Útok migranta v Německu mění předvolební boj. Merz chce po vraždách kontrolovat celou hranici

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie, foto: Depositphotos
Tomáš Karas 24. ledna 2025 14:58
Sdílej:

Krvavý útok nožem v Bavorsku, jehož oběťmi se staly děti, otřásl politickou scénou v Německu. Opoziční konzervativní lídr reagoval přislíbením tvrdých reforem v oblasti azylové a hraniční politiky, čímž zásadně ovlivnil průběh předvolební kampaně.

Po tragickém útoku v Aschaffenburgu, při kterém 28letý Afghánec zabil dvouletého chlapce a 41letého muže, se německý opoziční lídr Friedrich Merz zavázal k přísnějším opatřením v oblasti migrace. Prohlásil, že po svém případném zvolení kancléřem okamžitě zavedl trvalé kontroly na německých hranicích, což by fakticky znamenalo zákaz vstupu pro všechny osoby bez platných dokumentů.  Informuje o tom BBC.

Merz kritizoval současnou azylovou politiku EU a vyjádřil odhodlání chránit německé občany před podobnými útoky. Jeho návrhy zahrnují podle The Guardianu nejen posílení hraničních kontrol, ale i zvýšení deportací nelegálních migrantů. 

Tento incident vyvolal širokou debatu o migrační politice v Německu a přispěl k intenzivnímu zaměření předvolební kampaně na otázky bezpečnosti a kontroly hranic. Německý kancléř Olaf Scholz útok označil za teroristický a vyjádřil znepokojení nad tím, že jej spáchal žadatel o azyl.

Zadržený Afghánec, který byl zapojen do útoku v Aschaffenburgu, přicestoval do Německa v roce 2022 a byl spojen s několika předchozími násilnými incidenty. Předchozí měsíc souhlasil s opuštěním Německa, ale stále se léčil na psychiatrii. Vyšetřující soudce nyní rozhodne, zda bude umístěn do vazby nebo psychiatrické léčebny.

Lídr německé opoziční strany, reagoval na útok prohlášením, že pokud se stane kancléřem, první den ve funkci pověří ministerstvo vnitra, aby převzalo trvalou kontrolu německých hranic. Kritizoval současnou azylovou politiku, označil ji za nefunkční a vyjádřil potřebu, aby Německo uplatnilo přednostní vnitrostátní právo nad pravidly EU. Merz také navrhl zvýšit počet míst pro zadržení před deportací a obnovit trvalé hraniční kontroly, které by měly být trvalým opatřením.

Slíbil tak uzavřít hranice pro nelegální přistěhovalce hned první den ve funkci kancléře, což připomíná tvrdý styl politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tento slib přichází v reakci na nedávný útok v Aschaffenburgu, který vyvolal širokou debatu o imigraci. Merz se zároveň pokusil reagovat na rostoucí vliv krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD), která v posledních letech využívá téma migrace k posílení svého politického vlivu.

Vůdkyně AfD Alice Weidelová požaduje, aby německý parlament přijal opatření na uzavření hranic a navrácení nelegálních migrantů. Na druhé straně, někteří kritici tvrdí, že posun mainstreamových stran, jako je ta Merzova, doprava by mohl posílit argumenty AfD, přičemž německý politický systém stále vyžaduje koalice mezi stranami.

Opozice i koaliční partneři se vyjadřují k tomu, že takové kroky nemohou být implementovány bez širšího politického konsensu. Ministryně vnitra Nancy Faeserová varovala před zneužíváním takového tragického činu k populistickému jednání, které by mohlo přinést více škody než užitku.

Stalo se
Počasí
Počasí, ilustrační fotografie.

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Expertka popsala přehlížený, ale podstatný faktor

Německá klimatická aktivistka Luisa Neubauer, známá z hnutí Fridays for Future, varuje, že rostoucí extrémní počasí, spojené s globálním oteplováním, nepřináší očekávanou podporu politických opatření na ochranu klimatu. Naopak pro The Guardian upozorňuje na vzestup konspiračních teorií, které podkopávají důvěru veřejnosti a využívají přírodní katastrofy k šíření dezinformací.

České celebrity
Jiřina Bohdalová na KVIFF 2024

Jiřina Bohdalová a Karel Gott: Co chtěli po Karlu Šípovi?

Moderátor a bavič Karel Šíp se ve své knize Do hrobu si to nevemu zabývá nejen záhadami, historií a Karlem Gottem, ale zmínil i Jiřinku Bohdalovou!

Zahraničí
Komentář
Donald Trump

Trump drží pistoli u hlavy americké ústavě a všem demokratickým zemím na světě

Šéf Bílého domu Donald Trump nasadil zběsilé tempo a ostře se pouští do samotných základů americké demokracie. Zřízení země, kde si lidé mohou stěžovat doslova na cokoli a často uspějí, se ocitá v ohrožení. Tyto hodnoty, byť někdy extravagantní, představují pro celý svět jedinečný symbol svobody a spravedlnosti. Pokud se Trumpovi podaří tento symbol zničit, demokratické zřízení ztratí svého nejsilnějšího ochránce, což by mohlo odstartovat jeho úpadek a erozi na globální úrovni.

Světové celebrity
Princezna Kate se vrátila do nemocnice, kde se léčila s rakovinou.

Rakovina vévodkyně Kate: Jak změnila prince Williama?

Během uplynulého roku musela princezna Kate čelit jedné z nejnáročnějších zkoušek svého života, když bojovala s rakovinou. Nemoc, která ji zasáhla nejen fyzicky, ale také psychicky, měla zároveň hluboký dopad na její nejbližší okolí, především na její vztah s princem Williamem.