Zeman řekl Slovákům, že k moci se vrátí Babiš a zlepší vzájemné vztahy

Miloš Zeman
Miloš Zeman, foto: Jan Nebřenský / INCORP images
Marek Novotný DNES 17:11
Sdílej:

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

Zeman v rozhovoru komentoval současnou celní válku vyvolanou Spojenými státy americkými, zejména ve vztahu k Číně. Podle exprezidenta budou cla nadále součástí konfrontace mezi Washingtonem a Pekingem. Sám ocenil návrh na zavedení bezcelní zóny mezi EU a USA, který má podporu vlivného miliardáře Elona Muska. Naznačil také, že cla na automobily by se měla sjednotit. 

Bývalý politik se vyjádřil i k tématu podzimních parlamentních voleb v Česku. Fialově vládě podle jeho slov většina lidí nedůvěřuje, tudíž očekává vítězství opozičního hnutí ANO. "Pokud se nerozhodne pro jednobarevnou menšinovou vládu, bude si vybírat mezi třemi potenciálními koaličními partery," vysvětlil sousedům. 

Současnou českou vládu podrobil Zeman kritice za to, že přerušila mezivládní konzultace se Slovenskem. Pokud se liší postoje zemí například k válce na Ukrajině, má se podle něj jednat. Vztahy se zlepší, pokud se po volbách vrátí do Strakovy akademie Andrej Babiš, tvrdí někdejší hlava státu. 

Nedávnou návštěvu slovenského premiéra Roberta Fica v Moskvě označil za legitimní. "Pokud to odsuzujete, rovnou odsuďte Donalda Trumpa, že vede dvouhodinové telefonáty s Putinem. To je v podstatě to samé," konstatoval exprezident. 

"Slovenská zahraniční politika zdůrazňuje především příměří a následný mír. Česká zdůrazňuje podporu Ukrajiny proti nesporně nevyprovokované agresi, což je i můj názor," svěřil se Zeman, který nepovažuje tyto postoje za neslučitelné. 

Exprezident si v rozhovoru neodpustil kritiku Evropské unie, označil ji za impotentní a vyčetl jí, že za tři roky války neiniciovala jakákoliv mírová jednání. Nelíbí se mu ani rostoucí výdaje na obranu. Připomněl slova bývalého amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera, že vojensko-průmyslový komplex je nejvážnějším nebezpečím pro politiku. 

"Tyto firmy mohou být i sponzory různých politických stran a osobností. Tento zájem je třeba vidět v pozadí, i když se velmi obratně zakrývá," dodal Zeman. 

Stalo se