Masakr v Beslanu, také známý jako Beslanská tragédie, je jednou z nejtragičtějších událostí v novodobých dějinách Ruska. Odehrál se přesně před 20 lety, v prvních zářijových dnech roku 2004 v městečku Beslan v severní Osetii, autonomní republice na jihu Ruska.
Vše začalo 1. září 2004, kdy teroristé obsadili školu č. 1 v Beslanu, kde se právě slavila tradiční ceremonie na začátku školního roku, známá jako „Den znalostí“. Útočníci, odhadem v počtu mezi 30 až 50 ozbrojenci, vtrhli na školní dvůr a vzali více než 1 100 lidí, včetně dětí, učitelů a rodičů, jako rukojmí. Teroristé byli vyzbrojeni automatickými zbraněmi, granáty a výbušninami, které rozmístili po celé budově.
Teroristé, kteří byli většinou čečenští separatisté a jejich spojenci, požadovali stažení ruských vojsk z Čečenska a uznání nezávislosti této republiky. Po dobu tří dnů drželi rukojmí v nelidských podmínkách, bez vody, jídla a lékařské pomoci. Vyjednávání mezi ruskými úřady a únosci bylo neúspěšné a situace se stále více komplikovala.
3. září 2004, po třech dnech hrůzy, došlo k dramatickému zvratu. V odpoledních hodinách zazněly ve škole výbuchy, které spustily chaos. Přesně se neví, co výbuchy způsobilo, ale následně vypukla intenzivní přestřelka mezi teroristy a ruskými speciálními silami. Ruské jednotky vtrhly do školy a pokusily se osvobodit rukojmí. Během následujících hodin došlo k nesmírnému krveprolití.
Konečný počet obětí byl děsivý: 334 mrtvých, z toho 186 dětí. Více než 800 lidí bylo zraněno. Mnoho obětí zahynulo při výbuchu a následném požáru, další byli zastřeleni teroristy, když se pokoušeli uniknout.
Beslanský masakr otřásl nejen Ruskem, ale celým světem. Následovaly dny smutku, politických otázek a obvinění z nedostatečné reakce bezpečnostních složek. Mnozí kritizovali ruské úřady za to, že situaci nezvládly lépe a že nasazení těžkých zbraní vedlo k vysokému počtu civilních obětí.
Prezident Vladimir Putin reagoval na tragédii slovy, že "teroristé zaměřili útok na celou zemi" a slíbil tvrdá opatření proti terorismu. Událost také vedla k zásadním změnám v ruské bezpečnostní politice, včetně centralizace moci v Kremlu a zpřísnění kontrol nad regionálními vládami.
Masakr v Beslanu zůstává jednou z nejtemnějších kapitol v boji proti terorismu v Rusku. Událost je připomínána každý rok 1. září, kdy lidé přicházejí k ruinám školy položit květiny a zapálit svíčky na památku obětí. Tento útok zdůraznil zranitelnost civilního obyvatelstva tváří v tvář terorismu a zanechal hluboké jizvy v myslích těch, kteří přežili, i celé ruské společnosti.
Smrt papeže Františka hluboce zasáhla i britskou královskou rodinu. Král Karel III. a královna Camilla podle oficiálního prohlášení zveřejněného Buckinghamským palácem prožívají smutek „s těžkým srdcem“. Zároveň však vyzdvihli papežovu soucitnost, hlubokou víru a jeho neúnavné nasazení ve službě lidem.
Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.
Anička Slováčková (†29), která zemřela předčasně po těžkém boji s nemocí, měla ještě plnou hlavu plánů a snů. Toužila po svatbě, chtěla napsat knihu, založit rodinu a stavěla si svůj vysněný domov v přírodě.
Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.
Australská herečka Cate Blanchett, která nedávno oslavila 55. narozeniny, překvapila v nejnovějším rozhovoru fanoušky po celém světě nečekaným prohlášením. Ikona světového filmu, držitelka dvou Oscarů a hvězda snímků jako Pán prstenů, připustila, že vážně uvažuje o ukončení své herecké kariéry.
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.
K tradiční velikonoční bohoslužbě na hradě Windsor dorazil spolu s králem Karlem III. a královnou Camillou také vévoda z Yorku, princ Andrew. Na mši ve svatojiřské kapli přišel v doprovodu princezny Anny, své bývalé manželky Sarah Fergusonové, vévodkyně z Yorku, a manžela princezny Anny, viceadmirála sira Tima Laurence.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.
Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.
Britský princ Harry (40) navštívil Ukrajinu, aby osobně vyjádřil podporu těm, které zasáhla válka. Zavítal do kliniky Superhumans, která se specializuje na bezplatnou léčbu zraněných civilistů a vojáků. Nabízí nejen protézy a rekonstrukční operace, ale i psychologickou pomoc. Vévoda ze Sussexu láskyplně objímal děti a podal si ruku se zraněnými vojáky.
Marek Eben je sice studovaným hercem a zejména v divadle dlouhá léta hrál, většina z nás ho dnes vnímá především jako úspěšného moderátora. Jak se to stalo, že se na tomto poli tak moc prosadil?