Po dalším rekordním roce globálních teplot v roce 2024 roste tlak na politiky, aby zintenzivnili své úsilí o boj proti změně klimatu. Poslední celosvětový vědecký konsenzus o tomto fenoménu byl publikován v roce 2021 Mezivládním panelem pro změnu klimatu (IPCC). Nové vědecké poznatky však podle Reuters ukazují, že globální oteplování a jeho dopady se vyvíjejí rychleji, než se dříve předpokládalo.
Vědci naznačují, že svět již mohl překročit hranici oteplení o 1,5 °C nad předindustriální úrovní, což je považováno za kritickou mez, po níž hrozí nevratné a extrémní změny klimatu. Studie zveřejněná v listopadu v časopise Nature Geoscience zkoumala 2 000 let staré plyny zachycené v ledovcích na Antarktidě a naznačuje, že oteplení v roce 2023 dosáhlo 1,49 °C, pokud se použije delší předindustriální srovnávací období.
Oteplování Atlantiku ohrožuje kolaps klíčového proudového systému – Atlantické meridionální cirkulace (AMOC), která transportuje teplo z tropů na sever. Výzkumy ukazují, že od roku 1950 se AMOC oslabil o 15 % a v roce 2024 vědci varovali, že systém může být blíže kritickému bodu zhroucení, než se dříve předpokládalo. Oteplování oceánů také zesiluje odumírání korálů. V roce 2024 proběhla čtvrtá masivní událost bělení korálů, což ohrožuje světové korálové útesy.
Teplejší oceány způsobují intenzivnější a rychlejší bouře. Například hurikán Milton se v říjnu 2024 během jediného dne změnil z tropické bouře na druhý nejsilnější hurikán v Mexickém zálivu, který způsobil rozsáhlé škody na západním pobřeží Floridy. Silnější bouře přinášejí větší množství srážek, což vedlo například k záplavám v horských oblastech, jako je Asheville v Severní Karolíně.
Globální oteplování snižuje obsah vlhkosti v půdě i lesích, což vytváří podmínky pro větší a intenzivnější požáry. V roce 2024 zažila Amazonie nejhorší sucho od roku 1950, které vedlo k rekordním požárům. Studie z října 2024 odhadla, že 13 % úmrtí způsobených toxickým kouřem z požárů během posledního desetiletí lze přičíst klimatickým změnám. Navíc se ukazuje, že Arktická tundra, která po tisíce let sloužila jako zásobník uhlíku, nyní kvůli požárům uvolňuje více uhlíku, než dokáže uložit.
Tání ledovců může také zvyšovat riziko sopečné aktivity. Vědci varují, že v Islandu ustupující ledovce uvolňují tlak na zemskou kůru, což může destabilizovat magmatické rezervoáry a vést k větší vulkanické činnosti.
Odborníci zdůrazňují potřebu rychlého jednání, aby se zmírnily další dopady klimatických změn. Mezi doporučené kroky patří investice do odolnější infrastruktury, ochrana lesů a korálových útesů a snížení emisí uhlíku. Vývoj naznačuje, že pokud nebudou přijata okamžitá opatření, klimatická krize bude i nadále eskalovat, což ohrozí celé ekosystémy i budoucnost lidstva.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.