Zemřel velemlok čínský Karlo. Pražskou zoo dostal do knihy světových rekordů

Velemlok čínský Karlo
Velemlok čínský Karlo, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha
Libor Novák 26. prosince 2024 15:12
Sdílej:

V pražské zoologické zahradě před Vánocemi zemřel velemlok čínský Karlo, který byl dlouhé roky považován za největšího obojživelníka na světě. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek o této smutné události informoval na sociální síti X

Karlo, který se dožil úctyhodných 47 let, se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů díky své délce 1,58 metru. Na sklonku života se jeho rozměry ještě zvětšily, dosahoval délky 1,61 metru. Přestože velemlok prospíval ve speciálně upravených podmínkách Velemlokária, dlouhodobě ho trápily opakované problémy s imunitním systémem.

Podle kurátora Petra Velenského byl Karlo mimořádně citlivý na jakékoliv odchylky od dokonalých podmínek, což ho odlišovalo od ostatních velemloků. Právě kvůli jeho citlivosti platil v pavilonu zákaz fotografování, a to i s vypnutým bleskem.

„Chodil jsem se na něj podívat i dvakrát, třikrát denně a znovu a znovu ve mně probouzel úžas. Jako by přišel z jiného času a z jiného světa, bez hnutí spočíval na dně nádrže a drobnými očky bez víček hleděl do neznáma,” napsal před deseti lety ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

„Nikdy jsem žádné podobné zvíře neviděl. Půldruhametrový tvor s mohutným ocasem a se zploštělým tělem lemovaným kožními záhyby, které mu umožňují vstřebávat z vody více kyslíku, s drobnými končetinami, připomínajícími drobné dětské ručky, a se širokánskou, jakoby sumčí tlamou. Trvalo několik dnů, než jsem Karla konečně přistihl v pohybu. Po více než dvou hodinách, které strávil u dna, se pomalu sunul k hladině, aby se nadechl. Splýval s okolím a současně působil neuvěřitelně bizarně… Byl to zvláštní okamžik, ve kterém jako by se mi před očima otevírala minulost vzdálená dvacet milionů let, kdy stejní velemloci žili i na našem území,” dodal. 

Poslední půlrok jeho života byl poznamenán zdravotními komplikacemi, které pracovníci zahrady intenzivně řešili optimalizací prostředí. Navzdory jejich úsilí a konzultacím s ostatními zoologickými zahradami, kde podobné případy vždy skončily úhynem, se Karla nepodařilo zachránit.

Velemlok čínský je ohroženým druhem, který čelí v přírodě mnoha nástrahám, jako je ničení přirozeného prostředí nebo nelegální lov. Karlův život a jeho úspěchy, jako zápis do Guinnessovy knihy rekordů, pomohly zvýšit povědomí o tomto fascinujícím druhu. Jeho odchod je pro pražskou zoo velkou ztrátou, ale zároveň připomínkou důležitosti ochrany ohrožených zvířat a zachování jejich přirozeného prostředí. 

Témata:
Stalo se
Zahraničí
Inaugurační projev Donalda Trumpa

Trump podnikl první kroky k ukončení války na Ukrajině. Zapojil i Čínu

Ukrajinská armáda oznámila útoky dronů na ruské cíle, včetně požáru na ropném skladu a výbuchů v závodě na výrobu vojenských letadel. Podle ukrajinských úřadů byl zasažen ropný sklad poblíž města Liski v západní Voroněžské oblasti, kde „hořely nádrže s palivem používaným okupanty“. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Monumentální triumf. Princ Harry ho vybojoval i pro princeznu Dianu

Stalo se to, co nikdo nepředpokládal. Princ Harry se dohodl na mimosoudním vyrovnání s mediálním domem News Group Newspapers, vydavatelem bulvárního deníku The Sun. Informuje o tom stanice Sky News. V úterý měl původně začít soudní spor, ale zahájení procesu bylo o den odloženo. Ve středu bylo oznámeno, že se obě strany sporu dohodly. 

České celebrity
Jiřina Bohdalová na KVIFF 2024

Jiřina Bohdalová: Dva nádory a hrozba ztráty hlasivek. Lékař přiznal, jak vážné to bylo

Česko se v probíhajícím týdnu obávalo o legendární Jiřinu Bohdalovou, u které se zásadním způsobem zhoršily potíže se štítnou žlázou. Musela proto na operaci. Lékaři se ale o slavnou herečku strachovali i po samotném zákroku. Proč? 

Zahraničí
Slunce

Fascinující polární záře? Sluneční erupce mohou způsobit i totální blackout, varují vědci

Sluneční bouře fascinují a současně představují výzvu pro lidstvo už po staletí. Tyto úchvatné jevy, jako je například aurora borealis, vznikají díky slunečním erupcím – intenzivním výbuchům energie na povrchu Slunce. Přestože jsou tyto jevy okouzlující, skrývají v sobě i nebezpečí: silné sluneční bouře mohou narušit telekomunikace, satelity i elektrické sítě, což by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro globální společnost.