V minulosti byla káva spojována se zvýšenými zdravotními riziky. Výzkumy z posledního desetiletí však naznačujeí, že pití kávy může mít pro zdraví pozitivní účinky, uvedl server BBC.
Kofein je nejpopulárnější psychoaktivní látkou na světě a lidé pijí kávu, přirozený zdroj kofeinu, již celá staletí. Přesto jsou dlouhodobě názory na její vliv na zdraví smíšené.
„Tradičně byla káva vnímána negativně,“ říká Marc Gunter, profesor epidemiologie rakoviny na Imperial College London a bývalý vedoucí sekce výživy a metabolismu v Mezinárodní agentuře pro výzkum rakoviny (IARC). „Výzkumy z 80. a 90. let dospěly k závěru, že lidé, kteří pijí kávu, mají vyšší riziko kardiovaskulárních chorob, ale od té doby se to změnilo.“
Podle Guntera, který se zabývá rozsáhlými populačními studiemi, dnes vědci disponují údaji od stovek tisíc pijáků kávy. Co tedy tato data říkají – přináší konzumace kávy prospěch nebo riziko?
Káva byla spojována se zvýšeným rizikem rakoviny, protože obsahuje akrylamid, karcinogenní látku, která se vyskytuje i v jiných potravinách, například v toastech či hranolkách. IARC však v roce 2016 dospěla k závěru, že káva není karcinogenní, pokud se nepije velmi horká – nad 65 °C. V přehledu z roku 2023 vědci argumentují, že zatím není dostatek důkazů, které by akrylamid v kávě jednoznačně spojovaly s rizikem rakoviny.
Nové studie ukazují, že káva by mohla mít dokonce ochranný vliv. Některé výzkumy naznačují, že konzumace kávy může být spojena s nižším rizikem některých druhů rakoviny.
V roce 2017 Gunter zveřejnil výsledky studie, která sledovala pití kávy u půl milionu lidí napříč Evropou po dobu 16 let. Ti, kteří pili více kávy, měli nižší riziko úmrtí na srdeční onemocnění, mrtvici a rakovinu. Tyto výsledky jsou v souladu s výzkumy z jiných částí světa, včetně USA, a novějšími studiemi z Velké Británie.
Gunter říká, že mezi vědci panuje dostatečná shoda na tom, že lidé, kteří pijí až čtyři šálky kávy denně, mají méně nemocí než ti, kteří ji nepijí vůbec.
Kávu pije řada lidí, kteří mají nezdravé návyky, jako je kouření nebo špatná strava. Gunterova studie dokonce naznačuje, že pokud káva skutečně snižuje riziko srdečních chorob a rakoviny, její vliv může být silnější, než si myslíme – protože se zdá, že překonává negativní dopady těchto nezdravých návyků.
To platí pro kávu s kofeinem i bez něj. Studie ukazují, že i káva bez kofeinu obsahuje podobné množství antioxidantů jako běžná káva, a Gunter nenašel rozdíly ve zdravotním stavu mezi lidmi, kteří pijí kávu s kofeinem, a těmi, kteří dávají přednost bezkofeinové.
Přestože máme mnoho populačních studií, tyto výsledky nevypovídají o příčinné souvislosti. Lidé, kteří pijí kávu, mohou být obecně zdravější než ti, kteří se jí vyhýbají, říká Peter Rogers, který na Univerzitě v Bristolu studuje vliv kofeinu na chování, náladu a pozornost.
Lidé, kteří pravidelně pijí kávu, mívají také vyšší krevní tlak, což by mohlo zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění. Rogers však říká, že zatím neexistuje důkaz, že vyšší krevní tlak spojený s pitím kávy zvyšuje riziko těchto onemocnění.
Pokud jde o konzumaci kávy během těhotenství, doporučení bývají velmi nejasná. Přehled studií z roku 2022 našel souvislost mezi pitím kávy před a během těhotenství a potratem. Vzhledem k tomu, že šlo o populační studii, mohly za tento vztah stát i jiné faktory, například kouření, které zvyšuje riziko potratu.
Esther Myers, dietoložka a generální ředitelka EF Myers Consulting, provedla přehled 380 studií a dospěla k závěru, že čtyři šálky kávy denně pro dospělé a tři pro těhotné by neměly mít nepříznivé účinky. Food Standards Agency však doporučuje těhotným ženám omezit konzumaci kávy na maximálně dva šálky denně. Recenze starších studií naznačuje, že těhotné ženy by měly kávu zcela vynechat, aby snížily riziko potratu a nízké porodní váhy.
Kromě zdravotních rizik a přínosů kávy ovlivňuje kofein také náš mozek a nervovou soustavu. Studie zjistily, že genetické rozdíly mohou ovlivňovat, jak rychle tělo kofein metabolizuje. Lidé, kteří pijí kávu pravidelně, však nemají výraznější potřebu zvyšovat dávky kvůli závislosti. Rogers dodává, že „existuje nízké riziko závislosti na kofeinu – pokud někomu kávu odejmete, necítí se dobře, ale netrpí silnou touhou po ní.“
Na tom, jakým způsobem si kávu připravujete, pravděpodobně nezáleží. Gunter ve svých studiích zjistil, že různé druhy kávy, včetně espressa, filtrované a instantní kávy, jsou spojeny s podobnými zdravotními přínosy. Studie z roku 2018 však zjistila, že pití mleté kávy má na délku života silnější vliv než pití kávy instantní či bez kofeinu – ačkoliv i tyto varianty jsou zdravější než kávu nepít.
S dostupnými důkazy Gunter uzavírá, že pití až čtyř šálků kávy denně by mohlo mít pro zdraví výhody, včetně nižšího rizika srdečních chorob a rakoviny.
„Je logické, že pokud člověk něčeho pije příliš, pravděpodobně to není zdravé, ale není dost důkazů, že pár šálků denně by bylo škodlivých,“ říká.
Pět a půl roku uplynulo od smrti Karla Gotta. O odkaz legendárního zpěváka v Česku pečuje vdova Ivana a musí se někdy vyrovnávat i s ostrými vyjádřeními jeho nejstarší dcery. Dominika Gottová se nyní z Finska opět ozvala.
Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu.
Česká herecká obec přišla během tohoto týdne o jednu z výrazných osobností. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík, který se před kamerou potkal i s Jiřinou Bohdalovou. Legendu středeční smutná zpráva velice zasáhla.
Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství.
Česko se loni po 14 letech radovalo z titulu na mistrovství světa v hokeji a fanoušci by si přáli, aby se zlatá radost opakovala. Důležitou roli může sehrát nejlepší hokejista současnosti David Pastrňák. Předpokládalo se, že letos na šampionát nepřijede. Jenže nakonec se může stát pravý opak.
Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude?
Začíná víkend, který bude zřejmě nejchladnějším víkendem letošního dubna. Očekává se noční a ranní mráz, v neděli nebude moc teplo ani přes den. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění.
Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země.
Prezident Petr Pavel na jaře poprvé během svého mandátu vyhlásí termín sněmovních voleb. Podle svých slov se to chystá udělat v květnu. Pavel zatím neprozradil, o jakém termínu v souvislosti s volbami přemýšlí.
Tereza Kerndlová nedávno potěšila své fanoušky, když ukončila svou kariérní přestávku a vydala nové album, které se vesměs dočkalo pozitivních reakcí. Známá zpěvačka nyní přiznala, že si jí fanoušci umí najít doslova všude.
Pražané se musí zítra připravit na komplikace v dopravě. Hlavní město totiž v sobotu 5. dubna hostí tradiční Generali 1/2Maraton Praha. Zejména v centru města tak nepojedou tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy.