Po dalším rekordním roce globálních teplot v roce 2024 roste tlak na politiky, aby zintenzivnili své úsilí o boj proti změně klimatu. Poslední celosvětový vědecký konsenzus o tomto fenoménu byl publikován v roce 2021 Mezivládním panelem pro změnu klimatu (IPCC). Nové vědecké poznatky však podle Reuters ukazují, že globální oteplování a jeho dopady se vyvíjejí rychleji, než se dříve předpokládalo.
Vědci naznačují, že svět již mohl překročit hranici oteplení o 1,5 °C nad předindustriální úrovní, což je považováno za kritickou mez, po níž hrozí nevratné a extrémní změny klimatu. Studie zveřejněná v listopadu v časopise Nature Geoscience zkoumala 2 000 let staré plyny zachycené v ledovcích na Antarktidě a naznačuje, že oteplení v roce 2023 dosáhlo 1,49 °C, pokud se použije delší předindustriální srovnávací období.
Oteplování Atlantiku ohrožuje kolaps klíčového proudového systému – Atlantické meridionální cirkulace (AMOC), která transportuje teplo z tropů na sever. Výzkumy ukazují, že od roku 1950 se AMOC oslabil o 15 % a v roce 2024 vědci varovali, že systém může být blíže kritickému bodu zhroucení, než se dříve předpokládalo. Oteplování oceánů také zesiluje odumírání korálů. V roce 2024 proběhla čtvrtá masivní událost bělení korálů, což ohrožuje světové korálové útesy.
Teplejší oceány způsobují intenzivnější a rychlejší bouře. Například hurikán Milton se v říjnu 2024 během jediného dne změnil z tropické bouře na druhý nejsilnější hurikán v Mexickém zálivu, který způsobil rozsáhlé škody na západním pobřeží Floridy. Silnější bouře přinášejí větší množství srážek, což vedlo například k záplavám v horských oblastech, jako je Asheville v Severní Karolíně.
Globální oteplování snižuje obsah vlhkosti v půdě i lesích, což vytváří podmínky pro větší a intenzivnější požáry. V roce 2024 zažila Amazonie nejhorší sucho od roku 1950, které vedlo k rekordním požárům. Studie z října 2024 odhadla, že 13 % úmrtí způsobených toxickým kouřem z požárů během posledního desetiletí lze přičíst klimatickým změnám. Navíc se ukazuje, že Arktická tundra, která po tisíce let sloužila jako zásobník uhlíku, nyní kvůli požárům uvolňuje více uhlíku, než dokáže uložit.
Tání ledovců může také zvyšovat riziko sopečné aktivity. Vědci varují, že v Islandu ustupující ledovce uvolňují tlak na zemskou kůru, což může destabilizovat magmatické rezervoáry a vést k větší vulkanické činnosti.
Odborníci zdůrazňují potřebu rychlého jednání, aby se zmírnily další dopady klimatických změn. Mezi doporučené kroky patří investice do odolnější infrastruktury, ochrana lesů a korálových útesů a snížení emisí uhlíku. Vývoj naznačuje, že pokud nebudou přijata okamžitá opatření, klimatická krize bude i nadále eskalovat, což ohrozí celé ekosystémy i budoucnost lidstva.
Dramatické je v posledních dnech dění kolem boháče Leona Tsoukernika, který je známý i pro své vazby na slavné osobnosti. Jednou takovou je Michal David. A právě známý hitmaker naznačil, že by to s Tsoukernikem snad nemuselo být tak špatné.
Princezna z Walesu Kate uchvátila celý svět krátkým videem, ale jeden nečekaný detail způsobil poprask. Co ukrývá za zdánlivou dokonalostí?
Víkendové počasí může do Česka přinést oteplení. Podle ČHMÚ.cz denní maxima vyrostou až k osmi stupňům.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval Evropu, že bez Ukrajiny nemá šanci čelit Rusku. V rozhovoru pro polské médium Onet zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je klíčové pro zastavení Kremlu dříve, než se jeho ambice rozšíří na zbytek Evropy. Podle Zelenského je ruská armáda početnější, lépe vyzbrojená a nemilosrdnější než evropské síly.
Herci Hynek Čermák a Veronika Čermák Macková, dlouho považovaní za jeden z nejstabilnějších párů českého showbyznysu, oznámili na sociálních sítích rozchod po deseti letech vztahu, z toho sedmi letech manželství. Ve společném prohlášení zdůraznili, že se rozcházejí v dobrém a nadále zůstávají přáteli.
Renomovaný autor hororů Stephen King se rozhodl letos nehlasovat v anketě o Oscary a dokonce zastává názor, že by se slavnostní ceremoniál neměl vůbec konat. Na sociální síti Bluesky ve čtvrtek napsal, že současná situace v Los Angeles, kde ničivé požáry pustoší krajinu, není vhodnou dobou pro okázalé oslavy.
NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.
Marta Jandová šla loni s pravdou ven v jedné citlivé věci, kterou by žádná žena nechtěla zažít. Některé ženy ale nemají na výběr, což byl případ populární zpěvačky. Lékaři u ní odhalili jeden velký potenciální problém, který se rozhodla řešit.
Libor Bouček se svou rodinou utíká před zimou na exotickou dovolenou, kde si dopřejí slunce a teplo. Zvolili Mauricius, destinaci, která pro něj a jeho manželku Gabrielu nese hluboký emocionální význam a spoustu nezapomenutelných vzpomínek.
Rok 2024 se stal významným milníkem v dějinách klimatické změny, když byl poprvé zaznamenán průměrný globální nárůst teploty o více než 1,5 °C ve srovnání s předindustriálním obdobím. Tento symbolický práh, který byl stanoven jako ideální hranice v Pařížské dohodě, je varovným signálem pro celý svět. Vědci však zdůrazňují, že tento nárůst je zatím pouze dočasný, a naléhavě vyzývají k rozhodné akci, která by mohla změnit trajektorii budoucího klimatu.
Na kurtu i mimo tenisový dvorec tvořil český tenista Tomáš Macháč pár s kolegyní Kateřinou Siniakovou. Loni spolu získali olympijské zlato, když už ale v osobním životě nedrželi pospolu. Nyní se objevily spekulace o možném novém vztahu reprezentanta.
Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy.