně požádali a splnili příslušné podmínky.
Na zimu bude o nadcházejícím víkendu, který je posledním lednovým, dost teplo. Nejvyšší teploty budou atakovat dvouciferné hodnoty. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jiřina Bohdalová má za sebou náročnou operaci štítné žlázy, po které samozřejmě musí následovat rekonvalescence. Slavná herečka si to uvědomuje, ale smiřuje se s tím těžko. Vyplývá to z jejího prvního vyjádření po lékařském zákroku.
Předseda Pirátů Zdeněk Hřib v úterý oznámil, že chce být lídrem strany pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Piráti se v nich chystají kandidovat samostatně. V předchozích sněmovních volbách měli společnou kandidátku s hnutím STAN.
Na den přesně před týdnem se Česko dozvědělo o kolapsu podnikatele Leona Tsoukernika, který je známý svými vazbami na slavné lidi. Řadí se k nim například rodina Gottových. Vdova Ivana je proto s rodinou v kontaktu a zajímá se o zdravotní stav boháče, s nímž jinak řeší i své vlastní projekty.
Až se princ William ujme trůnu, nebude na povinnosti sám. Expertka na britskou monarchii tvrdí, že vedle Kate mohou významnou roli sehrát i vévoda a vévodkyně z Edinburghu. Tato „tajná zbraň“ má pomoci zajistit plynulý chod monarchie a rozdělit si klíčové úkoly.
Pachatel loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) se stěhuje. Soud v úterý na návrh obviněného rozhodl, že bude z psychiatrického oddělení přesunut do běžné vazby. Informoval o tom web aktuality.sk.
V únoru bude spoustu lidí obzvlášť zajímat, jaké bude počasí. Začnou totiž první turnusy jarních prázdnin, které rodiny s dětmi obvykle tráví na horách. Podle výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude panovat průměrná zima.
Den po 79. narozeninách zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Informoval o tom deník Blesk s odvoláním na jeho dlouholetou přítelkyni. Hannig stál například za vzestupem zpěvačky Lucie Bílé.
Donald Trump se v pondělí stal oficiálně opět americkým prezidentem. A jedna věc je tentokrát jiná než při prvním mandátu v letech 2017 až 2021. Ze stínu starších sourozenců už při inauguraci vystoupil osmnáctiletý Barron Trump.